Žemdirbių atstovavimas Briuselyje - reikšmingas veiklos baras
2013-12-20

Kaunas. Vakar Lietuvos ūkininkų sąjunga organizavo Lietuvos kaimo tinklo narių susitikimą, skirtą Lietuvos žemdirbių tarptautinei veiklai, formuojant Bendrąją žemės ūkio politiką. Jo metu įvairių sričių ekspertai, pristatantys mūsų šalies žemdirbių poziciją europinėse organizacijose, supažindino su tarptautinio atstovavimo aktualijomis.

Šie metai buvo ypatingi tuo, kad derybos dėl daugiametės ES finansinės perspektyvos ir bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) reformos vyko tarp trijų svarbiausių Europos Sąjungos institucijų. „Europos Parlamentas gavo progą pademonstruoti galias sprendžiant svarbius klausimus. O šiemet pirmininkavusios Airija ir Lietuva turėjo kaip reikiant paplušėti gindamos taip sunkiai tarp šalių narių suderintą Europos Tarybos poziciją", - apžvelgdamas besibaigiančius metus pastebėjo LŪS pirmininkas Jonas Talmantas.

Derybos ne visada būna rezultatyvios

LYTAGRA 19 07 04 mob

Kaip vieną svarbiausių tarptautinių ekspertų užduočių LŪS pirmininkas įvardijo būtinybę akylai sekti šių derybų eigą ir ruoštis įvairiems galimiems posūkiams. Per metus įvyko daugiau negu keturiasdešimt derybinių posėdžių, kurių metu diskutuota tikrai aštriai. Europos ūkininkai su nerimu laukė, ar pavyks politikams susitarti dėl daugelio sudėtingų BŽŪP klausimų. Mat nei Europos Taryba, nei Parlamentas neatrodė linkę nusileisti.

LŪS pirmininkas Jonas Talmantas priminė, kad tarptautiniai žemdirbių atstovavimo projektai yra įgyvendinami Lietuvos kaimo tinklo lėšomis

Pagaliau, metams baigiantis, šią savaitę vykusiame ES žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos posėdyje buvo pasirašytas susitarimas dėl BŽŪP 2014-2020 m. ir pereinamųjų nuostatų. „Tačiau šis formalus susitarimas dar nėra paskutinis taškas.EK rengia politikos įgyvendinimo taisykles ir lydinčiuosius aktus", - pabrėžė J. Talmantas.

Akivaizdu, kad valstybėms narėms suteikiama daugiau galimybių apsispręsti dėl naujojo finansinio laikotarpio priemonių taikymo nacionaliniu lygmeniu. Todėl itin daug diskusijų vyksta kiekvienos šalies viduje. „Tačiau ir apsisprendus dar nereiškia, kad šalies apsisprendimas patiks Europos Komisijai. Kaip pavyzdį norėčiau paminėti mūsų svarstymus dėl aktyvaus ūkininko apibrėžimo. Jau visus metus jį modeliuojame. Deja, ir Lietuvai, ir Komisijai tinkamo varianto vis dar neturime", - apgailestavo J. Talmantas.

Kas atstovauja mūsų šalies žemdirbiams

Lietuvos žemdirbių interesams LŪS deleguoti ekspertai atstovauja tarptautinėse organizacijose COPA-COGECA ir GEOPA-COPA. Su LŪS dirbantys šakinių organizacijų deleguoti ekspertai yra pagrindiniai žinių ir naujienų nešėjai, asocijuotų žemdirbių pozicijų formuotojai.

Mūsų šalies žemdirbiams atstovauti tarptautiniu lygiu deleguoti 7 ekspertai: Zofija Cironkienė (Lietuvos daržovių augintojų asociacija ), Romas Majauskas (Lietuvos grūdų augintojų asociacija), Algis Baravykas (Lietuvos kiaulių augintojų asociacija), Darius Dzekčiorius (Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacija), Vytautė Matusevičienė (Lietuvos ožkų augintojų asociacija), Aušrys Macijauskas (Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos narys ), Rita Petraitytė (Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba). Iš viso jie sudalyvavo 35 renginiuose.

„Atstovavimas šiemet vyko sklandžiai", - metų pabaigoje konstatavo (iš kairės) Jonas Talmantas, Jovita Motiejūnienė, Romas Majauskas, Zofija Cironkienė, Darius Dzekčiorius ir Aušrys Macijauskas

Šie metai buvo kiek kitokie ir Lietuvos žemdirbių narystei GEOPA-COPA organizacijoje. Jie buvo svarbesni nei paprastai - visų pirma todėl, kad šiemet suėjo lygiai 50 metų, kai buvo įsteigtas Žemės ūkio konsultacinis komitetas socialiniams klausimams spręsti. Vėliau šis komitetas buvo pervadintas į sektorinį Žemė ūkio socialinio dialogo komitetą.

Svarbus įvykis buvo šiemetinis GEOPA-COPA narių vizitas Lietuvoje. Lapkričio mėnesį Kaune buvo organizuotas tarptautinis seminaras „Darbo rinka Europos žemės ūkio sektoriuje: darbo užmokestis, darbo laiko lankstumas, darbo sutartys".

LŪS tarptautinių ryšių koordinatorė Jovita Motiejūnienė prisiminė, kad bene sunkiausia rengiantis seminarui buvo gauti patikimus statistinius duomenis. „Labai gerai skaičiuojame gyvulius, dirbamą žemę, tačiau daug mažiau žinome apie žemės ūkyje dirbančius žmones. Konkretaus darbuotojų skaičiaus žemės ūkyje nežino niekas", - stebėjosi J. Motiejūnienė.

Akivaizdu, kad ES neturi patikimos statistikos sistemos, o darbo santykius reglamentuojantys įstatymai ir socialinės sistemos atskirose šalyse yra tokios skirtingos, kad jų tiesiog neįmanoma sugretinti vertinimui. Aišku ir tai, kad Lietuvos darbo kodeksas tikrai nepasižymi lankstumu.

„Pagrindiniai mūsų partneriai tarptautinio atstovavimo veikloje yra mūsų kolegos - Žemės ūkio rūmai, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija ir Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacija „Kooperacijos kelias", - partnerystės svarbą pabrėžė J. Talmantas.

Žemės ūkio vaidmuo šalies ekonomikoje išliks labi svarbus

Į susitikimą pakviesta DNB grupės vyriausioji ekonomistė Baltijos šalims Jekaterina Rojaka pristatė mūsų šalies žemės ūkio rodiklius. „Žiūrint tarptautiniu mąstu, tiek eksportas, tiek importas nuo 2011 m. trypčiojo vietoje. Didelio proveržio mes nematome ir ateinančiais metais", - sakė J. Rojaka. Tiesa, Lietuvos vaidmuo pasaulinėje prekyboje visą laiką didėjo - per dešimtmetį jis padvigubėjo.

Žemės ūkio ir maisto pramonės vaidmuo Lietuvos ūkyje yra didžiulis. Pagal šiai šakai tenkančią sukuriamos BVP dalį mes užimame vieną lyderiaujančių pozicijų. Pasak ekonomistės, ateinančiais metais po truputį pradės atsigauti statybų sektorius, o maisto sektorius neabejotinai išliks prioritetinis.

„Lietuva yra tarp ES lyderių pagal maisto sektoriaus svorį BVP. Pastaruoju metu maisto sektoriui teko ekonomikos variklio vaidmuo. Šio sektoriaus eksportas pernai pasiekė 14, 6 mln. litų", - sakė Jekaterina Rojaka

Lietuvos eksporto geografija nėra labai plati. Eksportas į ES sudaro 53,7 proc., į NVS - 33,7 ir į kitas šalis - 12,6 proc. Ateinantiems trejiems-penkeriems metams energetikos analitikai nenumato naftos kainų augimo, atvirkščiai - numatomas naftos kainų kritimas, o tai būtų didelis smūgis Rusijos biudžetui. Vis tik Rusija išliks labai svarbus prekybinis partneris Lietuvai ir itin pelningas (2,5 kartų pelningesnis negu kitos rinkos). Mūsų šalies eksporte į Rusiją maisto produktai ir žemės ūkio produkcija sudaro 40 proc. „Bendradarbiavimas su Rusija yra būtinas, bet, žinoma, reikia turėti ir planą B, ir netgi planą C", - Rusijos rinkos ir politikos nenuspėjamumą pabrėžė J. Rojaka.

Didžiausi iššūkiai laukia dėl to, kad labai trūksta kvalifikuotos darbo jėgos, todėl stiprėja spaudimas atlyginimams didinti. Štai Estijoje atlyginimai auga jau treti metai iš eilės. Lietuvoje šių metų trečiąjį ketvirtį atlyginimai augo 6,2 proc., o žemės ūkyje bendras atlyginimų augimas buvo kur kas stipresnis negu visame šalies ūkyje.

Ekspertų ataskaitų įdėmiai klausėsi Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos atstovai (iš kairės): auditorė Onutė Račkienė, direktoriaus pavaduotojai Giedrė Butkienė ir Saulius Cironka

Nuo 1990 m. smarkiai sumažėjo mėsos ir žaliavinio pieno gamyba, tris kartus sumažėjo gyvulių ir paukščių skaičius, tačiau perskaičiuojan vienam gyventojui tenkačių gyvulių skaičių, lietuviai vis dar išlieka aukštose pozicijose tarp kitų ES šalių. Auga ir bendras grūdų derlius, ir derlingumas iš hektaro. Žinoma, šiemet jau nebepasikartojo permykščių metų situacija, kai buvo ir labai geras derlius, ir itin aukštos kainos. Pasaulinis grūdų derlius šiemet maždaug 8 proc. didesnis negu pernai. Tačiau kainos pakritusios - 15-20 proc. mažesnės negu pernai.

Pasak J. Rojakos, situacija pagrindinėse eksporo rinkose rodo, kad teks veikti vangaus ekonomikos vystymosi aplinkoje. Esant sąlygų neapibrėžtumui, visada labiausiai nukenčia mažiausieji rinkos žaidėjai, tad ilgainiui maisto sektoriuje užprogramuota koncentracija ir būtina kooperacija.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai