Ūkininkai apie dyzeliną, žemės nuomą ir rinkimus
2014-05-20

Kaunas. Kiek žemdirbiai galės įsigyti žymėto dyzelino, paaiškės Seimui patvirtinus naują akcizais neapmokestinamų degalų, skirtų naudoti žemės ūkio veikloje, paskirstymo tvarką. Lietuvos ūkininkai savo suvažiavime pirmininką rinks iš vieno kandidato, juo pretenduoja būti Jonas Talmantas (nuotr.). Šiuos ir kitus klausimus antradienį svarstė Lietuvos ūkininkų sąjungos prezidiumas.

Šiuo metu Žemės ūkio, Finansų ministerijos ir parlamentinis Kaimo reikalų komitetas svarsto naują žymėto dyzelino paskirstymo tvarką. Kokia bus naujoji tvarka, priklausys nuo to, ar Seimas pakeis dabartinį įstatymą.

Parlamentui siūloma atsisakyti nuostatos, leidžiančios įsigyti beakcizio dyzelino priklausomai nuo valdomų hektarų skaičiaus, o vietoje to priimti pataisą, kad žymėto dyzelino galės įsigyti žemės ūkio veiklos subjektai, kurie gamina produkciją. Jeigu Seimas tokiai nuostatai pritars, tuomet galima bus diskutuoti toliau dėl konkrečių žymėto dyzelino įsigijimo normų.

Dojus agro 19 09 10

„Lietuvai yra nustatytas lengvatinių degalų įsigijimo limitas ir Finansų ministerija neleidžia jo peržengti. Tiesa, pernai šalies žemdirbiai to limito neišnaudojo. Tačiau turint omeny tai, kad limito didinti neįmanoma, beakcizių degalų normas teks keisti mažinant jas kai kurioms gavėjų grupėms", - sakė Žemės ūkio ministerijos Strateginio planavimo ir mokslo skyriaus vedėja Zita Duchovskienė.

Pasak Žemės ūkio ministerijos Strateginio planavimo ir mokslo skyriaus vedėjos Zitos Duchovskienės (centre), naujoji žymėto dyzelino paskirstymo tvarka galėtų būti pradėta taikyti tik nuo kitų metų

Naujaisiais bekacizių degalų pirkėjais, pakeitus įstatymą, turėtų tapti kiaulių, paukščių, bičių bei grybų augintojai, kurie iki šiol to daryti negali. Tuo pačiu siūloma mažinti leistiną įsigyti žymėto dyzelino normą tiems, kurie tik palaiko gerą agrarinę žemės ūkio naudmenų būklę - nuo 25 iki 12-13 litrų vienam hektarui, kad užtektų vieną kartą nušienauti pievą.

Dėl žemės nuomos mokesčio

Ūkininkų sąjungos prezidiumo nariai diskutavo apie Mokesčių inspekcijos planus perkelti ūkininkams pareigą išskaičiuoti ir sumokėti valstybei pajamų mokestį nuo pajamų, kurias gauna žemės savininkai už ūkininkams išnuomotą žemę.

Šiuo metu prievolė sumokėti pajamų mokestį nuo pajamų, gaunamų už ūkininkams (fiziniams asmenims) išnuomotą žemę, tenka patiems žemės savininkams. Šios prievolės neturi žemės savininkai, kurie žemę nuomoja bendrovėms, nes bendrovės (juridiniai asmenys) pačios išskaičiuoja ir sumoka valstybei pajamų mokestį.

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Ūkio apskaitos skyriaus vadovė Zita Sinickienė aiškino ūkininkams, kokius skaičiavimus tektų atlikti, kokius apskaitos dokumentus pildyti prisiimant pareigą išskaičiuoti gyventojų pajamų mokestį iš žemės savininkams mokamo nuomos mokesčio.

Ar ūkininkai sutinka išskaičiuoti mokestį nuo pajamų, kurias jie sumoka žemės savininkams už žemės nuomą, ir sumokėti jį Mokesčių inspekcijai? Daugumos prezidiumo narių atsakymas, nepaisant pirmininko J. Talmanto siūlymo pritarti naujai tvarkai, buvo neigiamas.

Prezidiumo nariai aptarė ir žemės ūkio paskirties žemės pardavimo saugiklių tobulinimo galimybes. LŪS nuomone, komisijos rajonuose, kurios išduotų leidimus parduoti žemę, yra visiškai nereikalingos.

Pagal įstatymą, asmenims, kurie norės įsigyti daugiau kaip 10 ha žemės, privalu gauti Nacionalinės žemės tarnybos leidimą. Leidimo nereikia, jei bendras - jau turimos ir įsigyjamos dirbamos žemės plotas - yra mažesnis kaip 10 ha. Ūkininkai siūlo sumažinti šią ribą iki 5 ha.

LŪS prezidiumas taip pasisakė už tai, kad maksimali 500 ha turimos žemės riba nebūtų taikoma bankams ir kredito unijoms, kurie, turėdami 500 ha, negali priimti žemės kaip užstato ir kredituoti žemdirbių.

Pasirengimas suvažiavimui

Lietuvos ūkininkų sąjunga po mėnesio, birželio 20-ąją, šaukia ataskaitinį-rinkiminį suvažiavimą. Pagal nuostatus, kandidatai į LŪS pirmininko pareigas turi būti žinomi likus ne mažiau kaip mėnuo iki suvažiavimo datos, vėliau kandidatų kelti nebegalima.

Joniškio, Pasvalio, Jonavos, Kauno, Šiaulių ir kitų rajonų atstovai siūlė dar vienai (trečiai) kadencijai kandidatuoti dabartinį vadovą Joną Talmantą. Daugiau pretendentų neatsirado, todėl LŪS pirmininkas bus renkamas iš vieno kandidato.

J. Talmantas paprašė skyrių vadovų pagalvoti ir apie 4 vicepirmininkų kandidatūras, kurias, pirmininko teikimu, turės tvirtinti suvažiavimas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Lietuvoje drastiškai mažėja gyvulių skaičius. Kaip tai vertinate?
Orai