Teatralizuota Žvejų šventė: kuriamos naujos tradicijos Išlauže
2016-07-05

Išlaužas (Prienų r.) Liepos 1-osios vakarą Išlaužo kaimo kasdienybę sudrumstė pirmą kartą po ilgo laikotarpio surengta Žvejų šventė. Atgaivinti šventę, kuri prieš kelis dešimtmečius vykdavo kasmet, ėmėsi Išlaužo seniūnijos kaimų bendruomenė, seniūnija ir bendrovė „Išlaužo žuvis".

Pasak Išlaužo seniūnijos kaimų bendruomenės pirmininkės Birutės Klimčauskienės, noras pabrėžti Išlaužo išskirtinumą paskatino prisiminti kažkada itin populiarią šventę ir atgaivinti jos rengimo tradicijas. „Mūsų bendruomenei tai labai svarbus renginys, nes siekiame sukurti šventę ne tiek žvejams, kiek seniūnijos gyventojams ir jos svečiams. Anksčiau beveik visi gyvenantieji Išlauže vienaip ar kitaip prisidėdavo prie žuvų auginimo. Dabar ūkyje dirbančius išlaužiškius būtų galima ant vienos rankos pirštų suskaičiuoti", - pastebėjo B. Klimčauskienė. Renginio siekiamybė, jos žodžiais, kad žmonės ne tik žiūrėtų, bet ir patys dalyvautų, todėl nuspręsta rengti teatralizuotą šventę. Tad keturios Išlaužo seniūnijos seniūnaitijos - Išlaužo, Žvejų, Čiudiškių ir Gražučių - turėjo suburti savo piratų komandas.

Linas agro mob 21 04 01+ Bioversija 21 04 30

Birutė Klimčauskienė neabejojo, kad Žvejų šventė Išlauže vėl taps tradicine, suburiančia ne tik žvejus, bet ir visą bendruomenę

Bendruomenės pirmininkė džiaugėsi, kad į šventės organizacinius reikalus pavyko įtraukti nemažą dalį bendruomenės. „Ruošimasis buvo smagiausias, jautėsi, kaip kruta visa seniūnija - kiekviena seniūnaitija ir jos komanda norėjo šventėje kuo gražiau ir įspūdingiau pasirodyti", - tikino moteris.

Dėkojo seniesiems žuvininkystės specialistams

Vienas iš pagrindinių renginio rėmėjų bendrovės „Išlaužo žuvis" direktorius Darius Svirskis prisipažino, kad iš pradžių į šios šventės organizavimą žiūrėjęs gana skeptiškai, tačiau į renginį susirinkusių žmonių gausa jį gerokai nustebino. „Ypač malonu, kad atvyko tie žmonės, kurie buvo šio ūkio ištakose, tie, kurie augino pirmąsias žuvis ir prižiūrėjo tvenkinius. Vieni jų - Onutė ir Antanas Venclovai, dirbantys nuo pat ūkio įkūrimo iki dabar. Taip pat 90-metį atšventęs žuvininkystės mokslininkas Albertas Pečiukėnas, kurio dėka sukurta Šilavoto karpio veislė. Džiaugiuosi, kad su mumis yra ir žuvininkė Janina Raslanienė, kurios konsultacijos ir patarimai labai pravertė kuriant žuvininkystės ūkį", - žuvininkystės specialistus vardijo ir jiems nuoširdžiai dėkojo D. Svirskis.

Bendrovės „Išlaužo žuvis" direktorius Darius Svirskis (pirmas kairėje)džiaugėsi į šventę susirinkusių žmonių gausa

Jis priminė, kad žuvininkystės ūkis Išlauže buvo įkurtas 1963 m., nors pirmoji prekinė produkcija atsirado 1965 m. Daugiašakiame ūkyje anuomet dirbo apie 240 darbuotojų. Dabartiniame per 500 ha užimančiame ūkyje dirba 60 darbuotojų, auginama apie 700 t prekinių žuvų, o bendrai tvenkiniuose plaukioja 1 000 tonų įvairiausių žuvų. „Jei ūkio pradžioje buvo auginami karpiai, karosai, lydekos, tai dabar mūsų tvenkiniuose plaukioja 21 rūšies žuvys. Išsiskiriame Lietuvoje auginamos žuvies įvairove, nes artimiausi mūsų konkurentai atsilieka nuo mūsų maždaug tris kartus", - teigė bendrovės „Išlaužo žuvis" direktorius.

Pagerbti ilgamečiai darbuotojai

Šventėje ypatingo dėmesio sulaukė ne vieną dešimtmetį žuvininkystės ūkyje dirbę darbuotojai. Už daugybę atiduotų kruopštaus, nuoseklaus ir nuoširdaus darbo metų kuriant ir vystant Išlaužo žuvininkystę ir savo neįkainojamą patirtį perduodant jaunajai kartai garbės žuvininko vardas suteiktas ilgamečiams darbuotojams Antanui Venclovai, Onutei Venclovienei, Algirdui Žekoniui ir Janinai Raslanienei. Išlaužo seniūnas Tomas Skrupskas jiems įteikė pažymėjimus, o Prienų r. sav. meras Alvydas Vaicekauskas - padėkas už darbštumą ir tradicijų perdavimą.

Prienų r. sav. meras Alvydas Vaicekauskas ir Išlaužo seniūnas Tomas Skrupskas (viduryje) su apdovanotais žuvininkystės ūkio darbuotojais

Taip pat seniūnas ir meras gražių žodžių negailėjo ir dabartiniam žuvininkystės ūkio šeimininkui D. Svirskiui. „Tegul šių metų jūsų indėlis tampa kasmetinės ir didžiausios seniūnijos šventės pamatu ir senų tradicijų atgaivinimu, kada vieną kartą metuose rinkdavosi visos seniūnijos gyventojai švęsti ir pasidžiaugti pasiektais rezultatais. Nuoširdžiai tikiuosi, kad ši šventė taps kasmetine ir tradicine, o garsas apie ją sklis per daugybę Lietuvos rajonų", - prieš įteikdamas padėką sakė T. Skrupskas. Meras A. Vaicekauskas linkėjo ūkiui klestėti ir kad jame dirbantiems žmonėms būtų gera jame dirbti.

Ilgamečiai žuvininkystės ūkio darbuotojai: (iš kairės) buvęs vadovas Algirdas Žekonis, žuvininkė Onutė Venclovienė ir jos vyras vairuotojas Antanas Venclova. „Mes gamtos vaikai, kurie nebijo nei šalčio, nei karščio. Tai sunkus darbas, reikalaujantis daug sveikatos ir ištvermės", - „Mano ūkiui" sakė O. Venclovienė. Nuo Metelių kilusi moteris su išlaužiškiu Antanu ūkyje ir susipažino, Išlauže sukūrė šeimą. Abu Venclovai žuvininkystės ūkyje dirba nuo pat jo įsikūrimo ligi šiol - daugiau kaip penkis dešimtmečius

Pasklido piratai ir žuvies patiekalų aromatai

Žaismingą šventės nuotaiką kūrė po Išlaužo seniūnijos parką šmirinėjantys ryškiaspalviai piratai ir netikėtų sprendimų kiemeliai, kuriuose nestigo su jūra, tvenkiniais, žvejyba ir, žinoma, piratais susijusių elementų. Kiekvienos seniūnaitijos piratų komanda demonstravo savo išmonę, kūrybiškumą ir išradingumą. Šalia vietinių piratų jaukiai įsikūrė ir kaimyninių seniūnijų - Linksmakalnio, Pakuonio ir Šilavoto - bendruomenių atstovai. Išlaužo seniūnas T. Skrupskas vylėsi, kad kitų metų šventėje gerokai aktyviau ir gausiau dalyvaus ir kitų kaimyninių seniūnijų gyventojai.

Išlaužo seniūnaitijos Baraginės piratų komanda, pasivadinusi dabartinių tvenkinių vietoje buvusio, bet jau išnykusio kaimo vardu, pasiruošusi pulti...

Svarbi užduotis šventės dalyviams - žuvies patiekalo pristatymas ar paruošimas vietoje. Tad pasklido po Išlaužą pagal skirtingus receptus verdamos žuvienės aromatas, nosis kuteno ant grotelių kepamos, troškinamos ir rūkinamos žuvies kvapas. Kulinarinius gebėjimus ir išmonę demonstravo ne tik piratų komandos, kaimyninės seniūnijos, bet ir bendrovės „Išlaužo žuvis" kolektyvas. Tad į šventę susirinkę Išlaužo ir aplinkinių seniūnijų gyventojai bei svečiai tuščiais pilvais tikrai neliko.

Šeimininkėms rūpėjo kuo įmantriau ne tik karpį, bet ir garnyrą paruošti

Šventei smagumo suteikė ne tik muzikinė programa, kurioje pasirodė jungtinis Išlaužo vyrų ir moterų ansamblis, Birštono grupė „Solo plius", jaunimo muzikos grupė „Homeland's Four", kapela „Jieznelė" ir kt., bet ir piratų komandų varžytuvės. Piratų kapitonai išbandė jėgas golfo rungtyje, piratų vienybė patikrinta vandens laikrodžio ir tinklinio su paklodėmis rungtyse, o „tingiausieji" susirungė pagalvių metimo į tolį varžybose... Pralaimėjusių nebuvo - laimėjo gera nuotaika ir bendruomeniškumas.

Bendruomenės himnu ir smagiomis dainomis susirinkusiuosius džiugino jungtinis Išlaužo vyrų ir moterų ansamblis

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate virtualius renginius: posėdžius, seminarus, konferencijas, kt.?
Orai