Šveicarai jubiliejaus proga dovanojo telyčių (fotogalerija)
2016-08-30

Reugė (Estija). Šveicarijos ūkininkų kooperatyvas „Vianco" prieš 10 metų pradėjo bendradarbiauti su Baltijos šalių mėsinių galvijų augintojais. Ta proga į jubiliejinę „Baltic Vianco" šventę Estijoje pakvietė partnerius, veisėjų asociacijas bei ūkininkus iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir kitų Europos šalių.

Į „Baltic Vianco" šventę Estijoje, Sänna vietovėje, atvyko būrys Lietuvos mėsinių galvijų augintojų, „Baltic Vianco" dukterinės įmonės „Baltic Vianco prekyba" vadovas Darius Dzekčiorius, Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorė ir ūkininkė Vilma Živatkauskienė, Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas, turintis pieno ir mėsinių galvijų ūkį. Šiltai sutikti „Vianco" vadovų lietuviai dar kartą įsitikino, kad yra svarbūs ir patikimi šveicarų partneriai.

Dojus agro 19 09 10

Su šveicarais bendradarbiaujantys Lietuvos ūkininkai dalyvavo „Baltic Vianco" renginyje Estijoje

Atvykę į šventę, Lietuvos ūkininkai galėjo apžiūrėti „Vianco" galvijų surinkimo punktą, kuriame laikomi parduoti skirti įvairių veislių galvijai. Parduodamų bulių kaina - apie 4-4,5 tūkst., telyčių - 2-2,5 tūkst. eurų. Beje, po vieną telyčią dovanų gavo Lietuvos, Estijos ir Latvijos galvijų augintojai. Į Lietuvą atkeliaus šveicarų švicų veislės telyčia.

Kitą dieną Baltijos šalių ūkininkai pasinaudojo galimybe aplankyti tris Estijos mėsinių galvijų ūkius.

„Kiekvienas gimtadienis yra proga apžvelgti įmonės veiklą", - pradėdamas pirmąjį reikšmingesnį „Baltic Vianco" jubiliejų sakė „Vianco" vadovas ir projekto „Baltic Grassland Beef" („Baltijos lankų jautiena") koordinatorius Ivas Vegmanas (Ivo Wegmann). Įkurta 2006 m. vasarį, dabar „Baltic Vianco" turi prekybos įmones visose trijose Baltijos šalyse.

„Baltic Vianco prekyba" vadovas Darius Dzekčiorius (antras iš kairės) su kolegomis iš kitų šalių „Baltic Vianco" dukterinių įmonių

Per „Baltic Vianco" prieš keletą metų ir gimė Lietuvoje jau gerai žinomas projektas „Baltic Grassland Beef", kurio dalyviai mėsinius galvijus augina ir brangiąsias jautienos dalis tiekia Šveicarijos rinkai. Pasak I. Vegmano, „Baltic Grassland Beef" jau tapo kokybiškos jautienos prekiniu ženklu, gerai žinomu ir vertinamu Šveicarijoje.

„Mūsų vizija - ekologiška, ant žalienų užauginta jautiena. Ir tinka visos mėsinių galvijų veislės, kurios auga ant žalienų", - teigė „Vianco" vadovas.

„Vianco" direktorių ir projekto „Baltic Grassland Beef" koordinatorių Ivą Vegmaną (kairėje) ir „Baltic Vianco" Estijoje vadovą  Janeką Mustmaa pasveikino Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorė Vilma Živatkauskienė

„Baltic Grassland Beef" projekte šiuo metu dalyvauja 118 Baltijos šalių ūkių: 46 Estijos (2 918 karvių), 37 Lietuvos (2 233) ir 35 Latvijos (2 179). Dar 182 mėsinių galvijų ūkiai, iš jų 50 (2 992 karvės) - Lietuvos, yra pripažinti tinkamais dalyvauti projekte, tik jiems reikia įvykdyti keletą būtinų reikalavimų.

Projektas su šveicarais plečiasi

Vienas bendradarbiavimo su šveicarais pradininkų Lietuvoje Darius Dzekčiorius džiaugiasi, kad projektas „Baltic Grassland Beef" vis labiau įsibėgėja, galvijai Šveicarijos rinkai skerdžiami mažiausiai dukart per mėnesį. Vienu metu gali būti skerdžiama iki 100 gyvulių, tačiau projekto koordinatoriams svarbiausia kokybė, o ne kiekybė.

„Vianco" galvijų surinkimo punkte - angusų veislės bulius

Pati didžiausia projekto problema išlieka ta pati - likusių nuo Šveicarijos rinkos jautienos dalių pardavimas. Ir nors ji šiek tiek sumažėjo, atradus pirkėjus Vokietijoje, tačiau iki galo dar nėra išspręsta ir „Baltic Grassland Beef" projektas šveicarams vis dar nuostolingas. „Nepaisant to, „Vianco" atstovų nuomone, skubėti nereikia, reikia ieškoti tokio partnerio, kuris būtų patikimas ir mokėtų pakankamą kainą už produkciją", - teigė D. Dzekčiorius.

Per kelerius veiklos metus Lietuvoje projektas į priekį pažengė tikrai nemažai, ūkių, bendradarbiaujančių su šveicarais, daugėja. Pasak D. Dzekčioriaus, ekspertas prieš skerdžiant galvijus važiuoja jų vertinti ne į kiekvieną ūkį - yra augintojų, kuriais jau visiškai pasitikima, nes jie užaugina aukščiausios kokybės gyvulius, o jų skerdena SEUROP vertinimo skalėje įvertinama ir U klase, ir net pasitaiko E klasės.

Darius Dzekčiorius džiaugiasi, kad projektas „Baltic Grassland Beef" vis labiau įsibėgėja

„Kviečiame ūkininkus dažniau dalyvauti skerdime, kad jie matytų, kaip vertinama skerdena, nes kartais dar pasitaiko nepatenkintų. O kai jie viską pamato savo akimis, kai konkrečiai parodoma, kas yra ne taip, klausimų lieka mažiau ir tampa aiškiau, kaip auginti gyvulį", - sakė D. Dzekčiorius.

Tarp daugiausia parduodančių galvijų Šveicarijos rinkai - Jurgitos ir Virginijaus Stumbrių (Rokiškio r.), Jono Baublio (Šilalės r.), Rimanto Rimkaus (Šilalės r.), Aido Zaperecko (Alytaus r.) ir kt. ūkiai. Parduodami 12 mėn. sulaukę gyvuliai, kada juos galima vertinti pagal skerdeną, ir pasiekę 550-570 kg svorį.

D. Dzekčioriaus teigimu, bendradarbiavimas su „Vianco" ūkininkams suteikia stabilumo, nes jie žino, kiek ir kada gyvulių parduos, kiek už juos gaus, todėl jiems lengviau planuoti savo biudžetą.

Sėkmingai pirmuosius veiklos metus baigė ir bendrovė „Baltic Vianco Prekyba", kuriai dalis ūkininkų patiki atsakingą misiją - nupirkti veislinių gyvulių. „Mūsų veikla labai aiški ir skaidri, o tai patinka ūkininkams", - apie šveicariškos tvarkos įmonę kalbėjo D. Dzekčiorius.

Į Lietuvą atvežti Tirolio pilkieji jau gyvena čia daugiau negu metus. Grynaveislis prieauglis pateisino lūkesčius, bet svarbiausias tikslas, anot D. Dzekčioriaus, pažiūrėti šios veislės mišrinimo su intensyvesnės veislės limuzinais rezultatus, o tai bus matyti tik dar kitą sezoną. Mišrino su limuzinais, nes jie pagal dydį labiausiai tinka vidutinio dydžio Tirolio pilkiesiems, be to, ir Šveicarijos partneriai yra sukaupę daugiausia tokio mišrinimo patirties.

„Teoriškai šis mišrinimas turi duoti heterozės efektą, bet reikia tuo įsitikinti praktiškai. Šveicarijoje tokį rezultatą esame matę, bet norime, kad mūsų ūkininkai patys jį pamatytų savo akimis ir įsitikintų, ar jiems tinka", - sakė D. Dzekčiorius.

„Baltic Vianco Prekyba" žada prekiauti ne tik galvijais, bet ir avimis. „Būti tik eiliniu gyvulių supirkėju - ne mūsų tikslas. Norisi platesnės veiklos ir pelnyti ūkininkų pasitikėjimą", - tvirtino įmonės vadovas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai