Suvalkijoje pirmą kartą surengtos melžėjų varžytuvės
2012-10-31

Sasnava (Marijampolės r.) Mišraus ūkio savininko Valdo Senkaus tvarte Sasnavoje vakar rungėsi geriausios Suvalkijos melžėjos. Nors jėgas išmėginti planavo 7 dalyviai, tačiau pirmą kartą Marijampolės apskrityje organizuotose varžytuvėse dalyvavo 4 melžėjos: viena atstovavo Kalvarijos savivaldybei ir trys - Marijampolės.

Daugiausia balų surinkusią Editą Sadauskienę apdovanoja vertinimo komisijos pirmininkas Saulius Tušas

LYTAGRA 19 07 04 mob

Susumavus kelių etapų rezultatus geriausia melžėja pripažinta Marijampolės kolegijos deleguota atstovė Edita Sadauskienė, iš 150 galimų balų surinkusi 113,5 balo. Šiuo metu kolegijoje žemės ūkio technologės profesiją siekianti įgyti E. Sadauskienė jau dešimt metų turi savo pieno ūkį, kuriame meldžiama apie 40 karvių. Paklausta, ko reikia gerai melžėjai, ji nedvejojo.

„Pirmiausia būtinas nuoširdus darbas. Melžėja turi dirbti taip, lyg viską sau darytų. Pasimelžti karvutę reikia taip, kad pats nesišlykštėtum pieno gerti", - sakė geriausia melžėja ir pridūrė, kad nuoširdaus darbo bei tvarkos ji reikalauja ir iš ūkyje dirbančių dviejų melžėjų.

Antroji vieta atiteko 13 metų žemės ūkio bendrovėje „Šešupė" dirbančiai Rimai Šalaševičienei (surinko 102,2 balo), trečioji - Vazniškių bendrovės melžėjai Astai Monkutei (100,05 balo). Be organizatorių ir rėmėjų dovanų neliko ir ketvirtoji dalyvė - ūkininko Vlado Senkaus melžėja Ligita Barauskienė, trečius metus ūkyje melžianti 30 karvių.

Melžėjos su renginio organizatoriumi Vytu Gudaičiu. Iš kairės: Ligita Barauskienė, Rima Šalaševičienė, Edita Sadauskienė ir Asta Monkutė

Pasak konkurso vertinimo komisijos pirmininko, Veterinarijos akademijos Josifo Taco melžimo mokymo centro vadovo Sauliaus Tušo, melžėjos vaidmuo ir atsakomybė gyvulininkystės ūkyje yra didžiulė, nes nuo jos darbo priklauso ne tik pieno, bet ir galutinio, ant kiekvieno mūsų stalo patenkančio produkto kokybė.

„Toks konkursas labai reikalingas, nes svarbiausias jo tikslas - ne tik dalintis patirtimi, bet ir kelti melžėjų kvalifikaciją", - sakė S. Tušas, su trimis Veterinarijos akademijos specialistėmis griežtai vertinęs melžėjų darbą. Stebėtas ne tik melžimo procesas ir pieno švarumas, bet ir tikrintos dalyvių teorinės žinios, sugebėjimas tinkamai išplauti melžtuvą, kuris kiekviename ūkyje būtinas sergančioms ar neseniai apsiveršiavusioms karvėms melžti. Galutiniam rezultatui įtakos turėjo ir melžėjų apranga bei sanitarinis pasiruošimas (pvz., segėjusioms auskarus ir mūvėjusioms žiedus sumažinti balai), somatinių ląstelių piene nustatymas.

Apdovanojimo belaukiant: melžėjos, ūkio šeimininkai Senkai, LŽŪKT Marijampolės biuro konsultantės, renginio svečiai

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės specialistas Vytas Gudaitis neslėpė, kad organizuoti melžėjų varžytuves nėra lengva dėl dviejų priežasčių: pirma, sunku rasti į savo tvartą norintį įsileisti ūkininką, antra, prikalbinti dalyvius sudėtinga, mat dauguma pabūgsta vertinimų ir viešumo.

Respublikinis „Geriausios melžėjos" konkursas rengiamas kasmet jau 12 metų. Šiemet varžytuvės suorganizuotos 10 Lietuvos rajonų. Trys daugiausia balų šalyje surinkę rajoninių varžytuvių dalyviai bus pagerbti lapkričio mėnesį konkurso „Pažangiausias gyvulininkystės ūkis" apdovanojimų metu.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai