Sausra negailėjo ir gėlių augintojų
2015-08-31

Panevėžys. Tradicinės jau septintos kardelių parodos, surengtos Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje, lankytojai šiemet galėjo susipažinti su įvairių spalvų ir atspalvių 113 veislių kardeliais bei 70 veislių jurginų ekspozicija. Dalis Lietuvos ir užsienio gėlininkų negalėjo pristatyti parodai gėlių dėl sausros ir karščių.

Pasak panevėžiečio, vieno iš parodos organizatorių kardelių selekcininko, Alfonso Žobako, tokia paroda Panevėžyje surengta jau aštuonioliktą kartą, o pastaruosius septynerius metus ji vyksta viešojoje bibliotekoje.

Pirmą kartą Lietuvoje kardelių paroda surengta 1969-aisiais Kaune. Tuomet savo augalus pristatė penki selekcininkai. Nuo 1975-ųjų šalyje kasmet vykdavo net po kelias parodas skirtinguose miestuose. Dabar kardelių paroda, vykstanti Panevėžyje, vienintelė šalyje. A. Žobakas neabejoja, jog tradicija rengti Panevėžyje tokias respublikines parodas įsitvirtins ilgam. Bibliotekos atrijaus terasoje ir puikus apšvietimas - dienos šviesa, krentanti iš viršaus, - ir daug erdvės gėlių vazoms. Gėles patogu apžiūrėti, nes jos yra akių lygyje.

Selekcininkas Alfonsas Žobakas – vienas iš parodos organizatorių

Ar galima įvertinti kardelių veislės vertę pinigais? Pasak A. Žobako, įvertinti pinigais sunku. Negražių kardelių nėra. Kardelio veislės vertę nulemia įvairūs veiksniai. „Įdomi, dar neregėta spalva, ilgi žiedynai, standūs, tarsi plastmasiniai žiedai. Kad jie būtų atsparesni lietui, ne taip greitai suglebtų", - teigia A. Žobakas pats jau daugiau kaip 30 metų auginantis kardelius ir užsiimantis jų selekcija.

„Buvo planuota surengti tarptautinę kardelių parodą, deja, šią vasarą dėl sausros savo gėlių negalėjo atvežti kardelių selekcininkai iš Latvijos, Baltarusijos, Lenkijos ir Čekijos, - apgailestavo A. Žobakas. - Taip pat ir parodoje dalyvavo ne visi Lietuvos kardelių selekcininkai. Tik kruopščiausiems, labiausiai užsispyrusiems pavyko atvežti išaugintų gėlių į parodą ir surengti šventę grožio išsiilgusiems žmonėms".

Į parodą kardelius atvežė VU botanikos sodo Žolinių dekoratyvinių augalų kolekcijų grupės vedėja dr. Gitana Štukėnienė, kardelių kolekcininkas iš Panevėžio Leonas Adomavičius, iš Kauno rajono - Antanas Markevičius ir kardelių selekcininkas A. Žobakas. Danutė Simonaitienė (iš Marijampolės r.) parodą papuošė 50 veislių jurginų veislėmis, jų po 10 veislių atvežė dr. G. Štukėnienė ir A. Markevičius.

Jurginų augintoja iš Marijampolės Danutė Simonaitienė ir Edvinas Misiukevičius - Lietuvos gėlininkų selekcininkų draugijos pirmininkas

Pasak A. Žobako, prastos oro sąlygos - šaltas ir sausas pavasaris, paskui ir vasaros sausra bei didžiuliai karščiai, neleido išauginti gražių kardelių bei jurginų žiedynų. Pasodinus kardelius beveik visą birželį jie beveik neaugo, stovėjo vietoje. Įprastai kardelių žiedynai susiformuoja 3-4 lapų fazėje. Kadangi tuo metu buvo labai šalta ir sausa, susiformavo labai nedideli žiedynai.

Ištvermingiausios karščiams ir vasaros sausrai pasirodė lietuviškos, rusiškos ir kai kurios užsienio selekcijos kardelių veislės.

Panevėžiečio Leono Adomavičiaus išauginti kardeliai stebina ne tik grožiu, bet ir dydžiu

Kardelių kolekcininkas L. Adomavičius, auginantis 300 kardelių veislių sakė, kad svarbiausia kardelius reikia tinkamai prižiūrėti: kai buvo šaltas sausas pavasaris ir vasaros pradžia - tuomet augalus dengė agroplėvele, pastoviai laistė, tręšė. Sodinimo metu kardelius tręšė arklių mėšlu. Paskui papildomai tręšė natūraliu augalų antpilu - iš nupjautos žolės, dilgėlių, vandens, į 100 l statinę pylė 1 l senos uogienės ir bioaktyvatoriaus „Baikalo"  ir 2 savaites raugino. Į 10 l vandens pylė po 1 l paruošto tirpalo. Taip pat tręšė kalio monofosfato ir magnio sulfato trąšomis.

***

VU botanikos sodo Žolinių dekoratyvinių augalų kolekcijų grupės vedėja dr. G. Štukėnienė labai dėkinga parodos organizatoriams už kasmet organizuojamas kardelių parodas

„Kiek teko Lietuvoje dalyvauti ir rengti gėlių parodas, šioje Panevėžio bibliotekoje pačios palankiausios sąlygos gėlių eksponavimui. – sako dr. G. Štukėnienė, – Labai džiugu, kad lietuviai yra labai šaunūs gėlininkai, net ir tokią sausringą karštą vasarą sugebėjo išauginti ir į parodą atvežti įvairiaspalvių kardelių ir jurginų“.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai