Puoselėjant aplinką, svarbu ir visuma, ir smulkmenos
2012-03-13

Girionys (Kauno r.), kovo 13 d. Jau tapo tradicija kasmet kovo pradžioje, kai želdintojai ir jų klientai tarsi „prabunda po žiemos miego", sukviesti į Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegiją (KMAIK) kraštovaizdžio architektus, dendrologus, savivaldybių specialistus, dėstytojus ir želdynų naujienomis besidominčius žmones.

Praėjusią savaitę į tarptautinį seminarą „Želdynų aktualijos - 2012" susirinko daugiau kaip 80 dalyvių. Seminarą pradėjo KMAIK direktorius dr. Albinas Tebėra. Pranešimus skaitė lektoriai iš Lietuvos, Lenkijos ir Pietų Afrikos Respublikos.

Vilniaus Universiteto Botanikos sodo direktorius dr. Audrius Skridaila savo pranešime „Klasikiniai Kinijos sodai" pirmiausiai akcentavo gilias filosofines to krašto žmonių sodininkavimo tradicijas. Tikras kiniškas sodas ar parkas ir dabar dar turi būti kuriamas pagal 17 (tiksliai tiek!) principų. Kitos kultūros žmogui kartais juos sunku suvokti ir įvertinti, todėl dažnai Lietuvoje „kiniški sodai" labai stipriai skiriasi nuo tikrųjų.

Vaderstad 12 05

Tradicinis seminaras kasmet sulaukia gausaus Lietuvos želdynų specialistų susidomėjimo

Eva Podhajska iš Vroclavo (Lenkija) Gamtos mokslų universiteto savo pranešimą pavadino „Augalijos „specialioji misija", norėdama pabrėžti, kad dažnai moderniame didmiestyje augalija turi atlikti vos ne „specialiųjų pajėgų" misiją. Dabar pasaulyje požiūris į augaliją mieste dvejopas. Iš vienos pusės - ji vis labiau išstumiama iš urbanizuotų teritorijų. Iš kitos pusės - gamtos artumas mieste tapo aukšto gyvenimo lygio, prabangos sinonimu - taigi, savotišku reklamos įrankiu, keliančiu sklypo komercinę vertę.

Kenkėjai iš Kinijos - su augalų siuntomis

Valstybinės augalininkystės tarnybos Fitosanitarijos skyriaus vedėjo pavaduotojas Vaclovas Kučinskas nugąsdino susirinkusius informacija apie citrinmedinio ūsuočio (Anoplophora chinensis) plitimą Europoje. Pasirodo, dalis augalų, rinkoje pristatomų kaip Olandijos ar kitų Europos šalių medelynų produkcija, atkeliauja iš Kinijos. Stambios augalų partijos yra patikrinamos, bet visai įmanoma internetu privačiai užsisakyti augalų, kurie nepaklius į jokių kontrolės tarnybų rankas, ir taip pavojingas kenkėjas plis. Tai ateityje gali turėti labai skaudžių pasekmių ne tik dekoratyviniams augalams, bet ir Europos miškams.

Valbžycho (Lenkija) PWSZ aukštosios mokyklos dėstytoja dr. Anna Bochenska-Skalecka analizavo architekto ir kraštovaizdžio architekto bendradarbiavimo aspektus. Lenkijoje šiuo metu apie 90 proc. individualių namų pastatoma pagal tipinius projektus. Internete tokį projektą galima nusipirkti maždaug už 2 000 litų. Tačiau, bandant tipinį projektą pritaikyti konkrečiame sklype (nes tipinio sklypo nebūna), prasideda problemos. Sklype visada unikalios gamtinės sąlygos - reljefas, padėtis pasaulio šalių atžvilgiu, dirvožemis, gruntinio vandens lygis, vyraujantys vėjai ir kt. Taigi, kartais pasitaiko, kad žiemos sodas, kuris namo pietų pusėje pavasarį galėtų tapti puikia saulėta poilsio vieta ir saulės energijos „akumuliatoriumi", atsiranda šiaurinėje namo pusėje, nes kitaip neįmanoma, sakykim, dėl jau esančių inžinerinių sistemų.

Dėmesys detalėms - profesionalumo požymis

Svečias iš PAR Anthony Wain - žinomas pasaulyje kraštovaizdžio architektas, besisvečiuojantis KMAIK jau antrus metus iš eilės. Jo vadovaujamos „Planning Partners" firmos veiklos sritis - naujų miestų projektavimas, želdynų dizainas, želdinių priežiūra. Projektai pribloškia ne tik apimtimi (ir, aišku, kaina), bet ir kiekvienos smulkiausios detalės apgalvojimu.

Vienas iš seminaro organizatorių, KMAIK lektorius Linas Daubaras įsitikinęs, kad kitų šalių patirtis gali būti pritaikyta ir mūsų želdintojų darbuose

Nors ir būdami patyrę profesionalai, firmos darbuotojai prieš projektavimą visada labai daug bendrauja su užsakovais, rengia jų apklausas, išklauso nuomonių. Kartą, kai reikėjo atgaivinti apleistą ir nuniokotą parką Zanzibare, vienas vietinis senukas apklausoje parašė, kaip nuostabiai jo vaikystėje kvepėdavo kažkokio krūmo žiedai. Kompanijos darbuotojai surado tokį augalą, ir po metų senukas jau rodė jį savo anūkui. Tai dar kartą įrodo, kaip svarbu įsiklausyti į žmonių norus, kad kuriama aplinka atitiktų jų poreikius.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate žemdirbių protesto akcijas (kryžių statymo, traktorių važiavimo ir kt.)?
Orai