Pieno gamintojus vargina ir chaotiška informacija
2015-08-26

Kaunas. Pieno gamintojai su nerimu ir viltimi laukia rugsėjo pradžioje numatyto ES žemės ūkio ministrų susitikimo rezultatų - ar skirs Europos Komisija paramą mūsų šalies pieno ūkiams, o jei skirs, tai kiek milijonų? Pieno gamintojų asociacijos posėdyje antradienį dalytasi informacija, kokio rezultato galima tikėtis.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas informavo apie bendrą Baltijos žemdirbių organizacijų kreipimąsi į ES žemės ūkio komisarą Filą Hoganą (Phil Hogan) dėl kompensacijų pieno sektoriui, nukentėjusiam dėl Rusijos importo embargo. Kreipimasis komisarui buvo įteiktas pirmadienį, dar iki susitikimo su Lietuvos ir Latvijos premjerais.

Baltijos žemdirbiai prašo skubiai pritaikyti laikinas tiesiogines tikslines paramos priemones, kurios kompensuotų patirtus nuostolius, nes nuo Rusijos embargo pradžios kaina vis krenta, ūkininkai netenka pinigų su kiekvienu primelžto pieno litru (vidutinė kaina liepos mėn. už kilogramą natūralaus pieno Lietuvoje buvo 20 euro centų, Latvijoje - 21, Estijoje - 24 euro centai; ES vidurkis - 30 euro centų).

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pasak A. Stančiko, po pokalbių su žemės ūkio ministre V. Baltraitiene ir latvių kolegomis, jam susidarė įspūdis, kad komisaras F. Hoganas yra labai gerai informuotas apie situaciją Baltijos šalių pieno sektoriuje. Tačiau jam labai keistai nuskambėjo prezidentės D. Grybauskaitės pozicija ir abejonės, kuriomis ji pasidalijo komentuodama Lietuvos prašymą skirti pieno sektoriui iki 50 mln. eurų.

A. Stančiko teigimu, komisaras F. Hoganas pritaria, kad Lietuvai būtina atskira parama stiprinant kooperaciją ir kooperatyvus.

ŽŪR pirmininko manymu, situaciją pieno sektoriuje galima būtų keisti žemdirbiams palankia linkme ir kitais būdais, pavyzdžiui, ribojant prekybos antkainius, tačiau prekybininkai nesutinka pasirašyti atitinkamo memorandumo su valdžia, pieno perdirbėjais bei gamintojais.

Beje, perdirbėjų atstovai irgi nelinkę pritarti tokiam susitarimui, nes ribojimai būtų taikomi Lietuvos gamintojams, o prekybos tinklai galėtų pradėti prekiauti užsienio gamintojų produkcija.

„Pasirašę memorandumą būtume pavyzdys Europai, kad situaciją įmanoma keisti nepažeidžiant ES reglamentų, kažką darant patiems", - sakė A. Stančikas. Jam pritarė Pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas Jonas Vilionis, teigdamas, kad premjeras A. Butkevičius Briuselyje gavo pritarimą, jog kainos iki tam tikro lygio galėtų būti reguliuojamos nacionaliniais susitarimais, todėl reikia šią iniciatyvą aktyviau išnaudoti.

(Antradienio vakarą premjeras A. Butkevičius, duodamas interviu LRT televizijai, pareiškė, kad siūlymui riboti antkainiui niekas nepritars, nes tai prieštarautų konkurencijos taisyklėms, būtų sulaukta neigiamų pastabų iš Europos Komisijos - red. past.).

Ką daryti toliau?

Pradėję diskutuoti, ką daryti toliau, Tarybos nariai pasinėrė į svarstymus, kas kaltas dėl Seimo priimto Ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo. Skambėjo priekaištai Žemės ūkio rūmų, Pieno gamintojų asociacijos vadovų, žemės ūkio ministrės, parlamentinio Kaimo reikalų komiteto, prezidentės atžvilgiu.

Vienų tarybos narių teigimu, minėtas įstatymas nieko nereiškia, kiti, priešingai, teigė, kad jis visiškai sugriaus ūkius, nes atrišo rankas perdirbėjams dar labiau mažinti kainas (didinti kainų įstatymas neįpareigoja), o apie santykius su prekybininkais šis įstatymas iš viso nekalba.

Daug ginčų posėdyje kilo aiškinantis, iš kokių lėšų paramą pieno gamintojams skirs valdžia: ar tai papildoma parama, ar vien numatytos paramos mokėjimo paankstinimas? Aiškaus atsakymo nebuvo, nes pažadai, paramos lėšų suma vis kinta. „Negalime leisti, kad žadama parama būtų minusuojama iš jau numatytosios. Pinigų turi būti skiriama papildomai", - teigė J. Vilionis.

LPGA vadovas pasiūlė artimiausiu metu surengti susitikimus su Vyriausybės vadovu, žemės ūkio ministre, o taip pat su Prezidente, išdėstant jai nuogąstavimą dėl tolesnio nesąžiningo prekybininkų pasipelnymo, naudojantis sudėtinga situacija pieno sektoriuje.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai