Parodoje Šveicarijoje - geriausi galvijų veislių pavyzdžiai (fotogalerija)
2013-09-03

Meilenas (Šveicarija). Visą šią savaitę šalia Ciuricho tęsis galvijų paroda beef.ch. Tai - visos Šveicarijos šventė, skirta ir galvijų augintojams, ir miesto gyventojams. Parodą Šveicarijos ūkininkų bendrovės „Vianco" kvietimu aplankė grupė Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) narių bei specialistų.

„Vianco", kuri su LMGAGA įkurta kooperatine bendrove „Baltic Cattle" vykdo tarptautinį projektą „Baltijos lankų jautiena", yra viena šios parodos rėmėjų.  

Vingiuotu kalnų keliu pakilus į Meileno gyvenvietę ir patekus į parodos beef.ch teritoriją, prieš akis atsiveria erdvios ganyklos, o už jų kvapą gniaužia nuostabus kraštovaizdis. Parodos galvijai ganosi natūraliose ganyklose šalia kukurūzų laukų, nuo jų matosi Ciuricho ežeras ir Alpių kalnai. Eksponavimo idėjos svečiams iš Lietuvos padarė didžiausią įspūdį. Tokia didelė paroda rengiama kas trejus metus, tarp jų vyksta regioninės parodos. Beef.ch tikslas - kuo labiau priartinti miestą prie kaimo, šviesti vaikus. Mažiesiems parodos lankytojams įrengta daug žaidimų aikštelių, atrakcionų.

Dojus agro 19 09 10

Parodos galvijai ganosi natūraliose ganyklose šalia kukurūzų laukų

Parodos akcentas - mėsiniai galvijai ir karvės žindenės su jaunikliais. Parodoje demonstruojama 500 gyvulių, iš jų 380 - galvijų. Taip pat yra 8 avių veislės, 9 - ožkų, kelios - kiaulių. Vaikų džiaugsmui ganosi alpakos, lamos, poniai. Iš viso gyvūnams yra pastatyta 120 specialių boksų, kuriuose jie gali pasislėpti nuo saulės.

Galvijų parodoje eksponuojami geriausi 30 veislių pavyzdžiai. Lietuvos ūkininkai matė gerai pažįstamus aberdynų angusus, limuzinus, šarolė, simentalus, hailendus, herefordus, lygino juos su savo ūkyje laikomais, tuo pačiu stebėjo ir tokius, kurių Lietuvoje nėra. Tarp egzotiškiausių - mėsai auginami šiltųjų kraštų jakai, zebu, taip pat japoniškos vagyu, kurių mėsa yra pati marmuriškiausia.

Zebu veislės karvė su jaunikliu

Angusus auginantis LMGAGA prezidentas Antanas Bezaras ir kiti ūkininkai, apžiūrinėdami įspūdingų duomenų angusų bulių, diskutavo, kuri veislė geresnė. Vis dėlto nustebinti daug apkeliavusius ir mačiusius Lietuvos ūkininkus net tokias mėsines galvijininkystės tradicijas turintiems šveicarams buvo sunku.

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininksytės specialistė Vilma Živatkauskienė, pati auginanti angusus, grožėjosi pieninėmis deksterių veislės karvėmis: „Jos yra nedidelės, iki metro ūgio, ir labai tinkamos šeimos ūkiams - ir pieno duoda, ir mėsa skani, o pašarų sunaudoja nedaug."

Deksterių veislės karvė (kairėje) dydžiu gerokai atsilieka nuo kitų veislių

Ne vieną parodą užsienyje aplankiusi šarolė veislės galvijų augintoja Loreta Bagdonaitė iš Plungės rajono teigė, kad pažiūrėti beef.ch parodą labai įdomu, bet viskas pažįstama. „Tačiau jeigu norime neatsilikti, privalome matyti, kas vyksta pasaulyje, kaip viskas keičiasi, kaip ūkininkai gyvena kitose šalyse. Man įspūdį padarė gera parodos organizacija ir infrastruktūra - čia erdvu, patogu žmonėms apžiūrėti gyvulius, o svarbiausia - pasirūpinta pačių galvijų gerove."

Būtent gyvulių gerovė, veislių įvairovė ir puiki parodos infrastruktūra didžiausią įspūdį paliko ir LŽŪKT gyvulininkystės skyriaus vedėjai Daivai Gurauskienei. „Nedažnai pamatysi tiek veislių vienoje vietoje. Buvo labai įdomu pamatyti mums dar neregėtų veislių ir praplėsti akiratį. Neabejoju, kad ūkininkams buvo labai naudinga pamatyti pažįstamas veisles ir palyginti jas su savo ūkyje laikomais galvijais, - kalbėjo patyrusi specialistė. - Be to, galvijai ganosi natūralioje pievoje, organizatoriai paskaičiavo, kiek erdvės jiems reikia, kad užtektų žolės visam parodos laikotarpiui. Pamatėme, kaip galima įrengti pavėsines, aptvarus ir gardus galvijams - tris svarbius jų gerovei dalykus."

Parodoje žvalgėsi LŽŪKT gyvulininkystės skyriaus specialistė Vilma Živatkauskienė (kairėje) ir šio skyriaus vadovė Daiva Gurauskienė, taip pat - Lietuvos gamtos fondo projektų vadovas Nerijus Zableckis. Stiklinaitės jų rankose - tai originalus svečio bilietas į parodą

Dotnuvos eksperimentinio ūkio vadovas Andrius Turskis buvo vienas iš nedaugelio, kurie parodoje lankėsi ne pirmą kartą. Šįkart jam įdomiausia buvo pamatyti, kaip veikia sistema nuo lauko iki stalo - parodos lankytojai matė ir pavyzdinius gyvulius, ir galėjo ragauti čia pat kepamos jų mėsos.

Tarp technologinių naujienų į akį krito modernesnės galvijų fiksavimo sistemos. Molėtų rajono ūkininkas Simas Marcinkevičius atkreipė dėmesį į daugybę patobulintų smulkmenų, kurios pagerina visą gyvulio fiksavimo sistemą. „Regis, pakoreguotos smulkmenos, bet jos sutaupo laiko ir pinigų. Ir gyvuliui mažiau streso, nes nereikia jo gaudyti ir varyti į fiksavimo stakles - užuodęs skanesnį kąsnį jis ateina pats", - dalijosi įspūdžiais su tėvais Molėtų rajone ūkininkaujantis jaunuolis.

Ūkininkas Simas Marcinkevičius domėjosi galvijų fiksavimo sistema

Parodos teritorija užima 220 tūkst. kv. m, joje nutiesta pusė kilometro takų ir dar kilometras specialios dangos, kuria gali laisvai judėti neįgalieji. Pastatyta 550 įvairios paskirties palapinių, išvedžiota 3,5 km elektros laidų. Kadangi paroda skirta parodyti visą maisto grandinę nuo lauko iki stalo, joje veikia keliolika restoranų, kuriuose yra 2,5 tūkst. sėdimų vietų ir tiek pat skirtų stovėti, o mėsa kepama visiems matant. Patiekalų iš jautienos gaminimas - neatskiriama renginio dalis. Kepėjai ruošia įvairiausio dydžio ir formos jautienos kepsnius, o jaučio ketvirčiui iškepti reikėjo gero pusdienio.  Didelė porcija steiko kainuoja apie 60 Šveicarijos frankų (apie 167 Lt), o už 100 gramų rūkytos jautienos nugarinės prašoma apie 7 frankų (apie 20 Lt).

Parodos lankytojus viliojo kepamos jautienos kvapai

Pirmoji beef.ch paroda įvyko 1996 m. netoli Berno. Po trejų metų ji pirmąsyk buvo surengta Meilene, šalia Ciuricho, ir ji tapo gerokai lankomesnė. Kelis kartus 11 dienų vykstančios parodos laikas buvo pratęstas. Praėjusioje parodoje apsilankė 119 tūkst. žmonių, jie suvalgė 80 tūkst. porcijų mėsos patiekalų, iš viso - 22 tūkst. kg mėsos.

Šių metų paroda beef.ch tęsis iki šios savaitės pabaigos.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai