Parodoje - gražiausi aubrakų veislės galvijų pavyzdžiai (fotoreportažas)
2013-04-16

Plungė. Ekologiškų mėsinių galvijų augintojų asociacija Almos ir Vidmanto Jonikų ūkyje surengė mėsinių galvijų parodą-seminarą. Gyvulininkystės specialistai ir ūkininkai buvo supažindinti su mėsinių veislių galvijų auginimo galimybėmis, auginimo ypatumais ir turėjo puikią progą apžiūrėti aubrakų veislės bulius.

Parodoje apsilankęs žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna teigė, kad smagu susirinkti tokiame ūkyje, kur susijungia gamyba, iš dalies - perdirbimas, taip pat prekyba veisliniais gyvuliais. „Šis ūkis yra gerasis pavyzdys, kurį dažnai pateikiu kalbėdamas apie mėsinę gyvulininkystę. Teisingai ūkininkaujant, turint minčių, energijos, noro galima pasiekti tokių rezultatų, kokius matome čia", - gyrė Jonikų mėsinių galvijų ūkį ministras.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna dar kartą pakartojo, kad gyvulininkystei bus skiriamas didžiausias dėmesys

Ši mėsinių galvijų paroda - antroji, kurią Ekologiškų mėsinių galvijų augintojai asociacija (EMGAA) surengė Kaimo tinklo lėšomis. O veiklą EMGAA pradėjo visai neseniai - 2010 m. liepą. Šiuo metu asociacijos narių ūkiuose auginama per 2 500 mėsinių galvijų. Didžiausią jų dalį sudaro aubrakai, auginama nemažai limuzinų.

EMGAA direktorius dr. Arūnas Rutkauskas pasidžiaugė, kad šiuose ūkiuose vykdomas nuoseklus selekcinis darbas, galvijai veisiami grynuoju veisimu bei naudojant kryžminimą. Ūkiuose išaugintos telyčaitės ir buliukai parduodami tolimesniam veisimui Lietuvoje ir Latvijoje.

EMGAA direktorius dr. Arūnas Rutkauskas (kairėje) už priėmimą dėkojoaubrakų ūkio šeimininkui Vidmantui Jonikai (dešinėje)

Sausio 1 d. duomenimis Lietuvoje laikoma 16 239 grynaveisliai mėsiniai galvijai (2 proc. nuo visų gyvulių) ir 87 341 mišrūnas. Praėjusiais metais apsėklinta 101 891 karvė ir telyčia. Beveik pusė jų - belgų mėlynųjų veislės (46 880) sperma, 25 tūkst. - limuzinų, 11,5 tūkst. - šarole, kiek mažiau - simentalų (9 821).

A. Rutkausko teigimu, nors pastaraisiais metais gyvulių eksporto kreivė kiek mažėjo dėl draudimų vykdant užkrečiamųjų ligų kontrolę, vis dėlto ateityje ji turi didėti. „Asociacijos nariai kasmet ir importuoja grynaveislius gyvulius ir genetinę medžiagą, norėdami gerinti bandas, skerdenos išeigą, pašarų įsisavinimą. Jeigu būtų galima tikėtis subsidijavimo įsigyjant grynaveislį galviją, tai duotų naują postūmį ir naujiems ūkiams steigtis, ir pagerinti turimas bandas", - atkreipė dėmesį A. Rutkauskas.

Prof. Česlovas Jukna parodos dalyviams pasakojo, kaip pagerinti galvijų mėsos kokybę. „Visas darbas vyksta per bulius, todėl labai svarbu selekcija", - akcentavo profesorius. Pasak jo, galvijų mėsos produkcijos dydis ir kokybė priklauso nuo veislės, lyties, amžiaus, įmitimo laipsnio, šėrimo ir laikymo technologijų, ekologinės situacijos, transportavimo ir priešskerdiminių sąlygų.

„Vykdydami nuoseklią mėsinių galvijų selekciją pagal svarbiausius ir labiausiai jos gamybos konkurencingumą įtakojančius požymius galime nuosekliai didinti galvijienos gamybos pelningumą", - teigė prof. Č. Jukna.

Mėsinės gyvulininkystės Lietuvoje pradininkui prof. Česlovui Juknai už nuveiktus darbus asociacija įteikė auksinį Kryžiaus kalno medalį. „Tikimės jūsų pagalbos ir ateityje", - sakė EMGAA tarybos pirmininkas Albertas Šiurna

Su galvijų skerdenų vertinimu susirinkusius supažindino VĮ „Gyvulių produktyvumo kontrolė" vyriausiasis specialistas Alvydas Pečiulaitis, o dr. Danielius Starevičius skaitė pranešimą apie helmintozių poveikį galvijų organizmui.

Parodos dalyviams ūkyje įrengtame mini parodų centre buvo demonstruojami gražiausi pavyzdžiai - aubrako veislės buliai. „Čia selekcijos rezultatas, siekiant gauti norimą palikuonį, - aiškino aubrakų ūkio šeimininkas V. Jonika, rodydamas savo gyvulius fermoje. - Be eksterjero labai svarbu ir buliaus charakterio savybės. Bulius turi būti ramus, pasiduoti dresūrai. Su juo reikia dirbti, o ne tik dauginimuisi laikyti."

Ūkyje įrengtame mini parodų centre buvo demonstruojami aubrako veislės buliai

Profesorius Č. Jukna gyrė aubrakų išvaizdą, vertindamas jų svarbiausias savybes, taip pat atkreipė dėmesį, kad buliai labai ramūs, jų netrikdė ir po fermą vaikštantis būrys žmonių.

V. Jonika teigė, kad pradedant ūkininkauti būtina kreipti dėmesį į visas smulkmenas, turėti daug teorinių žinių ir naudotis specialistų, patyrusių ūkininkų patirtimi. Būtina ir valstybės parama, veiklos tęstinumas, stabilumas, kad būtų galima planuoti ūkio veiklą kelis metus į priekį.

Žemės ūkio ministras V. Jukna informavo, kad vyksta derybos su Europos Komisija ieškant galimybių dalinai kompensuoti išlaidas veisliniams gyvuliams įsigyti. „Sutarimą šiuo klausimu sunku rasti, bet stengiamės, - sakė V. Jukna. - Gera žinia, kad 12 proc. išmokų būsimuoju BŽŪP laikotarpiu bus galima susieti su gamyba, tai bus viena svarbiausių gyvulininkystės rėmimo galimybių."

Pasak ministro, jau sudaryta Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijų darbo grupė dėl perteklinių gamtosaugos reikalavimų sumažinimo, nes tai yra didžiulis gyvulininkystės stabdis.

Parodos metu EMGAA pasirašė bendradarbiavimo sutartį su „Norfa" dėl asociacijos narių ūkiuose užaugintos mėsos pardavimo šio prekybos tinklo parduotuvėse.

Aubrako veislės bulius

EMGAA vienija ekologinių ūkių savininkus, užsiimančius mėsine galvijininkyste. Asociacijos narių ūkiuose auginamos įvairios mėsinių galvijų veislės, tačiau daugiausia - aubrakų ir limuzinų. Į narių ūkius pirmieji veisliniai galvijai buvo įvežti daugiau nei prieš dešimt metų iš Vokietijos bei Prancūzijos. EMGAA artimai bendrauja su Prancūzijos Aubrakų bei Limuzinų veislės galvijų asociacijomis. Abi asociacijos atlieka griežtą gyvulių atranką tolimesniam veisimui. Kelis kartus per metus vyksta atrinktų ir įvertintų bulių reproduktorių pardavimas, aukcionai, į kuriuos vyksta ir EMGAA nariai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai