Parodoje Berlyne - tradiciniai lietuviški gaminiai (papildyta)
2016-01-15

Berlynas. Šiandien Berlyne prasidėjo tarptautinė paroda „Žalioji savaitė 2016", kuri tęsis iki sausio 24 dienos. Jau 81-ąjį kartą surengtoje parodoje tradiciškai pristatomas platus produktų ir paslaugų asortimentas žemės ūkio, maisto produktų ir sodininkystės srityse. Lietuva savo ekspozicijoje demonstruoja natūralius ir ekologiškus gaminius.

Šiemet paroda „Žalioji savaitė" išskirtinė, nes mini 90 metų jubiliejų - pirmą kartą ji buvo suorganizuota 1926-aisiais. Per ilgą parodos gyvavimo laikotarpį joje dalyvavo 85 tūkst. dalyvių iš 128 pasaulio šalių, o ją aplankė per 32 mln. lankytojų.

LYTAGRA 19 07 04 mob

V. Baltraitienė iteikė duonos kepalą Vokietijos maisto ir žemės ūkio ministrui Kristijanui Šmitui (Christian Schmidt), kuris su jį lydinčia delegacija aplankė Lietuvos ekspoziciją

Šiemetinėje dešimties dienų trukmės parodoje ekspozicijas turi 1 660 dalyvių iš 65 pasaulio šalių. Pastaraisiais metais kaskart parodą aplanko maždaug pusė milijono lankytojų - ne mažesnio jų srauto tikimasi ir šiemet.

Parodos partnerė - Marokas

Parodos organizatoriai pažymi, kad išskirtinumo renginiui sutiekia ir šiemetinė parodos šalis-partnerė - Marokas. Per ilgą parodos gyvavimo istoriją tai pirmoji šalis-partnerė iš Afrikos žemyno. Maroko karalystė šioje parodoje dalyvauja nuo 1960 metų. Žemės ūkis ir maisto pramonė yra Maroko ekonomikos pagrindas, o šiose srityje dirba net 40 proc. Maroko gyventojų. Vokietija yra tarp septynių pagrindinių Maroko užsienio prekybos partnerių.

Maroko atstovai parodos lankytojus kviečia vaišintis arbata

Marokas savo stende kuria tikrą Tūkstančio ir vienos nakties pasaką, stebinančią lankytojus Rytų pasaulio kvapų, spalvų ir skonių įvairove. Savo stende marokiečiai pristato itin aukštos kokybės argano aliejų, kvapnius ir sultingus mangus, melionus, apelsinus, saldžius afrikietiškus kepinius, aromatingus aštrius prieskonius ir daugybę kitų egzotika dvelkiančių produktų.

Parodoje vis didesnis dėmesys skiriamas atsinaujinantiems energijos ištekliams, vietinėms žaliavoms, ekologinei žemdirbystei, kaimo plėtrai. Viena svarbiausių parodos įvykių - tris dienas vykstantis tarptautinis žemės ūkio ir maisto forumas „Kaip išmaitinti miestus: žemės ūkis ir kaimo vietovės urbanizacijos amžiuje". Jau dabar daugiau negu pusė pasaulio gyventojų gyvena mietuose, o 2050 m., prognozuojama, miestiečių dalis padidės iki trijų ketvirtadalių visos žmonijos. Kaimo vietovės tuštėja, nors būtent kaimo gyventojams keliamas uždavinys išmaitinti visą populiaciją. Kaip užtikrinti saugių ir kokybiškų maisto produktų kiekį pasauliui, kaip išsaugoti kaimo vietovių gyvybingumą dabar ir ateityje - visi šie svarbūs klausimai nagrinėjami forume, kuriame dalyvauja net 70 šalių žemės ūkio ministrai.

Lietuvos žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės vadovaujama delegacija nusiteikusi aktyviam darbui. Jau šiandien, pirmąją parodos dieną, yra suplanavusi susitikimus su Vokietijos, Švedijos, Nyderlandų Karalystės, Japonijos, Moldovos, Latvijos, Estijos, Juodkalnijos, Gruzijos ir kitų šalių žemės ūkio ministrais

Lietuvos stende kvepia skilandžiu ir midumi

Lietuva „Žaliojoje savaitėje" dalyvauja 14-ąjį kartą, tad daugeliui mūsų šalį atstovaujančių įmonių pasirodymas šioje parodoje nebus debiutinis. Viena iš tokių „senbuvių" - Raseinių r. ūkininkės Audronės Žilienės įmonė, pristatanti šaltai rūkytus mėsos gaminius, turinčius tautinio paveldo ir ekologinius sertifikatus. Parodos lankytojai skanauja dešrų, lašinių, šoninės, kumpelių, dešrelių, nugarinės, taip pat ir skilandžio, įregistruoto ES lygiu kaip Garantuotas tradicinis gaminys ir paženklinto specialiu ES ženklu.

Vokiečių lankytojams jau gerai atpažįstama ir Laimutės Sadauskienės individuali įmonė(Rokiškio r.), parodoje pristatanti meduolinius grybukus ir šakočius, turinčius tautinio paveldo sertifikatą. Pernai parodoje įmonės gaminiai sulaukė daug dėmesio, juos filmavo ne viena vokiečių televizija - ne mažesnio pasisekimo tikimasi ir šiemet.

Lankytojai gali ne tik stebėti šakočių kepimo procesą, bet ir paragauti ką tik iškepto skanėsto

Algio Grigonio individuali įmonė (Pakruojo r.) parodoje siūlo natūralią kaimišką girą, pagal aukštaičių tradicijas gaminamą „Šinkorių" alų ir naujieną - juodąjį „Gurmanų alų". 1999 m. įkurta šeimos įmonė yra sertifikuota A kategorijos tautinio paveldo produktų, alaus gaminimo amato puoselėtoja. Šioje šeimoje alaus darymo tradicijos eina iš kartos į kartą - aludaryste užsiėmė ir seneliai, ir proseneliai.

Lietuvos atstovai jau pasirengę sutikti parodos lankytojus

„Apiterapijos centras"(Kaunas)gamina sveikatinančias medaus arbatas iš natūralaus lietuviško medaus ir vaistažolių ekstraktų. Šių produktų gamyboje nenaudojamos jokios sintetinės žaliavos ar priedai. Įmonės produkcija realizuojama ir Lietuvoje, ir užsienyje: arbatos eksportuojamos į Norvegiją, Ispaniją, Belgiją, Lenkiją, Didžiąją Britaniją.

Tarp pirmąjį kartą parodoje Berlyne dalyvaujančių įmonių - naujų rinkų besidairanti Širvintų r. bendrovė „Tavlinas", kuriai priklauso prekinis ženklas ,,Saldva". Prieskonių mišinių sudėtyje didžiąją dalį sudaro prieskoninės daržovės bei žolelės, kuriose lieka natūralus skonis, kvapas, spalva. Parodoje įmonė pristato prieskonių mišinius, praturtintus džiovintais baravykais, alyvuogėmis, pomidorais, citrinų žievelėmis. Juose nėra druskos ir maisto priedų.

Parodoje dalyvauja ir „Šušvės midus“ (Kėdainių r.) – įmonė lankytojus kviečia paragauti kelių rūšių midaus, medaus ir įvairių jo mišinių, įsigyti natūralaus vaško žvakių. Šiuos gaminius pristato trečios kartos bitininkas Erikas Augustinavičius, kuris yra įmonės vadovas ir technologas, pats prižiūrintis per 100 bičių avilių.

Midaus atsivežė ir bendrovė „Lietuviškas midus“ iš Prienų rajono. Pirmą kartą parodoje dalyvaujanti įmonė lankytojus vaišina midumi „Stakliškės“, midaus nektaru „Suktinis“, taip pat pristatys naujovę – pilstomą midų.

Lietuvos ekspozicijoje yra ir „Evija & Partner“ produktai bei Lietuvos ūkininkių draugijos narių rankomis sukurtos tautinės lėlės, molio ąsočiai, žalvarinės segės. Čia pat ir Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijos tautodailininkių tautinio paveldo gaminiai bei savo veiklą pristatanti Lietuvos kaimo turizmo asociacija.Paroda „Žalioji savaitė“ itin populiari Vokietijoje, nes ji patraukli plačiajai visuomenei: vokiečiai labai mėgsta ragauti, degustuoti, išbandyti naujus skonius. Į parodą dažnai atkeliaujama šeimomis visai dienai ar net kelioms dienoms – didžiulių parodos plotų (ekspozicijos užima net 118 tūkst. kvadratinių metrų!) tiesiog fiziškai neįmanoma per dieną apeiti. Bilietas į parodą vienai dienai kainuoja 14 eurų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai