Medkirčio darbas čempiono titulo negarantuoja (Fotogalerija)
2016-08-04

Jurbarkas. Smalininkų miestelyje vykusiame tradiciniame XIV čempionate „Medkirtys 2016" jėgas išbandė ir dėl čempiono titulo kovojo stipriausi Lietuvos ir kaimyninių šalių medkirčiai. Šis čempionatas buvo paskutinė galimybė išsiaiškinti, kas rungsis Pasaulio medkirčių čempionate.

Nors tarp lietuvių sėkmė lydėjo trečius metus čempionatuose dalyvaujantį jauną medkirtį Tadą Guzevičių, susumavus visus šių metų varžybų rezultatus paaiškėjo, kad į Pasaulio medkirčių čempionatą vyks aukštesnius rezultatus ankstesnėse varžybose parodę daugkartiniai čempionai -  Andrius Mockus, Romas Balčiūnas, Gediminas Stasiūnas ir Gintaras Karpavičius. Pastarasis - vienintelis iš Lietuvos dalyvių, kurį maitina medkirčio profesija. Kitų pagrindinis darbas šiek tiek siejasi su miškininkyste arba visiškai nuo jos nutolęs. Visus čempionato dalyvius vienija tai, kad jie buvę arba esantys Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos (KMAIK) studentai.

Smalininkuose vykusio čempionato „Medkirtys 2016" dalyviai: (iš kairės) Tomas Gelbūda, Tadas Guzevičius, Gintaras Karpavičius, Andrius Mockus, Romas Balčiūnas ir Gediminas Stasiūnas. Centre - Kauno miškų inžinerijos kolegijos lektorius, vienas iš pagrindinių medkirčių čempionato organizatorių, vyr. teisėjas Arūnas Jurkonis

Pavyzdį rodė užsienio meistrai

Dalį dienos medkirčiai varžėsi Kalvelių girininkijai priklausančiame Kalvelių miške, vėliau persikėlė į  Smalininkų technologijų ir verslo mokyklos stadione įrengtą rungčių aikštyną. Nors vyko Lietuvos čempionatas, o užsieniečių rezultatai buvo neįtraukti į bendrą įskaitą, svečiai profesionalumą demonstravo visose rungtyse - nuo medžio pjovimo ir grandinės keitimo iki kombinuoto ir tiksliojo pjaustymo bei šakų genėjimo. Labiausiai sužibėjo latvis Gatis Brencis, iš penkių rungčių trijose pelnęs prizines vietas.

Geriausiai pasirodė ir daugiausiai taškų surinko medkirtys iš Latvijos Gatis Brencis (viduryje)

„Šiemet mes bent tris kartus buvome panašiuose čempionatuose Estijoje ir davėme užsieniečiams į kaulus, bet šiandien mūsų čempionams, stipriems medkirčiams, tiesiog labai nesiseka. Ne ta diena. Manau, kad daugiausia nulemia pirma rungtis. Šiandien ji daug kam nepasisekė. Po to, matyt, jau buvo sunku susikaupti", - svarsto T. Guzevičius, tarp lietuvių medkirčių pademonstravęs geriausius rezultatus, už kuriuos jam įteiktas profesionalus „Husqvarna" grandininis pjūklas.

Kauno miškų inžinerijos kolegijos lektorius, vienas iš pagrindinių organizatorių, vyr. teisėjas Arūnas Jurkonis pastebi, kad Lietuvos medkirčių čempionato rezultatai kasmet gerėja, tačiau kaskart vis pasitaiko įvairių netikėtumų, kurių negalima paaiškinti įdirbio ar patirties trūkumu. „Šįkart, pavyzdžiui, Romo Balčiūno, keturis kartus buvusio Lietuvos čempionu, rezultatai visiškai silpni. O jis mūsų pagrindinis pretendentas į pasaulio čempionatą. Šakų genėjimo rungtyje buvo penktas pasaulyje, ir tai tikrai didelis pasiekimas. Bet šiandien jam nesiseka nuo pat pirmos medžio kirtimo užduoties. O kai pradeda nervintis,  situacija tik prastėja ", - sako A. Jurkonis.

Visgi Kupiškio urėdijoje Alizavos girininkijoje girininko pavaduotoju dirbančiam Romui Balčiūnui čempionato pabaigoje pavyko susikaupti ir pagerinti rezultatus. Šakų genėjimo rungtyje tarp 19 dalyvių jis buvo antras, po esto Jarro Mihkelson.

Ši užduotis sulaukė didžiausio smalsuolių ir sirgalių dėmesio, kadangi čia daug azarto, greičio, nes šakų genėjimas užtrunka vos keliolika sekundžių. Tekintuose rąstuose vienodai išgręžiama 30 skylių, į kurias sukalamos pusės metro šakos, o nugenėti reikia taip, kad nepaliktum ilgesnių nei 5 cm tarpų ir neįpjautum per giliai kamieno. Šakas genėti pradedama nuo mažiausiai taškų surinkusių dalyvių, todėl artėjant finišui auga dalyvių ir sirgalių įtampa ir liejasi emocijos.

Svarbiausia treniruotės ir vidinė ištvermė

Pakalbinus dalyvius išaiškėja, kad medkirčių čempionato pergalių nenulemia nei kasdieninė darbo patirtis miške, nei geri fiziniai duomenys. Valdyti pjūklą, kad jis per medį eitų kaip per sviestą, reikia atskiro pasirengimo, daugybės treniruočių ir stiprios vidinės ištvermės. Būtent paskutinė savybė neretai pakiša koją ir labiausiai patyrusiems čempionams.

Pirmų trijų prizinių vietų laimėtojai (iš kairės) Tomas Gelbūda, Tadas Guzevičius ir Gintaras Karpavičius apdovanojami UAB „Husqvarna Lietuva" įsteigtais prizais

Vienintelis tarp dalyvių medkirčio profesijos atstovas - prieniškis Gintaras Karpavičius. Jam medienos ruoša kasdienis darbas. 2012 metais Gintaras pasaulio čempionate buvo ketvirtas pasaulyje medžio pjovimo rungtyje ir buvo 6-as šakų genėjimo rungtyje. Iš lietuvių turbūt vienintelis tiek pasiekęs, tačiau šalies medkirčių čempionate pirmosios vietos nelaimėjęs. Tris kartus trečiosios ir vienąkart antrosios vietos prizininkas Gintaras nemano, kad medkirčio darbas ir patirtis garantuoja jam sėkmę.

„Aišku, nuolat dirbant miške, yra kažkoks stabilumas, bet norint daugiau pasiekti, reikia konkrečiai treniruotis. Jeigu nesitreniruosi, medkirčio profesija niekuo nepadės", - įsitikinęs G. Karpavičius, prieš varžybas ne tik miške medžius pjaunantis, bet ir specialiai besirengiantis rungtims.

Kiek per dieną išpjauna medžių, prieniškis sako neskaičiuojantis, tačiau jei nuo 1994 metų išpjautus  rąstus krautų į traukinio vagonus, traukinys būtų maždaug 65 kilometre.

Nepaisant patirties ir treniruočių, šiųmetiniame čempionate G. Karpavičiui, kaip ir jo kolegoms, koją pakišo medžio kirtimo užduotis. „Nežinau, ar čia vėjas pamaišė, ar kas kitas, bet medis nuvirto nuo gairelės 80 cm. Tai jau daug", - apgailestauja G. Karpavičius.

Varžybose ketvirtą, o jaunių pogrupyje trečią vietą užėmęs šakietis Andrius Mockus juokauja, kad kai nepasiseka, lengviau suversti kaltę aplinkybėms, o ne klaidoms.  „Medžio pjovimas ir kombinuotas pjaustymas daugeliui iš mūsų sukliudė laimėti. Man taip pat. Kai medį miške pjauni, daug klaidų pasitaiko. Čia vis dar trūksta patirties. O kai blogai pasirodai, tai sakai, kad medis kaltas", - juokiasi Andrius, Baltijos šalių jaunių čempionas.

Andrius dirba vairuotoju, tačiau studijuodamas kolegijoje privačioje įmonėje dirbo medkirčiu, todėl žino šito darbo kainą ir privalumus.  „Sunku, bet malonu. Darbas miške man visada arčiau širdies. Nuo mažens miškas patinka. Nors giminėje nebuvo nei girininkų, nei medkirčių, visada žinojau, kad rinksiuosi miškininkystės studijas", - sako Andrius, specialioms medkirčių treniruotėms skiriantis didelę dalį savo laisvalaikio. Dirbant sunkvežimio vairuotoju, nedaug jo ir belieka.

Kad svarbiausia pasirengimo dalis treniruotės, pritaria ir šiųmetinis Lietuvos medkirčių čempionato nugalėtojas T. Guzevičius. Pasak vaikino, svarbiausia ne jėga, o saugumas, greitis ir tikslumas. Prieš keletą dienų patyrusiam rankos traumą Tadui šįkart pavyko geriau ir tiksliau nei kitiems profesionaliems čempionams susidoroti su užduotimis.

Paklausti, kur paslaptis, kad stiprūs, tvirtai nulieti medkirčiai šįkart nepralenkė smulkaus, be didelės patirties vaikino, čempionato dalyviai juokdamiesi tik patvirtino seną tiesą: „Svarbu ne ūgis, o smūgis. Taip buvo ir bus visada".

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(1)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  • Paloma Deschamps

    KAIP GRĮŽTI MANO PAGAL 3 DIENAS Aš nuoširdžiai noriu padėkoti puikiam rašytojui, vadinamam dr. Ilekhojie, kad jis padėjo man sugrąžinti mano vyrą ir mano vaikus. Po daugelio vedybų metų mano vyras paliko mane ir mano vaiką ir pabėgo su savo naująja mergina į San Franciską pradėti savo gyvenimo, negalvodami apie mane ir mano sūnų. Jaučiau, kad mano gyvenimas tuoj baigsis, ir subyrėjau. Po ilgų metų išsiskyrimo nebegalėjau to priimti, todėl nusprendžiau aplankyti draugę, kuri taip pat susiduria su panašia problema, tačiau dabar gyvena laimingai su savo vyru, kad paprašytų jos patarimo, kaip vėl susigrąžinti buvusį vyrą. nuvykau, aš jai viską paaiškinau, ir ji liepė man nesijaudinti, kad ji susies mane su burtų žinovu, kuris liepė burti savo vyrui ir verčia jį grįžti pas ją. Aš renkuosi jos patarimą ir labai jo nesilaikau. Tada susisiekiau su gydytoju Ilekhojie (gethelp05@gmail.com) ir paaiškinęs savo problemą jis liepė nesijaudinti, kad aš neturiu problemų vėl susigrąžinti savo vyrą. Jis man davė 4 dienų garantija, kad mano vyras manęs ieškos, kad kai jis ateis, turėčiau jį priimti atgal, sakiau jam, kad nuoširdžiai sveikinsiu jį atgal. Vos per 3 dienas mano vyras grįžo pas mus ir atsiprašė už visus skausmus, kuriuos jis sukėlė šeimai. Mes išsprendėme savo klausimus ir esame labiau laimingi nei bet kada anksčiau. Dr Ilekhojie yra geriausias rašytojas, išsprendžiantis bet kokias jūsų turimas problemas ir ligas. Aš tikrai vertinu meilės rašybą, kurią man liepėte, kad vyras sugrįžtų į savo gyvenimą. Aš ir toliau dalinsiuosi žmonėmis daugiau liudijimų apie jūsų gerą darbą. Jei norite savo buvusio grįžimo ir neturite galimybės žinoti, ką daryti, maloniai parašykite el. laišką gethelp05@gmail.com arba susisiekite su juo per „WhatsApp“ +2348147400259

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai