Lietuvos žemdirbiai tarptautinėse organizacijose
2015-01-07

Akademija (Kėdainių r.). Žemdirbiai iš visos Lietuvos šią savaitę rinkosi į šalies centre, Akademijoje, įsikūrusį mokymų centrą „Agroakademija", kur Lietuvos ūkininkų sąjunga surengė teminį susitikimą „Lietuvos žemdirbių veikla tarptautinėse organizacijose 2014 metais".

Pasak Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininko Jono Talmanto, jo vadovaujama organizacija tarptautinę veiklą Europos Sąjungos institucijose pradėjo viena pirmųjų, kai dar gerai nesuvokė, koks iš tiesų tai sudėtingas darbas.

J. Talmanto teigimu, tarptautiniai žemdirbių atstovavimo projektai yra įgyvendinami Lietuvos kaimo tinklo lėšomis pagal penktąją kryptį - kaimo plėtros dalyvių interesų atstovavimas Europos sąjungos organizacijose. Pagrindinę tarptautinio atstovavimo veiklą Lietuvos ūkininkų sąjunga vykdo per savo narystę stoginėse Europos sąjungos žemdirbių organizacijose COPA - COGECA bei GEOPA - COPA ir dvišalius tarpusavio susitarimus su įvairių užsienio šalių žemdirbių organizacijomis.

„Tarptautinis žemdirbių atstovavimas yra ypatingai svarbi Lietuvos ūkininkų sąjungos veikla. Pirmiausia dėl to, kad ūkininkai, kaip ir bet kurių kitų verslo šakų atstovai, yra tiesiogiai veikiami tarptautinių įvykių, politikos ir ekonomikos veiksnių bei tendencijų. Žemdirbių gyvenimui įtakos turi naujų rinkų atsivėrimas ir senųjų užsidarymas. Būdami Europos Sąjungos nariais negalime užsidaryti savo kiaute ir tapti abejingi naujovėms, nes kitaip nebūsime konkurencingi. Praėję metai buvo labai sudėtingi tiek vietos, tiek tarptautiniu lygiu. Turėjome daugybę iššūkių ir posūkių. Dar kartą įsitikinome, kad ūkininkai yra priklausomi ne tik nuo gamtos kaprizų ir žemės derlingumo, bet ir nuo politinių įvykių. Vis dažniau žemdirbiai tampa įvairių įvykių sūkurių įkaitais - tai puikiai parodė Rusijos embargas ir vis dar plintantis afrikinis kiaulių maras. Rusijos veiksmai skaudžiai palietė Lietuvos žemės ūkį", - sakė J. Talmantas.


Žemdirbiai diskutavo apie Lietuvos atstovavimą tarptautinėse organizacijose

LYTAGRA 19 07 04 mob

Susirinkimo metu buvo pastebėta, kad 2014-ieji pasižymėjo permainomis Europos Sąjungos institucijose. Išrinkus naujus Europos Parlamento narius, Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete pareigas užėmė Bronis Ropė. „Parlamentui turint lygiavertį balsą derybose su Komisija ir Taryba, turėti žemdirbių interesus ginantį savo žmogų Parlamente yra labai svarbu", - pastebėjo Ūkininkų sąjungos pirmininkas.

Ne kartą Europos Sąjungos institucijose Lietuvos žemdirbių interesus gynę įvairių organizacijų atstovai vienbalsiai kalbėjo, kad ne kartą teko įsitikinti, kaip sunku ką nors konkretaus pasiekti, kai esi mažos ir ne itin turtingos valstybės atstovas, kai tavo didelės problemos kitiems atrodo labai mažos ir nereikšmingos.

„Pati COPA - COGECA organizacija turi savas žaidimo taisykles ir jose ką nors keisti gana keblu. Daug metų kalbame, kad reformų reikia Lietuvos žemdirbių savivaldos organizacijose, tačiau to paties reikia ir tarptautinėse struktūrose. Jose itin reikalinga tvirta ir vieninga ES šalių nuomonė vienu ar kitu klausimu, galinti pakeisti senbuvių pozicijas, požiūrį į naujokų aktualijas. Gaila, kad Lietuvos žemdirbiai nuo 2009 metų neturi nuolatinio savo atstovo Briuselyje. Keletas Lietuvos ekspertų dirba COPA - COGECA šakinėse darbo grupėse, tačiau to yra per mažai. Reikia savų atstovų nuolatinio darbo, o ne diskusijų ir pasireiškimų priešokiais", - savo nuomonę dėstė J. Talmantas.

Susirinkusieji apgailestavo, kad dar nėra aiškumo dėl naujojo Bendrosios žemės ūkio politikos finansavimo laikotarpio. Kol kas susidėliota tik teorinė 2014 - 2020 metų Lietuvos kaimo plėtros programa, kuri derinama su Europos Komisijos ekspertais.

Tarptautinio atstovavimo aktualijas išsakė atskirų sektorių atstovai. Neliko neaptartos vaisių ir daržovių augintojų, gyvulininkystės, grūdininkų, aplinkosaugos problemos.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai