Lazdijų hipodrome - tarptautinė Pirmosios vagos šventė
2014-04-28

Lazdijai. Pirmosios vagos šventė Lazdijų rajone vyko jau 14 kartą - tik šįkart ne Veisiejuose, o prieš dvejus metus modernizuotame Lazdijų hipodrome, kuris pritaikytas  organizuoti ne tik žirginio sporto, bet ir kitiems masiniams renginiams. Pirmosios vagos šventėje prisimintos senovinės Jurginių apeigos. Šventasis Jurgis, veisiejietis Stasys Saladinskas, ,,atrakino žemę" nuardamas pirmąją vagą, ir apardamas joje duonos riekę. Duona bei alumi jis vaišino ir pasirengusius varžyboms artojus. Atlikdami šias apeigas senovės lietuviai tikėjo, kad žemė jiems bus dosni ir nepašykštės gero derliaus.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Ant nugalėtojų pakylos – prizinių vietų laimėtojai

Tarptautinėse artojų varžybose dalyvavo 19 artojų iš Lazdijų, Alytaus, Širvintų, Pagėgių, Varėnos, Biržų, Druskininkų, Rokiškio savivaldybių bei Lenkijos atstovai. Artojai varžėsi dviejose kategorijose: vienkinkių ir dvikinkių plūgų grupėse. Daugiausia (11 dalyvių) ryžosi arti vienkinkiais plūgais. Tarp šiose varžybose besivaržiusių artojų buvo ir du raiteliai,  dalyvavę projekte „2000 km istorijos" - žygyje žirgais prie Juodosios jūros. Tai Algirdas Motiejūnas iš Šlavantų seniūnijos (Lazdijų raj.) ir Česlovas Marcinauskas iš Kernavės (Širvintų raj.) A. Motiejūnas pernai pelnė antrąją vietą dvikinkių plūgų grupėje.

Vienas iš tituluočiausių rajono artojų  sakė esąs gimęs Arklio metais, todėl ypač mylintis šiuos gražius gyvulius, kurie dažnai šeimininkui užlipus ant balno, nuima ir stresą. A. Motiejūno arkliai iš kitų išsiskyrė gražiomis trumpomis ,,šukuosenomis", kuriomis teigė pats ir pasirūpinęs. ,,Galiu ne tik arklius, bet ir moteris gražiai apkirpti", - šmaikštavo artojas, arimo varžybose dalyvaujantis kiekvienais metais. Į šias varžybas pirmą kartą atvykęs žygio draugas Č. Marcinauskas teigė jose įgijęs naujos patirties. Jis tvirtino, kad  arti nebuvo sunku, tik nelengva buvo nemažą atstumą atsigabenti žirgą.

Aria vienkinkių plūgų arimo pirmosios vietos laimėtojasMantas Sujeta iš Lazdijų rajono

Pirmąkart Lazdijų hipodrome organizuojamose varžybose rungtyniavę artojai, kepinant kaitriai pavasario saulei, turėję suarti 5 m pločio ir 30 m ilgio žemės poltą, nemažai paprakaitavo, nes, anot jų, sąlygos čia buvo prastesnės nei Veisiejuose - kietesnė žemė ir nemažai akmenų.

Šventežerietis Mantas Sujeta iš Lazdijų rajono, dar tik 20 metų, bet artojų varžytuvėse dalyvavo jau septintą kartą. 2007 metais Veisiejuose vykusiose artojų varžybose trylikametis vaikinas vienkinkių plūgų grupėje buvo iškovojęs pirmąją vietą. Mantas sakė labai mylintis arklius, o jį arti išmokė dėdė Rimas. Vaikinas jėgas bandė ir  Pasaulio artojų varžybose, vykusiose Kauno rajone.

Šventės svečiams taip pat buvo suteikta galimybė stoti prie plūgo ir nuarti kuo tiesesnę vagą. Šiam žingsniui ryžosi nedaugelis: rajono meras Artūras Margelis, Seimo nariai Vytautas Kamblevičius ir Petras Gražulis bei kiti. Basomis kojomis žingsniavęs paskui plūgą ir galiausiai nuaręs vagą, P. Gražulis tvirtino, kad dirbti Seime kur kas lengviau nei žemę arti.

Varžybų teisėjams paskelbus rezultatus, buvo apdovanoti visi  Pirmosios vagos šventėje dalyvavę artojai. Gausus būrys rėmėjų jiems skyrė vertingas dovanas. Prizinių vietų laimėtojams Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis įteikė taures. Vienkinkių plūgų arimo nugalėtoju tapo Mantas Sujeta iš Lazdijų rajono. Jis pripažintas ir gražiausiai suaręs lauką. Antrąją vietą iškovojo Gediminas Čirgelis iš Biržų. Trečiąją vietą pelnė Valdas Kaminskas iš Varėnos rajono. 

Veisiejų technologijos ir verslo mokykla prizu apdovanojo jauniausią varžybų dalyvį Gytį Palivoną iš Rokiškio rajono

Arti su dvikinkiais plūgais geriausiai sekėsi Remigijui Gražuliui iš Alytaus rajono. Antrąją vietą užėmė Vytautas Ališkevičius iš Pagėgių savivaldybės, trečias liko Juozas Bansevičius iš Punsko (Lenkija). Rėmėjų prizais apdovanotas ir vyriausias varžybų  artojas 82 metų Bronius Mockevičius iš Jurčiūnų kaimo (Lazdijų raj.)  bei jauniausias - 18-metis Gytis Palivonas iš Rokiškio rajono.

Lazdijų hipodrome per Pirmosios vagos šventę vyko ir  tradicinės važiavimo kinkiniais bei žirgų ištvermės varžybos, iškilmingas karietų ir raitelių paradas. Šurmuliavo prekybininkų, ūkininkų ir amatininkų mugė, kurioje aktyviai dalyvavo Dzūkijos vietinės veiklos grupė ir Lazdijų rajono kaimų bendruomenės. Jos pristatė savo gaminius: sūrius, skruzdėlynus,  vaistažoles, mezginius, šluotas, pintines. Įvairiais skanumynais vaišino ir šventės dalyvius. Susirinkusiems nuotaiką kėlė Lazdijų kultūros centro, Šeštokų kultūros namų ir Kučiūnų laisvalaikio salės saviveiklininkai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai