Lauko dienoje – selekcijos virtuvė
2014-06-30

Pakruojis. Šiųmetinė žiema žemdirbiams pateikė skaudžią pamoką – savaitę tetrukęs šaltis niekais pavertė dalį ar net visą rudeninį triūsą. Augalininkystės ūkių savininkai įsitikino, kad labiau apsimoka rinktis mažiau derlingas, tačiau atsparesnes veisles.

Kelių dešimtmečių patirtis rodo, kad selekcininkų peršamos ir giriamos veislės neretai nepasiteisina. Netgi mūsų šalies bandymų laukeliuose puikiai augę ir gerą derlių subrandinę augalai realybėje žadėtų rezultatų neduoda.

Atsakymą, kaip ūkininkui iš gausybės siūlomų veislių išsirinkti tinkamiausią, šiemet pabandė padiktuoti UAB „Agrokoncernas“ lauko dienoje augalų veisles demonstravęs ne tik bandymų laukeliuose, bet gamybiniuose plotuose.

Dojus agro 19 09 10

Veislių savybes ir taikytas technologijas susirinkusiems pristatė "Agrokoncerno" direktorius Edgaras Šakys (pirmas dešinėje) ir Sėklinininkystės grupės vadovas Arnas Radzevičius (antras kairėje)

Pakruojo rajone, Žvirblonių žemės ūkio bendrovėje pustrečio šimto žemdirbių turėjo galimybę susipažinti ir įvertinti 56 veisles gamybiniuose plotuose bei 23 naujas ir jau patikrintas gerai žiemojusių žieminių augalų veisles.

Bandymų laukeliuose demonstruotos daugiau kaip dvi dešimtis žieminių augalų veislės

Daugiau kaip dešimtmetį lauko dienų tradiciją puoselėjantis „Agrokoncernas“ kasmet renginiui suteikia naujų spalvų. Pernai pirmą kartą buvo demonstruojama technika. Kadangi naujovė pasiteisino, šiemet žemės ūkio mašinas ir padargus susirinkusieji galėjo apžiūrėti ne tik kieme, bet ir dirbančius laukuose. Įspūdingiausias eksponatas – galingas kanadietiškas „Versatile“ javų kombainas „Torum 760” Lietuvos laukuose kol kas dar nėra išbandytas.

Technika demonstruota ir laukuose

„Agrokoncerno“ direktoriaus Edgaro Šakio teigimu, mūsų šalies ūkininkai nemėgsta rotorinių kombainų su nesisukančiu pobūgniu. Neišnaudojant pobūgnio plotą, sumažėja našumas, be to, kuliant drėgnesnius javus, užsikemša viršutinė pobūgnio dalis. Kanadietiškame kombaine sumontuotas rotorius su besisukančiu pobūgniu (Advanced Rotor Sistem) suteikia galimybę naudoti pobūgnio plotą 360-čia laipsnių ir neleidžia užsikimšti rotoriui.

„Šiemet nusprendėme parodyti selekcijos virtuvę. Parinkome plotus prie gerų privažiavimo kelių. Sumanymas ypač pasiteisino siekiant atskleisti įvairių žieminių kviečių ir rapsų veislių privalumus“, – sakė sėklininkystės grupės vadovas Arnas Radzevičius.

„Rodome nenublizgintą, nepapudruotą situaciją“,   neslėpė Edgaras Šakys. Tai, kad nesibaiminama galimų nesėkmių ir siekiama išsiaiškinta klaidas, liudijo neaplenkti laukai su šiek tiek išgulusiais javais ir šaltų vasaros naktų išsigandę kukurūzai.

Didžiausio žemdirbių susidomėjimo sulaukė Latvijos selekcininkų žieminių kviečių veislė Edvins

Augalams parinktas 61,4 ha plotas, kuriame prieš tai auginti rapsai. Nuskutus ražienas, suarus ir kultivavus dirvą, rugsėjo 10-ąją sėta 180 kg/ha šios veislės kviečių.

Laukas atrodo gražiai ir galima prognozuoti neblogą derlių, todėl žemdirbiai domėjosi, kada bus galima įsigyti Edvins sėklų. E. Šakys teigė, kad reprodukcijos didinimas dar šiek tiek užtruks, vargu ar ši veislė bus platinama šį ar net kitą rudenį.

Išskirtinio dėmesio sulaukė ir tokio pat pavadinimo vasarinių miežių veislės augalai. Vienoje varpoje lauko dienos dalyviai suskaičiavo net 54 potencialius grūdus, todėl niekam nekilo klausimas, kodėl vietomis miežiai išgulę. Ne mažiau domėtasi ir vasarinių miežių veisle Azit.

Apžiūrėję laukus, išgirdę atsakymus į klausimus apie taikytas technologijas, veislių savybes renginio organizatoriai su žemdirbiais diskutavo apie trąšų ir grūdų kainas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Lietuvoje drastiškai mažėja gyvulių skaičius. Kaip tai vertinate?
Orai