Kukurūzų diena suteiks galimybę pamatyti ir daug veislių, ir pašarų gamybą
2012-09-12

Akademija (Kėdainių r.), rugsėjo 12 d. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) ir Dotnuvos eksperimentinis ūkis pirmą kartą mūsų šalyje rengia „Kukurūzų dieną". Kukurūzų veislių apžiūra, pašarų ruošimo ir derliaus nuėmimo technikos demonstravimas vyks penktadienį, rugsėjo 14-ąją, Mantviliškyje (Dotnuvos sen., Kėdainių r.)

„Kukurūzų diena" labiau skirta gyvulininkystės ūkiams - daugiausia bus demonstruojama pašarams auginamų kukurūzų veislių. Tačiau ūkininkai pamatys grūdams ir bioenergijai tinkamų veislių. LŽŪKT Augalininkystės skyriaus vadovė Dijana Ruzgienė informavo, kad bus demonstruojama 30 skirtingų kukurūzų veislių, auginamų Lietuvoje ir Lenkijoje. Ūkininkai galės juos apžiūrėti, eidami nuo vienos veislės kukurūzų laukelio iki kitos. Įvairių bendrovių specialistai pristatys tų veislių savybes, savo komentarus pateiks mokslininkai, o LŽŪKT specialistai papasakos, kaip sekėsi kukurūzus auginti.

Po apžiūros prasidės kukurūzų derliaus dorojimas - nuėmimas, smulkinimas, žemės įdirbimas nuėmus derlių. Visus šiuos procesus demonstruos skirtingos kompanijos.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Visų veislių kukurūzai Dotnuvos eksperimentinio ūkio laukuose buvo pasėti gegužės 9 d. Kukurūzų sėjos metodiką rengė LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkė dr. Ona Auškalnienė.

Kukurūzų laukeliai nebuvo specialiai išpuoselėti. „Priešingai - bus galima matyti, su kokiomis problemomis susidūrėme augindami kukurūzus, kokios padarytos technologinės klaidos, į ką reikia atkreipti dėmesį. Tai bus galimybė pamatyti tikrą gamybą, o ne parodai skirtus laukus", - sakė D. Ruzgienė. Konsultavimo tarnybos specialistai, augindami kukurūzus, labai sunkiai kovojo su piktžolėmis, o ir metai apskritai nebuvo palankūs kukurūzams, nes trūko šilumos. „Šitie kukurūzai ir krušos gavo, tad patyrėme viską, ką tik galima patirti auginant kukurūzus", - teigė LŽŪKT Augalininkystės skyriaus vadovė.

30 veislių kukurūzų auginimą ji vadina ne bandymu, o įvairių veislių palyginimą gamybinėmis sąlygomis. Įdomu tai, kad vieną dieną pasėtos, visos veislės ir sudygo beveik kartu - per pusdienį. „Tad didelių veislių skirtumų kol kas nėra. Bet vėliau, kai nuimsime kukurūzus, laboratorijoje tirsime, kas svarbu pašarui - koks procentas atskirose veislėse yra sausųjų medžiagų, kokie žaliosios masės skirtumai, koks burbuolių santykis su mase. Galbūt čia rasime didesnių skirtumų", - svarstė D. Ruzgienė.

„Kukurūzų dienos" idėja ir geras pavyzdys perimtas iš kolegų Lenkijoje, su kuriais Konsultavimo tarnyba glaudžiai bendradarbiauja. „Važinėdami po Lenkijos ūkius matėme, kad jų ūkiai turi labai gerą primilžį, o pašarams naudoja labai daug kukurūzų, - pasakojo LŽŪKT specialistė. - Pas mus, palyginti su lenkais, kukurūzų auginama mažai, bet plotai, kaip matome pagal deklaracijas, po truputį plečiasi ir manome, kad ūkininkai pašarams augins kukurūzų vis daugiau, nes tam tinka ir mūsų klimato sąlygos."

Jos manymu, auginti kukurūzus Lietuvos ūkininkai jau turi pakankamai patirties. „Kukurūzų dienos" renginys labiau reikalingas tiems, kurie neapsisprendžia, ar auginti šią kultūrą. Visada aktualu, kaip pasirinkti tinkamiausią veislę.

Viso kukurūzų auginimo procesą daugiausia kontroliavo vadovė D. Ruzgienė ir jos vadovaujamo Konsultavimo tarnybos Augalininkystės skyriaus specialistė Giedrė Masliukovienė, joms talkino kolegos Kristina Narvidienė, Dovilė Jakelaitienė, Mantas Vaicekauskas, Mantas Norkūnas.

Renginio metu, kai vyks pašarų ruošimo ir derliaus nuėmimo technikos demonstravimas, estafetę iš augalininkų perims LŽŪKT Gyvulininkystės skyriaus komanda, kuri taip pat daug prisidėjo organizuojant renginį.

„Kukurūzų diena" neturėtų prailgti, žiūrovų laukia pramogos, kukurūzų patiekalų degustavimas. Renginio pradžia - rugsėjo 14 d. 10 val.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai