„Kukurūzų diena“ – naujas požiūris ir naujos galimybės
2012-09-14

Kėdainių r., rugsėjo 14 d. Pirmoji per nepriklausomybės metus kukurūzų diena šiandien vyksta Kėdainių rajone, Mantviliškyje. Joje pristatomos kukurūzų veislės, demonstruojama derliaus dorojimo ir pašarų ruošimo technika.

Daugelis vyresnės kartos žemdirbių prisimena sovietmečio laikus, kai kolūkiuose kukurūzus teko auginti priverstinai. Dabar situacija pasikeitusi radikaliai. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) direktorius Edvardas Makelis pastebėjo, kad per tris dešimtmečius kukurūzai Europoje nužygiavo 800 kilometrų į Šiaurę: ir dėl klimato kaitos, ir dėl geresnių veislių bei tobulesnės agrotechnikos. Lietuvoje kukurūzai auginami ne vien silosui, bet ir grūdams.

Linas Agro 20 06 01

Renginio dalyvius sveikina LŽŪKT direktorius Edvardas Makelis

Renginio atidaryme dalyvavęs žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius dėkojo LŽŪKT už iniciatyvą surengti „Kukurūzų dieną" ir padėti žemdirbiams įgyti žinių auginant šiuos augalus.

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas pažymėjo, kad daugėja ūkininkų entuziastų, kurie domisi kukurūzų auginimu bioenergetikai ir galvoja apie biodujų jėgainių statybą.

LAMMC Žemdirbystės instituto direktorius Vytautas Ruzgas priminė, kad kukurūzų selekcija Lietuvoje buvo pradėta prieš 50 metų, išvesta ir lietuviškų kukurūzų veislė Aviriai. Šiuo metu selekcija nebevykdoma.

„Kukurūzų dienos“ atidaryme kalbėjo Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro, žemdirbių organizacijų, savivaldybės vadovai, Seimo vicepirmininkė Virginija Baltraitienė ir žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius

Anot mokslininko, kukurūzų selekcija labai brangi. Vienos veislės išvedimas Jungtinėse Valstijose kainuoja apie 50 mln. JAV dolerių. Pasak V. Ruzgo, šiuo metu pasaulyje daugiausia kuriami ir platinami kukurūzų hibridai, o ne linijinės veislės. Ūkio sąlygomis užauginti kokybiškos kukurūzų sėklos neįmanoma.

Renginyje demonstruojama 30 skirtingų kukurūzų veislių, auginamų Lietuvoje ir Lenkijoje. Ūkininkai gali juos apžiūrėti, eidami nuo vienos veislės kukurūzų laukelio prie kitos. Įvairių bendrovių specialistai pristato veislių savybes, komentarus pateikia mokslininkai, o LŽŪKT specialistai pasakoja, kaip sekėsi kukurūzus auginti.

Pasak LŽŪKT Augalininkystės skyriaus vadovės Dijanos Ruzgienės, vargu ar bus įvardyta, kuri veislė geriausia, nes kiekviename ūkyje yra specifinės augimo sąlygos, o jos didžiąja dalimi ir nulemia rezultatą.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kurios įstaigos darbą karantino laikotarpiu vertinate geriausiai?
Orai