Kauno rajone atidarytas Tradicinių amatų centras (Fotoalbumas)
2013-05-20

Kauno r. Vandos ir Juozapo Liekių sodyboje atidarytas Tradicinių amatų centras, kuriame bus rengiamos švietėjiškas programos „Lino kelias“ bei „Metalas buityje ir mene“. Biliūnų kaime jau galima ne tik apžiūrėti unikalią technikos paveldo ekspoziciją, bet ir susipažinti, kaip kalamos pasagos, audžiama drobė ar verpiami linai.

Tradicinių amatų centro atidarymo šventėje dalyvavo žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna, Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, Seimo nariai Raminta Popovienė ir Antanas Nesteckis, būrys meno kolektyvų. „Džiaugiuosi, kad tokie centrai kuriasi, kad yra iniciatyvių žmonių, kurie buria kaimo bendruomenes. Kol bus puoselėjamos tradicijos, Lietuvos kaimas išliks stiprus. Žmonės ir iš miesto norės atvažiuoti čia, į gamtą, ir tuo pačiu metu pamatyti tradicinius amatus. Tie keli kilometrai nuo Kauno – nieko nereiškia“, – kalbėjo Vigilijus Jukna.

Žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna sodybos šeiminnkui Juozapui Liekiui už pasiaukojamą triūsą įteikė padėką

LYTAGRA 19 07 04 mob

Žemės ūkio ministras prisipažino, kad jį labai nustebino sodybos šeimininkų iniciatyvumas.„Surinkti tokią technikos kolekciją – viso gyvenimo triūsas, dar labiau nustebino, kad technika suremontuota ir veikia, net gali būti naudojama“, – teigė V. Jukna.

Ministras vylėsi, kad ir kitame finansiniame etape ES rems panašius projektus. Gairės, pasak V. Juknos dar tik dėliojamos, tačiau visoje Europoje kultūra ir tradicijos yra saugomos kaip didžiausia vertybė.

„Kokia graži gali būti kasdienybė, kai ji statoma ant pamatinių vertybių, pagarbos savo krašto istorijai, tautinei kultūrai, žmogui. Technikos paveldą ir muziejines vertybes, kuriuos šiandien pamatysime, pasiaukojamai triūsdami, sukaupė Vanda ir Juozapas Liekiai. Jie neužsidarė, jie nutarė dalintis su visais ir pristatyti Lietuvai ir mūsų šalies svečiams“, – sakė Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

Į šventę sugužėjo gausus būrys svečių

Tradicinio amatų centro atidarymo proga startavusi tarptautinė amatų diena ateityje taps tradicine ir vyks kasmet.Šiemet pademonstruoti ką moka, atvyko amatininkai iš Suomijos, Lenkijos, Čekijos bei mūsų šalies. Čekės čia pat minkė ir formavo duonos paplotėlius, kvietė ragauti, svečias iš Lenkijos demonstravo medinių paveikslų drožybos paslaptis, sklindančias melodijas papildė kalvio kūjo kaukšėjimas, į šalis žiro skiedros nuo skobiamo dirbinio. aip pat renginyje savo verslus, dirbinius demonstravo Kauno rajono seniūnijų bendruomenės.

Po atviru dangumi kunkuliavo katilai šiupininės, žuvienės katilai. Šeimininkės kvietė ragauti giros, medaus arbatos, blynų su dilgėlėmis ir kitų originalių skanumynų. Jauniausius šventės dalyvius  masino „Nuaro “dresuotų šunų parodomoji programa.

Tradicinių amatų centras įrengtas pasinaudojus „Leader“ programa. Sodyboje pastatyti du pastatai. Viename jų įrengta senovinei kalvei. Čia sumūrytas žaizdras, įrengtos odinės dumplės, gręžimo staklės, 100 kg sveriantis priekalas, daugiau kaip 50 įvairių kalvio įrankių. Šalia kalvės stovės ir mobilūs žaizdrai, čia pat bus kaustomi arkliai.

Kitoje to paties pastato dalyje eksponuojamos dvejos audimo staklės, penki skirtingi siūlų verpimo rateliai, atvežti iš įvairių Lietuvos vietų, įvairūs linų apdirbimo įrankiai: linų šukos, mintuvai, siūlų sukimo įrenginiai. Ši vieta tarnaus parodoms ir švietėjiškai veiklai.

Iš dalies uždengtame karkasiniame pastate saugoma senovinė technika ir senoviniai buities reikmenys: daugiau nei 100 varinių ir žalvarinių indų, arklių pakinktai, medinės žagrės, tekėlai, senovinės spynos, raktai, žibalinės lempos, virduliai, lygintuvai, radijo imtuvai.

XIX - XX a. technikos ir etninės kultūros ekspoziciją skraidyklių sporto entuziastas ir konstruktorius J. Liekis savo sodyboje įkūrė 2005 metais. Dabar čia eksponuojami trys XX a. pirmosios pusės traktoriai, kelios prieškarinės kuliamosios mašinos, javų malūnai, ūkininkų brikeliai, fajetonas, arklinės rogės, stogų dengimui skirtų skiedrų gaminimo staklės, 100 metų senumo kojinės medžio tekinimo staklės, 35 varikliai, taip pat skiedrų mašinos, žolių smulkintuvai, akselinės, arklinės žoliapjovės ir kita.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai