Į parodą - išsirinkti veislių ir pamatyti naujovių
2013-07-04

Akademija (Kėdainių r.). Pirmą kartą eksponuojami sorgai, mikrožalumynai, iš tolo mėlynuojantis ir kvepiantis sideracinių augalų mišinys žaliajai trąšai, mobilioji laboratorija - visa tai galima pamatyti ir įvertinti šiemetinėje „Agrovizijoje“. Augalininkystės kompanijų stendai kasmet stebina ne tik dalykiniu turiniu, bet ir netikėtais naujovių pateikimais bei išraiškingomis detalėmis.

Kaip visada vienas labiausiai žemdirbius dominančių dalykų - augalų veislės. Juolab kad čia, „Agrovizijoje", galima pamatyti daugybę veislių vienoje vietoje ir taip lengviau kas palyginti.

Nuo rapsų iki sorgų

LYTAGRA 19 07 04 mob

RAPOOL-Ring GmbH kompanijos atstovas Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje Tadas Pranskietis atkreipė žemdirbių dėmesį į jau gerai žinomus žieminių rapsų hibridus Visby (patenkantį į pirmąjį populiariausių Europoje trejetuką), Abakus, Primus, Rohan, Compass, taip pat naują pusiau žemaūgių rapsų veislę Troy, taip pat naujuosius Rumba ir Inspiration.

„Visos veislės yra tirtos arba tiriamos Lietuvoje, pasižymi tikrai geru žiemojimu ir gausiais derliais", - garantuoja RAPOOL-Ring GmbH kompanijos atstovai Tadas Pranskietis (kairėje) ir Viktoras Svibas. Pasak jų, mūsų žemdirbiai dažiau renkasi jau laiko patikrintas veisles, bet nevengia išbandyti ir visiškai naujų hibridų

„Dotnuvos projektų" stende dėmesį traukia mėlynai žydintis mišinys. „Tai specialus mišinys, skirtas auginti sideratui, puikus priešsėlis žieminiams kviečiams ir žieminiams rapsams", - paaiškina „Dotnuvos projektų" specialistas Sigitas Augas. Mišinys sudarytas iš skirtingų komponentų: facelijų, saulėgrąžų, grikių, vikių, vienmečių dobilų, juodvų.

Augalai mišiniui parinkti taip, kad visi būtų su skirtingomis šaknų sistemomis: vienų šaknys skverbiasi giliai į žemę, kitų driekiasi paviršiuje, taigi, maisto medžiagos paimamos iš skirtingų dirvos sluoksnių. Be to, ir antžeminės dalies augimo dinamika yra skirtinga: vieni auga arčiau žemės paviršiaus, kiti - aukštesni. Augalai prilaiko vienas kitą, todėl pasėlis neišgula. Šį mišinį rekomenduojama sėti pavasarį, kad iki liepos vidurio augalai spėtų užauginti daug žaliosios masės. Ją sumulčiavus ir užarus, galima sėti žieminius rapsus ar žieminius kviečius.

Ir akims gražu, ir bitėms reikalinga, ir žemei didžiulė nauda - taip „Dotnuvos projektų" specialistai apibūdina visai naują septynių komponentų sideracinį mišinį

Žemdirbiai jau pradėjo jausti, kad augindami vien monokultūras, alinamos dirvos. Jas būtina atgaivinti - būtent tam puikiai tinka sideraciniai augalai. Rudenį, nuėmus javus, kaip sideracinius augalus galima sėti garstyčias ir ridikus. Rugpjūčio mėnesį pasėti šie augalai iki rudens spėja išauginti nemažai žaliosios masės, kuri susmulkinama ir įterpiama į žemę.

Kompanijos KWS atstovas Lietuvoje Kastytis Patiejūnas pasiūlė apžiūrėti sorgų Freya bandymų plotelis. „Tai labai išskirtinis, bet, deja, mažai ką dominantis augalas", - atvirai sakė K. Patiejūnas. Šiais metais Lietuvoje jau pasėta 45 ha sorgų - juos augina du ūkiai: viename sorgai auginami biodujoms, o kitame - pašarams.

Sorgai panašūs į kukurūzus, tačiau auga gerokai didesni

Šiemet sorgai stebėtinai gerai atrodo pagal mūsų klimato sąlygas. Aukščiu ir galingumu „Agrovizijoje" stebina KWS selekcijos kukurūzai, jau gerai žinomi mūsų žemdirbiams.

„Agrokoncerno" stende daug naujų pasiūlymų naujų veislių besidairantiems žemdirbiams. Dvi naujos suomiškos žieminių kviečių veislės Urho ir Arktika išsiskiria labai geru žiemkentiškumu, derlingumu, o pavasarį jos stebina greitu ir ankstyvu vystymusi, stipriu krūmijimusi. Rudeniop jau bus galima įsigyti šių kviečių sėklos.

Taip pat verti dėmesio žieminiai kviečiai Sorum ir Kepler, kurie pasižymi didelėmis varpomis, stambiais grūdais. Kvietrugiai Todan šalies ūkininkams jau gerai žinomi - ši derlinga veislė Lietuvoje jau septinti metai. Gerai žemdirbiams žinoma ir viena populiariausių iš vasarinių kviečių veislių - Nawra.

„Kitais metais klientams bus pasiūlytos dvi visai naujos vasarinių kviečių veislės, taip pat nauja suomiška šešiaeilių miežių veislė Edvin. Šešiaeilės šių miežių varpos garantuoja 0,5 tonos/ha derliaus priedą", - sako „Agrokoncerno" atstovas agronomas Rimas Magyla

Yra kuo parodoje pasidomėti ir tik nedidelį daržą ar balkoną turintiems lankytojams - juos kviečia LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto ekspozicija, kurioje pristatomos vaistiniai ir aromatiniai augalai, vaisines daržovės ir mikrožalumynai.

„Mikrožalumynų įvairovė labai didelė, galima sėti ir paprasčiausius žirnius, tik valgyti juos reikėtų daigų tarpsniu - tada jie būna gaivaus skonio ir sukaupę labai daug naudingų medžiagų", - paaiškina SDI mokslininkė Edita Dambrauskienė

Chemikų naujovės šiems metams ir ateičiai

Kompanija BASF šiemetinėje parodoje pristato itin platų augalų apsaugos produktų spektrą.

„Visi mūsų produktai tikrai labai geri, ir net nežinau, kurį čia labiau girti, - prisipažino „BASF Crop Protection" prekybos vadybininkė Roma Laurinkienė - Geriausi mūsų fungicidai, užregistruoti šiemet, yra Adexar ir Ceriax. Malonu, kad iš žemdirbių jau išgirdome labai gerų atsiliepimų apie šių fungicidų veikimą"

R. Laurinkienė taip pat informavo, kad kitiems metams žemdirbiams bus pasiūlytas naujas herbicidas javams Biatlonas, išsiskiriantis ilgesniu panaudojimo laiku, labai plačiu veikimo spektru (naikina daug piktžolių rūšių), be to, išsaugantis veiksmingumą ir žemose temperatūrose.

„Tikimės jau šį rudenį užregistruoti ir naują augimo reguliatorių rapsams, kuris labai veiksmingas ir populiarus produktas Vokietijoje bei Prancūzijoje. Kitiems metams pasiūlysime ir pagerintą herbicidą Butisan 400 su nauja veikliąja medžiaga dimetanamidu - tai reiškia, kad herbicido veikimas bus mažiau priklausomas nuo dirvos drėgmės, nes medžiaga daugiau pasilieka dirvos paviršiuje", - vardijo R. Laurinkienė.

„Bayer Crop Science" šiemet mini 150 metų jubiliejų. Kompanijai susijungus su „Raps GbR", dabar žemdirbiams siūlomi ne tik inovatyvūs sprendimai augalų apsaugos srityje, bet ir daug žieminių bei vasarinių rapsų veislių: žieminius Bellevue, Merano, Noblesse, Vectra, Herkules, Finesse ir vasarinius Belinda, Delight, Mirco CLLarissa, Heros, Hunter.

„Mūsų komanda pasiekė labai gerų rezultatų šiemet Lietuvoje. Prieš dvi savaites įvykdėme visų metų prekybos planą. Kuriame naujas darbo vietas, priimame naujus darbuotojus. Ačiū visiems ūkininkams ir visiems distributoriams už labai gerą darbą", - optimizmu ir gera nuotaika tryško „Bayer Crop Science" vadovas Baltijos šalims Dags Rostoks

Lietuviško kapitalo įmonė „Chemcentras" pristato naujos kartos silikoninę paviršiaus aktyviąją medžiagą (PAM) Perifolis, kuris padeda pasiekti gerų rezultatų ruošiant ir purškiant darbini tirpalą. Perifolis tinka naudoti purškiant pesticidus ir mikroelementų trąšas, kai svarbu maksimaliai sudrėkinti ir iki minimumo sumažinti paviršiaus įtempimą. Purškiant perifoliu, augalo lapo paviršius (kuris nuo bet kokio aplinkos poveikio ginasi natūraliai susiformavusiu vaškiniu sluoskniu) padengiamas geriau, nes mišinys lapo paviršiuje pasklinda iki 25 kartų plačiau, lyginant su tirpalu, kai naudojamas pesticidas be jokios PAM.

„Paviršiaus aktyviosios medžiagos reikalingos tam, kad žemdirbys būtų užtikrintas, kad naudojami cheminiai produktai patektų ten, kur ir turi patekti, kad nenutekėtų į dirvą, kad kiekvienas išpurkštas lašas būtų veiksmingas", - sako įmonės „Chemcentras" atstovė Eglė Slavinaitė (dešinėje), parodos metu dirbanti mobilioje paviršiaus aktyviųjų medžiagų tyrimų laboratorijoje

PAM efektyvumu galima akivaizdžiai įsitikinti įmonės stende įrengtame svogūnų bandymų plote, kurio viena dalis nupurkšta darbiniu tirpalu be PAM, o kita - su PAM. Pirmajame plotelyje svogūnų laiškai purškalu padengti nepalyginamai geriau, nėra jokio nutekėjimo. Be to, čia pakako ir mažesnės darbinio tirpalo normos (200 l/ha).

Precizinio ūkininkavimo šalininkams naudingų pasiūlymų teikia bendrovė „Agroplanas". „Surenkame dirvožemio ėminius, sudarome maisto medžiagų kiekio žemėlapius, paruošiame kintamos tręšimo normos planus, analizuojame derliaus duomenis, konsultuojame precizinio ūkininkavimo klausimais", - visą paslaugų spektrą vardija „Agroplano" vadovė Vaida Kropaitienė.

Lauko plano ribų sudarymui naudojamas keturratis motociklas su GPS įranga, kuri fiksuoja esamą padėtį realiame lauke iki 10 taškų per sekundę tikslumu. Vidutiniškai iš hektaro paimama 10-16 ėminių, dirvožemio tyrimai atliekami LAMMC Agrocheminių tyrimų laboratorijoje ir pagal gautus rezultatus sudaromi dirvožemio maisto medžiagų žemėlapiai.

„Naudojantis dirvožemio maisto medžiagų kiekio žemėlapiu, išlaidos trąšoms sumažėja apie 30 procentų", - sako „Agroplano" vadovė Vaida Kropaitienė

Kainų kritimui ruošė žemdirbius iš anksto

Bendrovės „Linas Agro" augalininkystės skyriaus vadovas Nerijus Liukenskis atkreipė dėmesį, kad bandymų laukeliuose demonstruojamos ne tik naujos veislės, bet ir auginimo technologijos, pagal kurias galima pasiekti užsibrėžto 1 000 Lt iš hektaro pelningumą net ir krentant produkcijos supirkimo kainoms.

„Šį tikslą mes buvome užsibrėžę anksti pavasarį. Taip pat numatėme grūdų bei rapsų kainų mažėjimą ir apie tai informavome žemdirbius. Darėme visus technologinius pakeitimus, kad žemdirbio pelningumas nesumažėtų, ir, atrodo, mums tai pavyko", - sako N. Liukenskis.

„Siūlydami visą paslaugų kompleksą, mes esame vertingi partneriai žemdirbiams. Šiemet pastebime tendenciją, kad labai padidėjęs iki šiol su mumis nedirbusių ūkininkų susidomėjimas bendradarbiavimo galimybėmis", - sako Nerijus Liukenskis

N. Liukenskis pastebi, kad šiemet išankstiniai grūdų pardavimai vyko vangiau - žemdirbiai ko gero tiesiog negalėjo patikėti, kad produkcijos kainos sumažėjusios. Kol kas grūdų kainos ir toliau po truputį mažėja, bet galbūt jos atsities spalio-lapkričio mėnesį - tokia tikimybė neatmetama. Šiandieninėmis prognozėmis javapjūtės metu antros klasės kviečių kaina siektų 520-530 Lt/t, o rapsų - 1 200 Lt/t. „Net ir tokiomis kainomis mūsų technologijos buvo taip apskaičiuotos, kad ūkininkas uždirbtų 1 000 Lt iš hektaro", - sako N. Liukenskis.

Parodos metu „Linas Agro" specialistai stengiasi ūkininkams akcentuoti, kad sėdami augalus 2014-ųjų metų derlių, žemdirbiai programuotų save ir mažesnių kainų scenarijui, kad per daug neišlaidautų ir nedarytų agrotechninių klaidų, o kiekvienas veiksmas būtų gerai apskaičiuotas.

Paroda tęsia darbą. Rytoj 10 val. visus lankytojus pakvies vienas labiausiai žiūrovų dėmesį traukiančių reginių - purkštuvų šou.

MŪ inf.

AGROVIZIJOS NUOTRAUKŲ ALBUMAS

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai