Gyvulininkystės ūkiams - nauji pasiūlymai
2016-04-06

Kaunas. Gyvulininkystės ūkių šeimininkams ką tik pasibaigusioje parodoje „Ką pasėsi...2016" buvo kur pasidairyti. Dažnas stabtelėdavo prie spalvingo mikroautobuso - parodos medaliu apdovanotos mobilios gyvulininkystės laboratorijos. Visi reikalingi tyrimai atvykus tiesiai į ūkį - tokia LŽŪKT paslauga teikiama nuo praėjusios vasaros.

Mikroautobusą aptarnaujantis LŽŪKT Marijampolės r. gyvulininkystės konsultantas, veterinarijos specialistas Tomas Jaškauskas pastebėjo, kad dažniausiai mobiliosios laboratorijos iškvietimai būna susiję su karvių reprodukcijos problemomis. „Galime pasiūlyti gyvulio ištyrimą ultragarsu, kuris nustato ankstyvąjį veršingumą, diagnozuoja reprodukcinius sutrikimus", - sako T. Jaškauskas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

LŽŪKT konsultantas Tomas Jaškauskas tiki, kad mobilios gyvulininkystės laboratorijos paslaugos padės ūkininkams greitai ir veiksmingai spręsti problemas

Karvių neapsisėklinimas - dažna bėda

Mobili laboratorija kol kas specializuojasi tirti pieninius ir mėsinius galvijus. Patogu tai, kad autobusiukas atvažiuoja tiesiai į ūkininko kiemą, ėminiai paimami ir ištiriami iš karto, pagal jų rezultatus pateikiamos rekomendacijos tolimesnei gyvulių priežiūrai.

Kaip paaiškino LŽŪKT Gyvulininkystės skyriaus vadovė Daiva Gurauskienė, ši paslauga yra dar palyginti nauja, todėl pernai metais buvo aktyviai pristatoma visos šalies žemdirbiams: surengta per 40 seminarų, kurių metu aiškintos ir praktiškai demonstruotos laboratorijos galimybės - tirta pieno ir pašarų kokybė, ištirtas gyvulių kraujas, daryti ultragarsiniai tyrimai.

Kaip rodo gero pusmečio darbo patirtis, pagrindinė bėda - neapsisėklinančios karvės. „Buvo vienas atvejis, kai ūkininkas išsikvietė mus tam, kad išsitirtų pašarų kokybę. Jis laikė 40 melžiamų karvių. Pamatęs, kad mobiliojoje laboratorijoje yra ultragarsinio tyrumo aparatūra, ūkio savininkas paprašė ištirti kelias karves, kurias jis kaip tik ruošėsi užtrūkinti. Paaiškėjo, kad jos nė nebuvo veršingos! Tada ūkininkas paprašė ištirti visas 40 karvių ir tik 6 iš jų buvo veršingos. Pritaikius specialų gydymą ir rekomendacijas, po dviejų mėnesių rezultatai buvo kur kas geresni - daugiau kaip pusė karvių jau buvo veršingos", - įsimintiną atvejį prisiminė T. Jaškauskas.

Pasak jo, žemdirbiams gerai žinoma, kad pieno ūkio pelningumas didele dalimi priklauso nuo to, kaip greitai karvė apsisėklina. Rektaliai tiriant karves, veršingumą galima nustatyti tik 2-3 mėnesio, o ultragarsinis tyrimas rodo veršingumą praėjus 28 dienoms po sėklinimo.

Mobilios laboratorijos galimybės didžiulės: galima ne tik greitai ištirti gyvulio kraują ir šlapimą, bet ir nustatyti pašaro kokybę, drėgnumą ir sausąsias medžiagas (pavyzdžiui, šienainio ritiniuose), įvertinti gyvulio laikymo vietos sąlygas (amoniako koncentraciją ore, šviesos intensyvumą ir t. t.). Autobusiuke yra ir mini vandens tyrimo laboratorija, todėl galima čia pat nustatyti gyvulių girdymui naudojamo vandens kokybę.

Šviežias pašaras - per savaitę

Parodos lankytojų dėmesio susilaukė ir demonstruota pašarų auginimo įranga, kurią pristatė įmonė „Grainis". Įmonės direktorius Mindaugas Maziliauskas pabrėžė, kad įranga (iš pažiūros ji labai paprasta - plastikinės daugiaaukštės lentynos su automatizuotu laistymu) garantuoja šviežią, žalią pašarą gyvuliams (arkliams, pieniniams ir mėsiniams galvijams, avims ir ožkoms, kiaulėms, paukščiams, elniams ir t. t.) bet kuriuo metų laiku.

Bendrovės „Grainis" direktorius Mindaugas Maziliauskas visiems susidomėjusiems išsamiai išaiškino naują pašarų auginimo technologiją

Pieniniams ir mėsiniams galvijams paprastai auginami miežių želmenys. Viename kvadratiniame metre galima užauginti iki 10 kg pašaro per parą. Technologija yra tausojanti vandenį - tonai pašaro užauginti reikia tik 400 l vandens.

Technologija nesudėtinga. Pirmiausia, kad grūdai sudygtų, juos reikia 8-12 valandų mirkyti vandenyje. Tada grūdai paskleidžiami plastikinėse daiginimo lentynose ir auginami 7 paras. Laistymas yra automatizuotas, papildomo apšvietimo nereikia, svarbu tik tai, kad patalpoje būtų pakankamai šilta - optimali yra 20 laipsnių temperatūra. Iš 1 kg grūdų išauga iki 7 kg želmenų. Jei norima baltymingesnio pašaro, galima daiginti, tarkime, žirnius.

 Po septynių parų į tankų sluoksnį sužėlę želmenys tiesiog susukami į rulonus ir naudojami gyvuliams šerti, o likę tušti stelažai užpildomi naujais grūdais

„100 kvadratinių metrų plote galima užauginti 1 toną želmenų. Tokio kiekio žalio pašaro pakanka 100-200 pieninių karvių, nes vienam gyvuliui maksimaliai galima duoti iki 10 kg želmenų", - paaiškina M. Maziliauskas. Pasak jo, šią įrangą jau metai laiko naudoja Aleksandro Stulginskio universiteto mokomasis ūkis, ja susidomėjo ir kiti ūkiai, tarp kurių vienas stipriausių ir moderniausiai tvarkomų Biržų r. Vaidutės Stankevičienės pieno ūkis.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai