Gyvulininkystės planetoje nauji rekordai ir išradimai
2013-09-19

Renas. Tarptautinė gyvulininkystės paroda „Space", rengiama kiekvienų metų rugsėjį Prancūzijoje, šiemet skelbia naują lankytojų ir dalyvių rekordą. Per keturias dienas parodą aplankė 115 tūkst. lankytojų, t. y. 6 proc. daugiau negu pernai. Savo mastais paroda konkuruoja su garsiuoju Hanoverio „EuroTier" renginiu.

„Space" parodą, kitaip dar dažnai vadinamą Gyvulininkystės planeta, šiemet aplankė apie 12 tūkst. užsieniečių. Gerokai daugiau nei pernai jų atvyko iš Azijos (Kinijos , Vietnamo) ir Vakarų Afrikos, t. y. frankofonijos šalių. Iš Šiaurės Europos ir Baltijos jūros regiono šalių parodoje gausiausiai dalyvavo Danijos įmonės (apie dvi dešimtys), iš Švedijos, Lenkijos, Estijos, Norvegijos ir Suomijos dalyvavo po 1-2 įmones.

Bretanės regiono centre vykusią parodą aplankė Prancūzijos premjeras Žanas Markas Airo (Jean-Marc Ayrault)  ir žemės ūkio ministras Stefanas Le Folis (Stéphane Le Foll). 

LYTAGRA 19 07 04 mob

Parodoje tradiciškai pristatoma šėrimo įranga, pašarai, jų priedai, genetikos sprendimai (dirbtinis apvaisinimas, inkubatoriai), fermų įranga, atliekų perdirbimas, melžimo įranga ir kt.

Daugiau kaip 400 ūkininkų parodoje pristatė 12 veislių galvijus. Galvijų aukcione taip pat užfiksuotas rekordas - už Holšteinų veislės galviją pirkėjas sumokėjo 8400 eurų (29 tūkst. litų). Daugelis gyvulių iš aukciono iškeliavo į užsienį. „Space“ organizatorių nuotr.

Tradicinė parodos dalis - konferencijos ir forumai, kuriuose susitikę aukšto lygio ekspertai ir žemės ūkio specialistai padeda nužymėti naujas gaires siekiant pažangos agrariniame  sektoriuje.

Išskirtinis parodos akcentas - apdovanojimai už inovacijas „InnovSpace". Šiemet juos pelnė 63 eksponatai, iš kurių 5 buvo pažymėti aukso žvaigždėmis. Visi jie - Prancūzijos gamintojų.

Parodos nugalėtojai

Vienu iš inovatyviausių sprendimų pripažintas prietaisas kiaulių eutanazijai, pagrįstas elektros srovės veikimu (gamintoja „Cimac Elevage"). ES teisė numato, kad transportuojamus gyvūnus, kurių dėl įvairių priežasčių (negalavimų, traumų ir kt.) negalima toliau gabenti, privalo būti numarinti vietoje. Numarinimui taikomų metodų ir medžiagų analizė rodo, kad nė vienas iš jų iki šiol netenkino ES direktyvos reikalavimų, mat mirtis gali būti sukelta gyvuliui tik tuomet, kai jis yra be sąmonės. „Cimac Elevage" pasiūlė išankstinę anesteziją, panaudojant 300 V elektros srovę (taikymo laikotarpis priklauso nuo gyvūno svorio).

Kitas apdovanojimas atiteko kosulio analizatoriui PCM (Pig Cough Monitor), kurį sukūrė gyvulininkystės procesų automatizavimo kompanija „Fancom". Prietaisas leidžia analizuoti kiaulių kosulio metu skleidžiamą garsą. PCM sudaro: centrinis procesorius, garso analizatorius, garso įrašymo programinė įranga, mikrofonai. Prietaisas atskiria kiaulių garsus nuo pašalinių garsų (ventiliacijos, varstomų durų, žmogaus), o programinė įranga pateikia kiaulių kosulio grafinę analizę, pagal kurią ūkininkas nesunkiai nustato, kas galėjo sukelti kosulį: dulkės, dūmai, amoniakas, virusinė liga, infekcija, plaučių liga ir kt.). Šie įrašai yra ūkininko ausis savo ūkyje.

Kosulio analizatoriaus kūrėjai palygina prietaisą su „jautria ir išlavinta ūkininko ausimi“.
„Space“ organizatorių nuotr.

Išskirtinio dėmesio sulaukė biotechnologijų kompanija „IMV Technologies", siūlanti kalakutų veisėjams būdą, kaip ilgesnį laiką išsaugoti kalakutų spermą gyvybingą. Kompanijos sukurta technologija leidžia sėklą išsaugoti gyvybingą iki 6 valandų vietoje dabartinių 30 min. Bandymai buvo atliekami Italijos ūkyje su 2700 kalakutų (Nicholas veislė). Apvaisinimo rezultatai paėmus sėklą prieš 6 val. ir prieš 30 min. buvo vienodi. Ši naujovė yra pirmasis žingsnis auginant kalakutus atskirai pagal lytis, efektyviau panaudoti jaunų kalakutų sėklą, didinti produktyvumą.

Tarp pagrindinių parodos nugalėtojų - gardas su svėrimo platforma (firma „Marechalle Pesage"). Nauja yra tai, jog gyvuliai sveriasi savarankiškai, nedalyvaujant ūkininkui. Gyvuliui įėjus, gardo varteliai užsidaro, o svarstyklėms užfiksavus svorį, automatiškai atsidaro išėjimo varteliai.

Penktasis aukso medalis atiteko organinių trąšų (mėšlo) barstytuvui-kratytuvui, sukurtam šeimos įmonėje „Pichon" ir skirtam ekologiniams ūkiams. Galingu barstytuvu galima vienodai ir tolygiai patręšti laukus, nes išbarstyti nustatytos trąšų normos (t/ha arba kub. m/ha) paisoma net ir kintant važiavimo greičiui ir kitiems parametrams.

Paroda „Space" Bretanėje surengta 27 kartą. Šiame regione sukuriama 13 proc. Prancūzijos žemės ūkio produkcijos vertės, vidutinis ūkio dydis - 34 ha. Vyrauja gyvulininkystė, 6 ūkiai iš dešimties augina kiaules, galvijus arba paukščius. Bretanės ūkininkai pagamina 21 proc. viso prancūziško pieno, 30 proc. veršienos, 56 proc. kiaulienos, užauginama 57 proc. pašarinių augalų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai