Europos dėmesys - profesionalioms konsultavimo paslaugoms
2015-09-24

Vilnius. Pasaulio pienininkystės kongrese Vilniuje tęsiasi mokslinė konferencija. Trečiadienį daug dėmesio skirta pieno ūkių inovacijoms, pieno ūkių rizikos valdymui, konsultavimui, mokslininkų indėliui vystant ir modernizuojant pieno ūkius, kalbėta apie pridėtinės vertės kūrimą, maisto saugą.

Apie globalius iššūkius žemės ūkiui, pasaulyje didėjant žmonių skaičiui ir augant maisto poreikiui, pranešimą skaitė Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Tyrimų ir plėtros skyriaus vadovės pareigas einanti Gintarė Kučinskienė bei Gyvulininkystės skyriaus vyresnioji specialistė Reda Milčiuvienė.

Svarbiausi iššūkiai, kuriuos reikia įveikti žmonijai, tai rasti ekologiškų ir efektyvių būdų žemės ištekliams valdyti; keisti ir modeliuoti naujas taisykles sėkmingam žemės ūkio sektoriaus augimui bei sėkmingai įveikti klimato kaitos pasekmes. Pagaliau - reikia didinti kaimo pajamas ir visiems prisidėti prie bendro kaimo vietovių vystymosi.

Konsultavimo tarnybos specialistės Gintarė Kučinskienė (kairėje) ir Reda Milčiuvienė Pasaulio pienininkystės kongrese skaitė pranešimą „Integruotas konsultavimo paslaugų požiūris fermų plėtrai"

Neseniai startavo ES finansuojamas projektas „Pro AKIS". AKIS - tai žemės ūkio žinių ir informacijos sistema, kuris turėtų sujungti visų ES valstybių veikiančias žemės ūkio informacines sistemas. Projektas siekia atsakyti į šiuos klausimas: kaip ir iš kokių šaltinių ūkininkai gali gauti patikimų žinių, siekdami nuolat tobulėti, kaip sėkmingai spręsti problemas ir reaguoti į išorės lūkesčius bei plėtros galimybes? Taigi svarbiausiu projekto veiksniu yra konsultavimo paslaugos. „Būdamos tiltu tarp mokslo ir praktinės informacijos srauto, konsultacinės paslaugos gali padėti ūkininkams sprendžiant problemas, dalijantis nauja informacija ir stiprinant gamybos inovacijų procesus", - kalbėjo G. Kučinskienė.

2013 m. buvo įkurtas Europos žemės ūkio konsultavimo tarnybų forumas EUFRAS, kuris jungia 27 konsultavimo paslaugas teikiančius narius. Forumo veikla apima daugelį sričių - rengia mokslo konferencijas, bendrus projektus, padeda formuoti Bendrąją žemės ūkio politiką, dalyvauja įvairiose Europos programose. Forumas remia nuomonę, kad gamybos intensyvumas ar žemės kiekio didėjimas  jau nėra svarbiausias veiksnys produkcijos apimtims didėti. Svarbiausias veiksnys -  gamybos efektyvumas. Ir ne tik mažesnėmis sąnaudomis padaryti daugiau, bet svarbu, ir kaip tai padaryti.

IT technologijos žemės ūkyje tapo neatsiejama ūkio valdymo dalimi. Tai įvairūs inovatyvūs įrankiai, padedantys lengviau planuoti ir valdyti ūkio veiklą, analizuoti duomenis. Jais remiantis priimami ūkio valdymo sprendimai. Lietuvoje yra sukurta lietuviška ūkio valdymo programa, bet naudojamos ir užsienyje kurtos programos.

„Diskutuodama su ūkininkais apie tai, dažnai gaunu atsakymą, kad programos galimybės nėra išnaudojamos ir daugiausiai panaudojama tik  30 proc. visos programos galimybių. Kodėl taip yra?Pirmiausiai todėl, kad šios programos nėra pritaikytos Lietuvos ūkiams. Ūkininkai tuos pačius duomenis turi suvesti į programą ir į kitas valstybines institucijos sistemas, tai padidina laiko sąnaudas administruojant programą. Kita problema - tai žinių ir laiko trūkumas analizuojant duomenis bei juos apibendrinant, norint daryti išvadas ir pritaikyti ūkiui", - pienininkystės kongreso dalyviams apie Lietuvos patirtį kalbėjo R. Milčiuvienė.

Ši specialistė yra viena iš lietuviškos programos e-GEBA kūrėjų. Pasak jos, kūrybiniame procese dalyvaujant ūkininkui, konsultantui, asociacijoms, valstybinėms institucijoms buvo sukurta patogi lietuviškam ūkiui duomenų informacinė sistema.

„Praktika rodo, kad ūkio pelningumą lemia turimos informacijos kaupimas, analizavimas, išvadų ir rekomendacijų pritaikymas ūkiui. Šios informacijos suvaldymas būtinas ūkio ekonominiam našumui užtikrinti, todėl be išsamios ūkio valdymo sistemos ūkininkai negali tinkamai organizuoti darbo, matyti ūkio pelningumo ar pakreipti ūkį tinkama linkme", - teigė LŽŪKT specialistė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai