Ekologinių ūkių šeimininkai tikisi palaikymo ir paramos
2014-03-31

Ukmergė. Tiksliai išsiaiškinti, kaip veiks paramos mechanizmas 2014-2020 m. laikotarpiu, kiek keisis ekologinio žemės ūkio taisyklės, koks valstybės požiūris į ekologinio ūkininkavimo plėtrą - tai svarbiausi klausimai, kelti Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) visuotiniame narių susirinkime, praėjusį penktadienį vykusiame Ukmergėje.

Šiuo metu svarbiausi klausimai ekologiškai ūkininkaujantiesiems yra eklologinės programos įgyvendinimas šiemet, 2014-aisiais, ir, be abejo, 2015-2020 m. perspektyva bei Kaimo plėtros plano galimybės šiame sektoriuje.

„Nors dabartinis finansinis laikotarpis prasidėjo sausio 1 d., tačiau 2014-ieji metai iškrenta iš viso 2014-2020 m. laikotarpio,- teigia LEŪA pirmininkas Saulius Daniulis. - Tik šiemet bus baigtas derinti paramos lygis visam žemės ūkio sektoriui, numatomos lėšos atskiroms paramos priemonėms. Nežiūrint to, kad šiais metais ribojama ekologinio ūkininkavimo plėtra, mūsų asociacijos veikla artimiausiais metais koncentruosis į ekologinio ūkininkavimo skatinimą, didesnės paramos reikalaujančias ekologinio ūkio šakas, produkcijos gamybą ir perdirbimą."

Saulius Daniulis, Nikolajus Dubnikovas ir Edita Karbauskienė vedė visuotinį LEŪA susirinkimą

Susirinkime dalyvavę Žemės ūkio ministerijos, NMA ir „Ekoagros" specialistai pateikė daug vertingos informacijos, nors didelė jos dalis nėra galutinai patvirtinta, tik preliminari, numatoma ar siūloma. Tarkime, aiškėja, kad prioritetai bus teikiami trims sritims: mišriam ūkiui, sėklininkystei ir daržininkystei.

Buvo įvardintos ir siūlomos konkrečios išmokos ekologinės gamybos plotams. Jos faktiškai išlieka tokios pat, kokios buvo 2207-2013 m. laikotarpiu, išskyrus kai kurias pozicijas, kur išmokos didėja. Pavyzdžiui, už javus sėklai bus mokama 1 237 Lt/ha išmoka (buvo 742 Lt), už daugiametes žoles pieno ir mėsos gamybai bus mokama 607 Lt/ha (buvo 438 Lt), už daržoves ir bulves bus mokama 1 811 Lt/ha (buvo 1 518 Lt).

Numatoma, kad bus mokamas iki 7 proc. kompensacinės išmokos priedas mišriam sertifikuotam gyvulininkystės - augalininkystės ūkiui už ekologiškai auginamų javų plotą. Javų plotas, tenkantis vienam sutartiniam gyvuliui, bus nustatytas ŽŪM tvarka.

Šiemet naujokų ekologijoje nebus

ŽŪM Išmokų už plotus skyriaus vyr. specialistas Antanas Karbauskas, kalbėdamas apie 2014-2020 m. tiesioginės paramos perspektyvas, pabrėžė, kad bendrai Lietuvai skirti pinigai padidėjo 70 procentų: 2007-2013 laikotarpiui buvo skirta 6,5 mlrd. Lt, o naujajam laikotarpiui - 11,2 mlrd. Lt. „Lietuva nori mokėti paramą tik realiai dirbantiems ūkininkams", - patikino A. Karbauskas primindamas, kad iki rugpjūčio 1 d. turi būti suformuluotas aktyvaus ūkininko apibrėžimas.

Nuotraukoje (iš kairės): ŽŪM Agroaplinkosaugos ir ekologinio ūkininkavimo skyriaus vedėja Rovena Grikienė, „Ekoagros" direktoriaus pavaduotoja Ona Kazlienė, ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento vyr. specialistė Daiva Bagdevičiūtė, „Ekoagros" kokybės vadovas Tomas Demikis ir LEŪA pirmininkas Saulius Daniulis

ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento vyr. specialistė Daiva Bagdevičiūtė priminė, kad naujos paraiškos iš norinčių pradėti ūkininkauti ekologiškai 2014 m. nepriimamos, o įsipareigojimai pratęsiami tik pagal kelias priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos" programas: „Kraštovaizdžio tvarkymas", „Ekologinis ūkininkavimas", „Nykstančių Lietuvos senųjų veislių gyvulių ir naminių paukščių išsaugojimas".

„Ekoagros" direktoriaus pavaduotoja Ona Kazlienė patikslino: „Mes priimame paraiškas ir galime sertifikuoti ūkius, tačiau jie šiais metais negaus paramos. Tačiau kreiptis dėl sertifikavimo pravartu tiems, kas nori startuoti ekologinėje gamyboje ir privalo praeiti pereinamąjį laikotarpį".

Vienija pusanto šimto ūkių

LEUA vienija 149 narius, bendras jų ekologinės gamybos plotas diekia 16 tūkst. ha žemėnaudų. Vidutinis ūkio dydis -107 ha, tačiau daugiau kaip pusė narių (81) valdo ūkius iki 100 ha. Vienas asociacija priklausantis ūkis yra sertifikuotas pagal išskirtinės kokybės produktų gaminimo sistemą (IKP). Per 2013 m. į asocaiciją buvo priimta 17 naujų narių.

LEŪA veiklą koordinuoja valdyba, kurioje, be pirmininko Sauliaus Daniulio, dirba du jo pavaduotojai - Valentinas Genys ir Almantas Liorentas, kiti valdybos nariai yra atsakingi už konkrečius sektorius: Nikolajus Dubnikovas - už mėsos sektorių, Mindaugas Petkevičius - už pieno, Marijus Čekavičius - už daržovių, Kęstutis Mykolaitis - už sėklininkystę, Aldona Miliuvienė - už kaimo plėtros programas, Edita Karbauskienė - administratorė. Asociacija yra tarptautinių organizacijų IFOAM ir „EkoConnect" narė.

Prieš renginį Ukmergės kultūros centro salėje šurmuliavo nedidelė mugė, kurioje taro kitų dalyvių biologinį produktą, skirtą pupinių augalų sėklų inokuliavimui, pristatė bendrovės „Biovaga" atstovė Danguolė Andrijauskaitė

Metinis LEŪA nario mokestis skaičiuojamas po 2 Lt už kiekvieną sertifikuotą ekologinių žemėnaudų hektarą. Minimalus nario mokestis 100 Lt.Mokestis skaičiuojamas tik nuo sertifikuoto ekologinių žemėnaudų ploto pagal sertifikavimo institucijos pateiktus duomenis. Stojamasis mokestis yra lygus dvigubam metiniam nario mokesčiui.

Penktadienį susirinkime nutarta, kad juridiniai asmenys, norintys tapti LEŪA nariais, turės mokėti 1 000-2 000 Lt metinį mokestį (apie jo dydį kiekvienai konkrečiai organizacijai nuspręs LEŪA valdyba, atsižvelgdama į įmonės finansines galimybes ir metinę apyvartą). Stojamasis mokestis būtų atitinkamai dvigubai didesnis - taigi, nuo 2 000 iki 4 000 Lt.

Ne visi asociacijos nariai yra sumokėję priskaičiuotą mokestį už 2013 m.; revizijos komisijos patikrinimo metu nustatyta, kad mokesčio iki šiol nesumokėjo kelios dešimtys ūkininkų. Skolų susidarė ir dėl LEŪA vykdomos ūkinės veiklos, daugiausia dėl prekybos sojų ir rugių sėkla. Paaiškėjus, kad kai kurie pirkėjai piktybiškai neskuba atsiskaityti už sėklą, nutarta dirbti tik pagal išankstinius apmokėjimus.

Veiklos tiek, kad nors persiplėšk

LEŪA pirmininkas Saulius Daniulis yra itin aktyviai įsitraukęs į veiklą, atstovauja LEŪA interesams ŽŪM ir Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdžiuose, yra sertifikavimo įstaigos „Ekoagros" tarybos narys ir Apeliacinės komisijos narys, taip pat Pažangiausio ekologinio ūkio konkurso vertinimo komisijos narys.

Ekologinių ūkių savininkai jau ne pirmą kartą aptarti svarbių reikalų renkasi Ukmergėje

„Veiklos tiek, kad nors persiplėšk. Vos spėjame pasidalinti, kam ir kur važiuoti. Neretai atsakymą į labai svarbius klausimus tenka suformuluoti vos per kelias valandas", - sako S. Daniulis ir pripažįsta, kad be kitų valdybos narių pagalbos būtų neįmanoma visur suspėti. Kartu jis patikino, kad jokiu būdu neketina mažinti apsukų, mat jo nuomone, tik aktyviai veikdami žemdirbiai gali tikėtis jiems palankių, o ne iš viršaus nuleistų sprendimų.

„Manau, visos valdžios ir kontrolės institucijos turėtų veikti ne pagal šūkį „Užmušk ūkininką", bet pagal „Pamokyk ūkininką". Kitaip tariant, žemdirbiui turėtų būti paaiškinta, ką jis daro ne taip ir suteikta galimybė pasitaisyti", - štai kokio požiūrio tikisi LEŪA pirmininkas Saulius Daniulis.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai