Derliaus, kulinarinio paveldo ir žirgų šventė
2013-09-23

Lazdijai. Atnaujintame Lazdijų hipodrome šeštadienį surengta tradicinė rajono šventė „Lazdijų ruduo 2013". Į ją, nebodami prasto oro, suvažiavo žirginio sporto entuziastai, amatininkai, prekybininkai  ir ūkininkai.

Metelių kaimo gyventoja Neringa Radžiukynienė prekiavo rūkytomis žuvimis. Didžiausią paklausą turėjo rūkytos seliavos, kažkada puošusios ir karalių stalą. N. Radžiukynienės produkcijai pernai suteiktas Lietuvos tautinio paveldo ženklas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

N. Radžiukynienė prekiavo rūkyta žuvimi, kuriai pernai suteiktas Lietuvos tautinio paveldo ženklas

Paklausą turėjo ir Lazdijų rajono bitininkų draugijos pirmininko Juozo Petrausko Seinų/Lazdijų krašto medus, Europos Komisijos pripažintas Saugomos kilmės vietos nuorodų produktu. Taip pat rankų darbo žvakės, bičių produktai.

Teatralizuotuose kiemeliuose rajono seniūnijos, bendruomenės,  įstaigos pristatė rudens gėrybių derlių, kulinarinį paveldą, susirinkusius linksmino liaudiškomis dainomis. Bene didžiausias ir įspūdingiausias buvo Seirijų seniūnijos ir bendruomenės sukurtas Mociejaus ūkis, kuriame mekeno avys, čiauškėjo papūgos, kudakavo vištos.

Mociejaus ūkio moterys iš Seirijų pjaustė kopūstus ir ruošė juos žiemai

Mociejaus šeimynykščiai nesėdėjo rankų sudėję, o dirbo. Moterys pjaustė kopūstus ir ruošė juos žiemai, verpė vilną, kitos sukosi prie svečių stalo. Ši seniūnija, vadovaujama Česlovos Šmulkštienės, visame rajone ir už jo ribų garsėja pavyzdingai tvarkoma ir išpuoselėta miestelio aplinka.

Noragėlių seniūnijos ir Krikštonių laisvalaikio salės bei bendruomenės atstovai  pristatė dzūkiškus pasninko valgius - bulves su gaidžio ašaromis, mucinį. Taip pat Stasės Tamkevičienės keptus grybukus ir gulbes, Valės Šimakauskienės spaustus varškės sūrius. Stasys Švetkauskas šventės svečiams demonstravo savo rištas šluotas, Sigitas Židžiūnas - pintus krepšius ir dalgiakočius bei šakių kotus.

Susirinkusieji žavėjosi auksarankės Veros Balevičienės rankdarbiais - siuvinėtomis staltiesėmis ir takeliais. Šlavantų  seniūnijos seniūnė Julija Maziukienė ir Avižienių bendruomenės komiteto pirmininkas Antanas Šeštokas sužvarbusius ir sulytus šventės svečius kvietė paragauti iš naujojo derliaus bulvių keptų dzūkiškų bandų, ekologiškų lašinių ir kitų skanumynų.

Kapčiamiestietė Genovaitė Juzė Lajauskienė (kairėje) šventės dalyviams porino linksmas istorijas

Rajono bibliotekininkės demonstravo amatus. Lazdijų bibliotekos direktorės pavaduotoja Asta Mickevičienė džiaugėsi, kad amatai bus propaguojami ir  Seirijų miestelyje - bibliotekininkė Agnė Bražinskienė mokys velti iš vilnos įvairius daiktus - skirtukus, krepšelius, mokys megzti. Veisiejuose veiks knygrišystės centras. Bibliotekininkės Eglė Žilionienė ir Lina Tumasonienė  vietinius gyventojus ir svečius mokys rišti knygas.

Į rudens šventę sėkmingai įsiliejo Policijos ir visuomenės renginys, taip pat atviros žirgų konkūrų varžybos, kuriose dalyvavo 14 sportininkų. Daugiausia žiūrovų pritraukė žirgų lygiosios lenktynės, pirmą kartą surengtos Pietų Lietuvoje. Jose varžėsi žemaitukų, grynakraujų, mišrūnų bei arabų veislių žirgai iš visos Lietuvos.

Bėgime Lazdijų krašto žemdirbių prizui laimėti pirmą vietą iškovojo dvylikametė jojikė Dovilė Eidukaitytė iš Kauno su žirgu Tropiku. Bėgime Dainavos krašto prizui laimėti pirmą vietą pelnė Aurelija Janulytė iš Šiaulių su žirgu Carman (Pol). Jotvingių taurės varžybose pergalę pasiekė šiauliškė Greta Jankutė su žirgu Vikingas.

Meras Artūras Margelis apdovanojo gražiausios rajono gyvenvietės - Staidarų kaimo atstovus

Šventėje buvo pagerbti 2013 metų rajono savivaldybės gyvenamųjų vietovių ir sodybų apžiūros-konkurso nugalėtojai. Etnografiškiausios rajono sodybos titulą laimėjo Antano Grušausko sodyba (Krikštonių kaime, Noragėlių sen.), inovatyviausia pripažinta Klemenso Agento sodyba (Kapčiamiesčio sen.). Geriausiai tvarkoma įstaiga - Lazdijų darželis-mokykla „Vyturėlis“, gražiausia rajono gyvenviete tapo Staidarų kaimas (Lazdijų sen.).

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai