Avių veislininkystės dar laukia daug darbo (Fotoreportažas)
2016-05-16

Radviliškis. Parodą „Avis aprengs ir pamaitins 2016" Šeduvoje pasitikęs lietus neatbaidė ūkininkų, tik parodė, kokia ji reikalinga - susirinko tie, kam iš tiesų rūpi avininkystė. Parodoje akcentuotas svarbus, nors šalies avių augintojams dar naujas dalykas - kontrolinis avinukų penėjimas.

Prastas oras neišgąsdino ir į parodą su žmona atvykusio Lietuvos Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus - artėjant Seimo rinkimams, politikai vis dažniau lankysis įvairiuose renginiuose. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė Šeduvoje taip pat lankėsi su šeima - vyru ir anūku. Progos pasirodyti būsimiems rinkėjams nepraleido ir dar keli Seimo nariai.

Avininkystės paroda antrus metus iš eilės vyko bendrovėje „Šeduvos avininkystė", kuri per visą nepriklausomos Lietuvos laikotarpį išsaugojo avininkystės kryptį, o prieš metus ir perėjo į aukštesnį lygį - atidarė avinukų penėjimo stotį.

Parodos „Avis aprengs ir pamaitins 2016" eksponatai - Koburgo lapinės veislės avis su ėriukais

Parodoje eksponuota apie 60 keliolikos veislių avių, neskaitant „Šeduvos avininkystės" gyventojų -Lietuvos juodmargių. Seminaruose Ispanijos veterinarinės medicinos daktaras ir ekspertas dr. Antonis Fero (Antoni Ferro) pasakojo apie avininkystės plėtojimą savo šalyje, o prof. Vigilijus Jukna - apie kontrolinį avinukų penėjimą.

Avių augintojų asociacijos tarybos narė ir Biržų r. ūkininkė Kristina Milišiūnienė pasidžiaugė,  kad šiemet į parodą avis atvežti jau siūlėsi ir patys augintojai, ne tik prašomi ir raginami asociacijos vadovų. „Dėl to mano širdis labiausiai džiaugiasi. Tai tik rodo, kad avių augintojai jau pradeda suprasti ne tik tai, ką reiškia organizuoti parodą, jeigu niekas nenori vežti į ją gyvūnų, bet ir kas yra veislinis gyvulys, kad dalyvaujant parodose kyla jo vertė", - kalbėjo K. Milišiūnienė.

Kristina Milišiūnienė viliasi, kad avių augintojai greitai supras, kas yra veislinis gyvulys

Tad šių metų paroda buvo didesnė ir avių skaičiumi, daugiau jų buvo pristatoma aukcione, nes daugiau žmonių domėjosi galimybe parodoje įsigyti gerų veislinių gyvulių. Aukcione buvo parduodamos Lietuvos ir Vokietijos juodgalvių, sufolkų ir tekselių veislės avys.

Parodoje akcentuota kontrolinio avinukų penėjimo svarba. Tai naujas dalykas Lietuvoje, dauguma ūkininkų, pasak K. Milišiūnienės, dar nelabai supranta kas tai yra ir kodėl tai reikia dalyti, todėl tuo tikslu parodoje vyko seminaras. Be to, „Šeduvos avininkystės" kontrolinio penėjimo stotyje jau yra atvežtų penėti avinukų, tad ūkininkai galėjo ir pamatyti, ir išsiaiškinti, kodėl to reikia.

Ragus surėmė merinosų ir bevilnės vilšyrhornų veislės avinai

„Mūsų augintojai neįveikę dar vieno barjero - nesupranta, kad ruošiantis auginti avis, formuojant bandą, reikia turėti gerą aviną, o ne bet kokį. Bet mūsų ūkininkai vis dar renkasi kuo pigesnį ir paprastesnį. Tada ir banda tokia. O kai augintojai supras, kad reikia gero avino, tai bus svarbūs ir penėjimosi duomenys", - kalbėjo patyrusi avių augintoja. Kontrolinio penėjimo duomenys suteiks informacijos, kaip avinas augo, kokie jo rezultatai, kokie palikuonys, ar jis tikrai yra bandos gerintojas, galintis pagerinti bandos genetinį potencialą. Nes to nežinant, į bandą gali įleisti ne gerintoją, o blogintoją.

Todėl avių augintojų asociacija pradeda šviesti ūkininkus tuo klausimu, šį darbą labai atsakingai dirba „Šeduvos avininkystės" direktorius Rimantas Kairys. Kontroliniam penėjimui jau yra atvežta ėriukų iš kelių ūkių. Penėjimui skirti ėriukai turi būti vieno tėvo, tam tikro amžiaus ir svorio, tad nėra lengva jų vienu metu surinkti 10, tad galima penėti ir 5 ėriukus. Taigi, šiuo klausimu laukia dar daug darbo, nes Lietuvoje penėjimas vyksta tik pirmus metus, kai Šeduvoje buvo atidaryta avinukų penėjimo stotis.

„Šeduvos avininkystės" kontrolinio penėjimo stotyje jau yra atvežta ėriukų iš kelių ūkių

„Tenka konstatuoti, kad nuo Vakarų šioje vietoje gerokai atsiliekame. Kaimynai latviai tai daro jau kelis metus, o estai avinus vertina truputį kitokiu metodu", - sakė K. Milišiūnienė.

Avių augintojų asociacijos vadovas, Anykščių r. ūkininkas Žilvinas Augustinavičius pasirengęs dėti daug pastangų, šviečiant augintojus apie kontrolinio penėjimo svarbą. „Manau, tai turėtų ūkininkus, perkančius bet kokį, kad tik pigus būtų, aviną, atvesti į tiesos kelią ir parodyti, ko reikėtų siekti veislininkystėje. Juk tas brangesnis avinas vėliau atneš kelis kartus didesnę naudą. Vėlyvą rudenį tikimės pirmųjų penėjimo rezultatų, todėl kai juos gausime ir apibendrinsime, stengsimės juos viešinti. Manau, tai padės ūkininkus įtikinti, kad kontrolinis penėjimas yra reikalingas", - teigė asociacijos vadovas.

Avių augintojų asociacijos vadovas Žilvinas Augustinavičius (kairėje) ir Ispanijosveterinarinės medicinos daktaras ir ekspertas dr. Antonis Fero

Šalies premjeras A. Butkevičius pasidžiaugė, kad avininkystė Lietuvoje atsigauna, avių skaičius 2015 m., palyginti su 2014 m., padidėjo 25 proc. Antras svarbus faktorius, premjero teigimu, kad Lietuva, viena iš visų ES šalių, turi teisę eksportuoti avieną į JAV, tam leidimas gautas 2015 m.

„Tačiau norint eksportuoti, šalies avininkystės ūkį reikia padidinti mažiausiai 4-5 kartus, nes darbo sąnaudos avininkystės sektoriuje didelės. Todėl ir sakoma - aviena brangi, vilna pigi. Bet matau, kad avininkystė vystoma teisingai, pasitelkiami ir mokslininkai, todėl po kelių metų, tikiuosi, kad galėsime pasigirti, kad avininkystės darbo našumas išaugo", - kalbėjo šalies Ministras Pirmininkas A. Butkevičius.  

Žemės ūkio viceministras ir UAB „Šeduvos avininkystė" valdybos pirmininkas Saulius Cironka teigė, kad bendrovės rezultatai kyla, o avininkystė visoje šalyje įgauna pagreitį. Prieš kelis metus šalyje buvo tik 13 tūkst. avių, o dabar yra apie 146 tūkst. „O šis Šeduvos ūkis, avinukų penėjimo stotis, bus pagalbininkas jums patiems", - ūkininkams sakė S. Cironka.  

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktorius dr. Edvardas Makelis pastebėjo, kad nors avių yra per 140 tūkst., tačiau tai 10 kartų mažiau, negu buvo 1939-aisiais, tad vystant avininkystę dirbti dar reikia daug. Prie to Konsultavimo tarnyba žada prisidėti. Taip pat avių augintojams mokslininkų pagalbą įveikiant naujus iššūkius siūlė ir LSMU Gyvulininkystės instituto direktorė dr. Violeta Juškienė.

Parodoje demonstruotas rankinis avių kirpimas 

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai