Ateinantį savaitgalį visos šalies agronomai turės progą švęsti
2016-07-11

Akademija, Kėdainių r. Ateinantį šeštadienį visi šalies agronomai pirmą kartą galės švęsti savo profesinę šventę - nuo šių metų liepos 16-oji oficialiai paskelbta Agronomų diena. Iniciatyvą turėti savo profesinę dieną prieš dvejus metus iškėlė Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos augalininkystės specialistai, o viešai įvardinta ji buvo 2015 m. gegužės 26 d. vykusiame Lietuvos agronomų sąjungos suvažiavime.

Agronomo profesija yra labai svarbi visai mūsų šaliai. Juk ne kas kitas, o agronomai šalies kraštovaizdį keičia kasmet - taigi, net ir vizualusis šalies vaizdas didele dalimi priklauso nuo šios srities specialistų, nekalbant jau apie tai, kiek jie prisideda prie vidaus ekonomikos plėtros, nes žemės ūkio sektorius yra labai svarbi šalies ūkio šaka.

Garbina agronomijos istorija

Linas agro mob 21 04 01+ Bioversija 21 04 30

„Kai iškėlėme idėją turėti savo profesinę šventę, nė nenumanėme, kokios procedūros mūsų laukia", - prisiminė vienos iš pagrindinių idėjos iniciatorių LŽŪKT direktoriaus pavaduotoja, Lietuvos agronomų sąjungos (LAS) pirmininkė Giedrė Butkienė ir LŽŪKT Augalininkystės skyriaus vadovė Dijana Ruzgienė.

LAS atstovai savo idėją išsakė Seimo Kaimo reikalų komitetui, ir tuomet, sulaukus pritarimo bei palaikymo, buvo pradėti spręsti visi sudėtingi procedūriniai klausimai, kad Agronomų diena būtų patvirtinta kaip valstybės atmintina diena. „Jei nebūtų garbingos mūsų šalies agronomijos istorijos, tai dar labai didelis klaustukas, ar mums pavyktų įrodyti, kad profesinė mūsų šventė yra tokia svarbi", - pripažino G. Butkienė.

Už tai, kad liepos 16-oji paskelbta Agronomų diena, šios srities specialistai pirmiausia turi būti dėkingi pagrindinėms idėjos iniciatorėms - Giedrei Butkienei (kairėje) ir Dijanai Ruzgienei

Agronomai dar praėjusio šimtmečio pradžioje aktyviai dalyvavo šalies gyvenime, buvo šviesių pažangių pažiūrų visuomenės dalis. Sovietiniais laikais Lietuvoje veikusi „Agronomų seklyčia" buvo tarsi mini Sąjūdis - leido sau kritikuoti valdžią, kėlė ne tik profesinius, bet ir svarbius tuo metu kultūrinius, socialinius klausimus. Vėliau, Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, buvo atkurta Lietuvos agronomų sąjunga. Tiesa, kurį laiką ji jungė palyginti siaurą bendraminčių ratą.

Sąjungos veikla itin suaktyvėjo jos pirmininke prieš ketverius metus išrinkus Giedrę Butkienę. LAS iškėlė svarbius klausimus apie būtinybę išsaugoti šalies dirvožemių derlumą ir sukurti tam reikalingą įstatyminę bazę, taip pat išreiškė viešą nuomonę, kad labai daug nesusipratimų kyla dėl to, kad valstybinėse institucijose trūksta žemės ūkio specialistų. LAS pageidavo, kad žemės ūkio sektoriaus veiklą administruojančiose tarnybose išliktų tam tikras procentas specialistų, nes dėl jų stygiaus neišvengiama įvairių nesusipratimų.

Data pasirinkta labai prasmingai

Liepos 16-oji - dar pats vidurvasaris, bet kartu ir jau ta riba, kai vasara persirita į antrąją pusę. Pagal senovės baltų tradicijas ši diena buvo vadinama Prapjovos diena. Kitaip tariant, pirmoji diena, kai galima pradėti pjauti javus - tarsi stovėjimas ant slenksčio į naują derlių. „Tai momentas, kai agronomai savo darbą jau būna padarę ir gali viltingai laukti jo rezultatų", - simboliškai prasmingai parinkta data džiaugėsi G. Butkienė.

Pasak jos, nauja profesinė šventė neišvengiamai pareikalaus kurti jos minėjimo tradicijas. Idėjų, kaip švęsti šią dieną, tikimasi sulaukti iš visų kolegų agronomų. Jau pasiūlyta ta proga kiekvienam prisiminti savo mokytojus ir pačią darbo pradžią, padėkoti visiems, kas davė naudingų profesinių patarimų, dalijosi žiniomis, padėjo kaupti patirtį. „Tikiu, kad kiekvienas turime tokį žmogų, kuriam galėtume nuoširdžiai padėkoti", - sakė G. Butkienė. Be to, ši profesinė šventė galėtų tapti gražia proga susitikti bendramoksliams, kurso ar grupės draugams.

Trisdešimtasis suvažiavimas - jau čia pat

Šiemet LAS minės 95 metų veiklos sukaktį. Liepos 14 d. Kauno r., Babtuose, įvyks Lietuvos agronomų sąjungos XXX suvažiavimas-konferencija „Dirvožemis ateities kartoms". Šio renginio metu mokslininkai skaitys pranešimus apie tvarų dirvožemio naudojimą ir teisinę jo apsaugą. Taip pat vyks LAS vadovybės - pirmininko, vicepirmininkų, valdybos narių - rinkimai.

LAS šiuo metu jungia beveik 400 narių, sąjungos valdybą sudaro 21 narys. Sąjunga jau turi 31 Garbės narį, iš jų keturi paskelbti Lietuvai nusipelniusiais agronomais - tai Edvardas Makelis, Jeronimas Kraujelis, Veronika Vasiliauskienė ir Bronius Pauža.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate virtualius renginius: posėdžius, seminarus, konferencijas, kt.?
Orai