Apdovanoti kokybiškiausio pieno supirkėjai
2013-12-13

Kaunas. Valstybinėje įmonėje „Pieno tyrimai" tradiciškai buvo paskelbti jau ne vienus metus rengiamo konkurso „Metų supirkėjas" laureatai. Pieno supirkėjai ta pačia proga kartu su valstybės įstaigų atstovais aptarė ir 2013-ųjų rezultatus bei svarbiausias aktualijas.

Kokybiškiausią pieną superkantys ir tiekiantys konkurso nugalėtojai buvo skelbiami trijose kategorijose: pieno supirkėjai, turintys iki 100 gamintojų (27 įmonės), 101 ir daugiau (39 įmonės) ir pieno perdirbėjai, superkantys pieną (14 įmonių).

Pirmojoje kategorijoje nugalėjo žemės ūkio kooperatyvas „Džiaugsmelis" (Kelmė). Be jo, dar buvo  nominuotos šios bendrovės ir kooperatyvai: ŽŪKB „Pieno banga" (Kretingos r.), ŽŪB „Pienė" (Kretingos r.), ir ŽŪK „Lietuviškas ūkis" (Šakiai).

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Džiaugsmelio" direktorius Rimas Bertašius (kairėje) ir VĮ „Pieno tyrimai" vadovas Saulius Savickis

Antrojoje kategorijoje, pasak „Pieno tyrimų" vadovo Sauliaus Savickio, kova dėl pirmosios vietos vyko tarp ŽŪK „Pienas LT" ir Švedkauskienės IĮ (Alytaus r.). Nugalėjo „Pienas LT". Taip pat nominuoti buvo KB „Dzūkijos pienas" (Alytaus r.), kooperatyvas „Pieno puta" (Kupiškio r.) ir UAB „Pieno upės" (Kaunas).

„Pienui LT" skirtą apdovanojimą atsiėmė kokybės vadybininkas Antanas Kėvalas

Stambiausiųjų supirkėjų, kurie ir perdirba pieną, grupėje, nominuotos penkios įmonės: „Kauno pienas", „Panevėžio pienas", „Ukmergės pieninė", „Pasvalio sūrinė" ir „Marijampolės pieno konservai". Tarp susirinkusiųjų nuvilnijus šurmuliui ir skirtingiems šūksniams, kas turėtų būti nugalėtojas, o laureatu paskelbus „Panevėžio pieną", regis, prieštaraujančių nebuvo - šios įmonės atstovė Liudvika Zakarauskienė sutikta aplodismentais.

Saulius Savickis pasveikino ir „Panevėžio pieno" žaliavų kokybės vadovę Liudviką Zakarauskienę

„Pieno tyrimų" vadovas S. Savickis teigė, kad nors konkurso laimėtojai jokios apčiuopiamos naudos negauna, tačiau moralinis pripažinimas yra labai svarbus.

Kalbėdamas apie pieno kokybę, S. Savickis pripažino, kad bendra situacija iš esmės gerėja. Vis dėlto pieno trūkumas ir aukšta jo kaina davė negatyvų efektą - šiuo metu piene randama daugiau somatinių ląstelių, nes ūkininkai nori parduoti visą pieną, neatsižvelgiant į kai kuriuos jo rodiklius.

Jau 20 metų veikiančioje VĮ „Pieno tyrimai" kasmet atliekama per 5 mln. pieno mėginių tyrimų, apie 16 tūkst. per parą. Laboratorija dirba be pertrūkio. Dabar didžiausias iššūkis - rasti galimybių patikrinti, ar pienas nepaveiktas išcentrinės jėgos.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjas Deividas Kliučinskas akcentavo, kad labai efektyviai veikia pieno tapatumo kontrolės programa. „Lyginant rezultatus matosi, kad metų pradžioje SLS sumažėja, o kai nuo gegužės iki spalio pradeda veikti programa, tada SLS skaičius stipriai išauga. Tai rodo, kad mėginiai neatitinka tikrovės. Kitais metais ši programa bus tęsiama", - teigė D. Kliučinskas. Pasak jo, didelį efektą duoda ir „Vartų kontrolė" - netikėti patikrinimai prie įmonės vartų. Po tokių patikrinimų pieno kokybė gerėja, tad taikomos priemonės - efektingos.

Žemės ūkio ministerijos Maisto pramonės skyriaus vyriausioji specialistė Vida Kučinskienė informavo, kad pieno supirkimo kainos šalyje pasiekė rekordinę ribą ir ES valstybių rikiuotėje Lietuva pabėgo iš paskutinės vietos - šiuo metu pagal pieno supirkimo kainą yra dešimtoje vietoje nuo galo. Ji taip pat pasidžiaugė, kad Lietuvoje jau nusistovėjo pieno supirkimo taisyklės, šiemet jose buvo tik vienas pakeitimas, susijęs su tyrimu dėl inhibitorių.

Žemės ūkio ministerijos Maisto pramonės skyriaus vyriausioji specialistė Vida Kučinskienė

Pieno supirkėjams bus labai svarbi 2015 m. pradžia, kai nuo tų metų balandžio 1 d. neliks pieno supirkimo kvotų. „Rudenį Europos Komisija organizavo aukšto lygio konferenciją, kurioje įvairių šalių ekspertai tarėsi, kaip reikėtų elgtis panaikinus kvotas, kas laukia ES rinkų. Visi sutarė: turi būti sukurta sistema stebėti rinkoms, kad nebūtų labai didelių svyravimų. Laukiame Europos Komisijos pasiūlymų tuo klausimu, žemės ūkio ministerija žada aktyviai dalyvauti diskusijose", - informavo V. Kučinskienė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai