Žemės neturinčioms šalims siūloma ūkininkauti be žemės
2016-03-23

Kataras. Malaizijos universiteto biotechnologai siūlo bežemio ūkininkavimo sistemą besivystančioms ir mažai dirbamos žemės turinčioms šalims, pavyzdžiui, Katarui, kuri leistų užsiauginti visą reikalingą maistą, rašo „Science Daily".

Biotechnologas Nik-Othman Abdullah aprašo hibridinę sistemą, sujungiančią hidroponikos ir vertikalaus ūkininkavimo privalumus. Ši sistema, autoriaus teigimu, duoda apytiksliai šimtą kartų didesnį derlių nei tą patį plotą užimanti įprastinė dirbama žemė. Toks metodas Katarui, kuris 2014 m. importavo maisto už 11 milijardų dolerių, leistų tapti maisto požiūriu nepriklausoma valstybe. Šalis neseniai paskelbė Nacionalinę maisto saugos programą, kurios tikslams pasiekti mokslininkai siūlo įvairius sprendimus.

Kadangi N. Abdullah sistema yra uždaro tipo ir jos neveikia klimatas, tarša ar kenkėjai, tai derliaus kiekis ir kokybė būtų stabilūs. Prižiūrimi specialistų, augalai gautų tiksliai tiek maistinių medžiagų, šviesos ir dujų, kiek jiems reikia. Sterilioje aplinkoje taip pat nereikėtų trąšų, augalų priežiūros produktų, todėl augalai ne tik atrodytų identiškai, bet ir būtų švaresni, maistingesni ir skanesni.

Vaderstad 12 05

„Augalai nebeeikvotų energijos šaknims vystyti, nes maistinės medžiagos būtų pristatomos tiesiogiai su vandeniu, - aiškina biotechnologas. - Todėl jie augtų perpus greičiau ir didesni."

Nors įrengti tokią sistemą būtų gana brangu, jai prižiūrėti reikėtų mažiau personalo ir tik 10 proc. vandens kiekio, kurį sunaudotų to paties ploto dirbama žemė. Ilguoju laikotarpiu toks ūkininkavimas atsieitų 90 proc. pigiau nei tradicinis. Autorius pabrėžia, kad tokia sistema galėtų būti įrengta praktiškai bet kur: „Šiltnamyje, sandėliuke, pastato viduje ar netgi atvirame kosmose".

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai