Vokietijos kiaulių augintojai aiškinasi dėl hormonų naudojimo
2014-01-17

Berlynas. Vokietijos aplinkos ir gamtos apsaugos asociacija (BUND) išplatino tyrimų rezultatus apie šalies kiaulininkystės ūkiuose nuolat naudojamus harmoninius preparatus. Pranešimas sukėlė audringą ūkininkų, veterinarijos gydytojų ir gamtosaugininkų diskusiją.

„Nuolatinis hormoninių preparatų naudojimas paplitęs stambiuose ūkiuose. Jis padeda sureguliuoti paršavedžių lytinį ciklą ir padidina paršelių skaičių vadoje. Tai nesuderinama su gyvūnų gerove ir aplinkos apsauga", - pareiškė BUND pirmininkas Hubertas Veigeris (Hubert Weiger).

Gamtosaugininkai sunerimę, kad gydymui skirti preparatai naudojami ūkio pelnui didinti, o tai prieštarauja faktinei veterinarinių vaistų paskirčiai. „Hormoninių preparatų veikliosios medžiagos su mėšlu patenka į dirvą ir vandenį, taip pat geriamojo vandens išteklius", - skelbiama BUND pranešime. 2003 metų atskaitos duomenimis, per metus Vokietijoje sunaudojama apie 670 kg veterinarinių hormoninių preparatų.

Ekspertai situaciją vertina kaip „audrą stiklinėje". Veterinarijos gydytojų asociacijos atstovai išvadas pavadino „labai tragiškas ir visiškai nerealias". Jie sutinka, kad hormoniniai preparatai naudojami paršavedžių rujai sinchronizuoti, tačiau tik esant indikacijoms. Be to, minėtas sinchronizavimo hormonas yra vienas iš 26 Vokietijoje patvirtintų tokios rūšies vaistų paršavedėms.

Iš 2,1 mln. Vokietijoje laikomų paršavedžių, 10-15 proc. gyvulių vieną kartą gyvenime tenka panaudoti hormonų terapiją. Po pirmo apsiparšiavimo medikamentų nebeskiriama. „Preparatas neskirtas intensyvinti paršavedžių panaudojimo, tai tik viso gamybos proceso dalis", - aiškino veterinarijos gydytoja Inge Bohne.

Gamybininkai teisinasi, kad praktika sinchronizuoti paršavedžių rują dažniausiai taikoma vidutinio dydžio ir mažuose ūkiuose (mažiau nei 300 gyvūnų), kuriuose galioja 3-4 sav. gamybinis ciklas. Ūkininkai piktinasi, kad tokie pranešimai diskredituoja kiaulininkystės sektorių ir didina vartotojų nepasitikėjimą produkcija. „Jei preparatas įtrauktas į vaistų registrą, tai nėra rizikos vartotojui. Dar nėra nustatytas ryšys tarp paršavedėms naudojamų hormonų ir medžiagų likučių aplinkoje, nes jie skyla per trumpiausią įmanomą laiką", - tvirtino ūkininkai. Kilusį skandalą gesinti skubantys Vokietijos politikai pareiškė, „kad reikėtų užlopyti žinių spragas ir iš naujo įvertinti galimą riziką".

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai