Visa naikinanti sausra Rumunijoje
2012-08-14

Bukareštas, rugpjūčio 14 d. Sausra Rumunijoje sugriovė optimistinius planus dėl šalies ūkio atsigavimo. Anot Rumunijos tarptautinio radijo (Radio Romania International), diena iš dienos ūkininkai bejėgiškai stebi, kaip žūsta jų derlius. Padėties negali pakeisti net ES parama, kuri labai menkai įsisavinama.

Dėl neigiamo hidrometeorologinių sąlygų poveikio žemės ūkiui, šalies bankas ir vyriausybė mažina ekonomikos augimo prognozes.

Remiantis Žemės ūkio ministerijos pranešimu, jau žuvo apie 47 proc. kukurūzų pasėlių, kukurūzų derlius gali mažėti 40-45 proc. Panaši situacija ir saulėgrąžų laukuose, nors šiemet jų pasėliai 10 proc. didesni, informuoja „Top agrar".

Dojus agro 19 09 10

Rumunijos ūkininkų sąjunga (LAPAR) ragina nutraukti grūdų eksportą, tačiau Žemės ūkio ministerija kol kas tam nepritaria.

Ministerija skaičiuoja, kad kviečių derlius šiais metais sudarys 4 mln. 750 tūkst. tonų, t. y. 15 proc. mažiau negu pernai, tačiau teigiama, kad tokie skaičiavimai nėra labai tikslūs, nes neįvertinti nuostoliai, kuriuos patiria maži ūkiai.

Nuo sausros nukentėjo rugių, avižų, miežių ir cukrinių runkelių, sojų ir bulvių pasėliai, taip pat daržovių plotai ir vaismedžių sodai.

Žemės ūkio ekspertų vertinimu, žemdirbių nuostoliai gali siekti 1,5 mlrd. eurų. Rumunijoje tik dalis ūkininkų yra apdraudę savo pasėlius, o Žemės ūkio ministerija praneša, kad galės kompensuoti tik dalį žemdirbių dėl sausros patirtų nuostolių.

Rumunijos valdžia derasi su Europos Komisija dėl finansinės paramos teikimo drėkinimo infrastruktūros atstatymui 800 tūkst. hektarų plote nuo 2014 metų.

Rumunijos žemės ūkio ministras Danielas Konstantinas (Daniel Constantin) pristatė sausros padarinių įveikimo ir žemdirbių nuostolių sumažinimo planą. Pirmiausia kompensacijos būtų mokamos fiziniams asmenims (20 eurų už kiekvieną individualiai dirbamą hektarą arba 70 eurų už kiekvieną kolektyviai/kooperuotai dirbamą hektarą).

Priemonių plane yra numatyta spartinti investicijas į drėkinimo infrastruktūrą, subsidijuoti elektros energijos naudojimą žemės ūkyje, sukurti ūkininkų lengvatinio kreditavimo fondą.

Sausra sukėlė rimtų problemų laivybai Dunojaus upe. Ypač kritiška padėtis Zimničos mieste, kur vandens lygis, palyginti su metų vidurkiu, sumažėjo daugiau kaip perpus. Laivybos užtikrinimui teko pasitelkti žemkases.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai