Ukrainos žemės ūkio rekordiniai metai kelia ir neramių minčių
2018-01-30

Kijevas. Praėjusiais metais Ukrainos žemės ūkio produktų eksportas siekė 17,9 mlrd. JAV dolerių (14,4 mlrd. eurų). Tai yra didžiausias pasiekimas nuo 2012 metų. Ukrainos Žemės ūkio ministerija teigia, kad eksportas išaugo 16,3 proc., palyginti su 2016 metais. Smarkiai padidėjo grūdų, augalinių aliejų ir sėklų eksportas.

Taip pat išaugo cukraus, salyklo ekstrakto, miltų, daržovių, ankštinių augalų, jautienos eksportas. Pagrindiniai Ukrainos žemės ūkio produktų importuotojai buvo Indija, Nyderlandai, Egiptas, Ispanija ir Kinija.

Ukrainos premjeras Volodymyras Groysmanas teigė, kad vyriausybė inicijuos programas, kurios leis ūkininkams padidinti tiesiogines išmokas, padengti naujų pieno ūkių statybos išlaidas ir pirkti žemės ūkio įrangą. Manoma, kad šios lėšos leis ūkininkams padidinti gyvulių skaičių ūkiuose ir pagaminti daugiau produkcijos.

Pasak Ukrainos vyriausybės spaudos tarnybos, šalis apie 140 milijonų JAV dolerių (112,9 mln. eurų) skirs gyvulių augintojams ir 10 JAV milijonų dolerių (8 mln. eurų) - vaisių augintojams. Be to, 34,8 milijono JAV dolerių (28 mln. eurų) numatyta padėti grūdų augintojams įsigyti šiuolaikinės žemės ūkio įrangos.

Žemės ūkis yra vienas pagrindinių Ukrainos ekonomikos sektorių. Pernai žemės ūkio sektorius sudarė 17-18 proc. Ukrainos BVP. Toks lygis pastarąjį kartą buvo pasiektas 2000 metais. 2007 metais žemės ūkio sektorius sudarė tik 7,5 proc. BVP.

Tačiau Ukrainai nerimą kelia, kad didėjo žaliavų (žemės ūkio ir mineralinių medžiagų)  eksporto dalis. Ji padidėjo nuo 24,4 proc. 2012 m. iki 30,5 proc. 2017 metais.

Pažymima, kad išsivysčiusiose šalyse žemės ūkio dalis BVP svyruoja nuo dešimtųjų procentinių punktų iki 2-5 proc. Vokietijoje žemės ūkio dalis siekia 0,6 proc. BVP, Prancūzijoje - 1,6 proc., Lenkijoje - 2,7 proc.

Atkreipiamas dėmesys, kad kai kuriais atvejais žemės ūkis apskritai nėra įtrauktas į BVP, pavyzdžiui, Singapūre pernai jo dalis buvo 0 proc. Kaip kontrastas minimos vargingos šalys, kuriose žemės ūkis sudaro didelę BVP dalį. Pavyzdžiui, Siera Leonėje jis siekia 61,4 proc.,  Somalyje - 60,2 proc., Nigeryje - 44,7 proc., Malyje -  40,7 procento.

Tiesa, Šveicarijoje vykusiame Davoso forume Ukrainos agroverslo asociacija informavo, kad auga ir žemės ūkio technologijų bei inovacijų eksportas. Tikimasi, kad per keletą metų jo eksportas pasiek 5-7 mln. JAV dolerių (4-5,6 mln. eurų), rašo „Kyiv post".

MŪ inf. Ukrainos žemės ūkio ministerijos nuotrauka

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai