Ukrainoje plyšusi grūdų talpykla vos nesukėlė tragedijos
2018-10-19
Bogdano Andrucho nuotrauka

Kijevas. Ukrainoje plyšus perpildytam grūdų elevatoriui, kaimą nuklojo maždaug 10 tūkst. tonų kukurūzų grūdų.

Sumų srities Žemutinės Syrovatkos kaime grūdų elevatoriaus plyšimas antrą valandą nakties priminė sprogimo garsą. Persigandę gyventojai policijai pranešė apie sprogimą. Aplinkinės gatvės, daržai buvo nukloti didžiuliu kiekiu kukurūzu, pranešė sumypost.com.

Elevatoriuje yra įrengtos 4 mažo ir 3 didelės saugyklos. Viena iš didesnių talpų ir neatlaikė spaudimo.

Jei nelaimė būtų įvykusi dieną, tai galėjo virsti tragedija: pro šalia esantį taką vaikai vaikšto  į mokyklą, žmonės eina į darbą. Aukų neišvengta: užpiltas kukurūzais žuvo šuo. Griuvusios talpos metalinių ir gelžbetoninių konstrukcijų nuolaužos apgadino namus, tvoras.  

Šalia gyvenantis ir policiją iškvietęs Bogdanas Andruchas mano, kad bendrovė nesilaikė saugumo reikalavimų. Anot jo, kukurūzai ir susmulkinto betono gabaliukai pabiro ant daržų, sodų. Gyventojai baiminasi, kad nelaimė nepasikartotų kituose bokštuose.  

Įmonė grūdus į elevatorių baigė krauti 19 val., o jis sprogo 2 val. nakties. Įmonės atstovas teigė, kad talpa trūko per siūlę. Bokštas nebuvo senas, statytas maždaug prieš 10 metų.

Tuo metu buvo geri orai, nelijo, todėl bendrovė tikėjosi, kad daug kukurūzų pavyks surinkti.

Aleksandro Stulginskio universiteto, Žemės ūkio inžinerijos fakulteto profesorius Algirdas Raila, gerai žinantis grūdų elevatorių subtilybes, mano, kad nelaimė Ukrainoje galėjo atsitikti dėl trijų priežasčių.

„Nežinant visų detalių, sunku spręsti, tačiau labiausiai tikėtina priežastis yra grūdų bokšto statybos brokas. Galėjo atsitikti taip, kad buvo parinktos netinkamos medžiagos ir jos netinkamai sumontuotos. Bokšto lūžį galėjo išprovokuoti netinkamas grūdų iškrovimas. Grūdus pilant į vieną pusę, susidaro sampilas, kuris gali deformuoti bokštą.

Taip pat galėjo susidaryti didelė dulkių koncentracija. Tada reikia tik kibirkšties, kad viskas sprogtų, o kartais įvyksta savaiminis sprogimas. Todėl labai svarbi ventiliacija, vietinis dulkių nusiurbimas.

Trečia priežastis galėjo būti ta, kad susigulėjęs grūdų sluoksnis galėjo pasislinkti ir deformuoti patį bokštą. Tačiau tai irgi susiveda į statybos broką. Deformuotas bokštas neturėtų plyšti.

Lietuvoje yra buvę atvejų, kai bokštas deformuojasi, tačiau tai niekada nesibaigė tragedija. Tiesiog tokiu atveju bokštą reikia iškrauti ir jį remontuoti“, – sakė A. Raila.

Jis pastebėjo, kad Ukrainoje plyšo labai didelė talpa. „Lietuvoje tokio dydžio talpos neįprastos, pas mus daugiausia pastatytų 500, 1000 ir 3000 tonų bokštų“, – teigė A. Raila.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.02

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kuris technikos prezentavimo būdas Jums priimtiniausias?
Orai