Ukraina įpareigota atverti žemės rinką
2018-05-28

Strasbūras/Kijevas. Ukrainos draudimas pirkti ir parduoti žemės ūkio paskirties žemę pažeidžia piliečių teises, todėl šalies valdžios institucijos turi panaikinti žemės pardavimo moratoriumą, pranešė Europos žmogaus teisių teismo spaudos tarnyba.

Į teismą kreipėsi Ukrainos piliečiai – Ivano-Frankivsko srities gyventoja Sofija Zelenčiuk ir Ternopolio srities gyventojas Viktoras Ciciūra.Teismas nusprendė, kad žemės pardavimo ir pirkimo moratoriumas pažeidžia ieškovų teises ir laisves.

Europos Žmogaus Teisių Teismas pabrėžė, kad Ukrainos vyriausybė ne kartą informavo ketinanti panaikinti moratoriumą, bet nuolat atidėlioja tokio sprendimo priėmimą.

Teismas pažymėjo, kad Ukraina nėra įpareigota nedelsiant atšaukti moratoriumą, nes šalyje vis dar nesusiformavo žemės rinka, o būtent dėl šios priežasties ir buvo įteisintas moratoriumas. Tačiau Ukrainos valdžia raginama kuo greičiau imtis priemonių, kad būtų išvengta tolesnio Ukrainos piliečių teisių pažeidinėjimo.

Teismas įpareigojo Ukrainą išmokėti 3000 eurų kompensacijas abiem ieškovams, tačiau ateityje nagrinėjant to paties pobūdžio pretenzijas kompensacijos nebus priteisiamos.

Žemės ūkio paskirties žemės prekybos sandorių moratoriumas Ukrainoje taikomas nuo 2001 m. Šalis valdo apie ketvirtadalį pasaulio juodžemio teritorijų. Tai paskutinieji dar nepaskirstyti valstybės aktyvai. Tarptautinis valiutos fondas ir Pasaulio bankas ragina Ukrainą spartinti žemės reformą, kuri užtikrintų perėjimą prie laisvo žemės ūkio paskirties žemės pardavimo modelio.

Viena iš priežasčių, dėl kurios Kijevas atidėlioja reformą, yra agrarinio sektoriaus oligarchų pasipriešinimas. Jų įtaka šalies politinėse struktūrose didėja. Naudodamiesi tuo, kad vidutinė žemės nuomos kaina šalyje sudaro apie 85 Eur/ha, jie plečia valdas, sudarydami ilgalaikės nuomos sutartis (iki 49 metų). Oligarchai baiminasi, kad atvėrus žemės rinką, juos nukonkuruos Vakarų kapitalas.

Dešimt didžiausių Ukrainos žemės ūkio holdingų kontroliuoja apie 3 mln. hektarų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai