Šveicarijoje žemės ūkio paslapčių pradedama mokyti nuo praktikos (fotogalerija)
2013-09-24

Viulfinenas (Šveicarija). Šiaurės Šveicarijos Ciuricho kantono jaunimas žemdirbystės paslapčių mokosi Štrikhofo (Strickhof) žemės ūkio mokykloje. Jos materialinės bazės galėtų pavydėti daugelis - mokykla turi nemažai dirbamos žemės, sodą, veislinę mėsinių galvijų bandą.

Mokykla naudojasi beveik 34 ha žemės. Jos pastatams ir teritorijai aplink skirti 2 ha, 16,6 ha užima ganyklos, 10 ha - dirbama žemė (augina kukurūzus ir šiek tiek javų), 4,5 ha - vynuogynai, 0,7 ha - sodas, kuriame išvedamos naujos obuolių veislės. Mokykla taip pat turi siloso bokštą, mėšlidę, srutų rezervuarą.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Mokyklos vynuogynai

Štrikhofo žemės ūkio mokykloje pagal tris programas mokosi apie 250 mokinių, 16-18 metų jaunuolių, kurie tuo pačiu įgyja ir vidurinį išsilavinimą. Pagal vieną iš programų mokosi būsimieji ūkininkai, kurie, baigę mokyklą, dažniausiai toliau studijuoja kolegijose ar universitetuose. Mokykloje taip pat rengiami kvalifikuoti fermų darbuotojai. Trečioji mokymo programa skirta protinę bei fizinę negalią turintiems jaunuoliams, kurie įgyja pagalbinio fermos darbininko išsilavinimą.

Jaunuoliai mokosi keturias dienas per savaitę, iš kurių teorijos paskaitos vyksta tik vieną dieną - didžiausias dėmesys čia skiriamas praktiniams užsiėmimams. Be to, už darbą ūkyje moksleiviai gauna stipendiją-atlygį - apie 500 Šveicarijos frankų (apie 1,4 tūkst. Lt).

Mokykla, įsikūrusi netoli Vinterturo, turi kelis padalinius: Lindau ir Vėdensvilyje (Wädenswil) veikia pieno ūkis ir kiaulių ferma, čia vyksta teorinis mokymas. Viulfinene (Wülflingen) laikomos karvės žindenės su prieaugliu ir yra mokyklos vynuogynas. Pažintiniais tikslais čia yra ir ožkų. Abu padalinius skiria 10 kilometrų.

Viulfineno padaliniui nuo 2001 m. vadovauja Patrikas Bireris (Patrick Birrer) . Jis yra Šveicarijos mėsinių galvijų augintojų asociacijos galvijų veislinės vertės vertintojas, tad mokyklos veisliniai galvijai ir jų priežiūra patikėta šiam specialistui.

Patrikas Bireris atsakingas už Štrikhofo žemės ūkio mokyklos galvijų ūkį

Mokykloje laikoma 50 simentalų ir šarolė veislės galvijų. Praktiškai visos čia atvestos telyčaitės parduodamos kitiems ūkiams bandų genetikai gerinti. Pasak P. Birerio, veisliniams gyvuliams taikoma labai griežta atranka. Auginant galvijus veislei svarbu ne tik jų išsivystymas, genetinės savybės, bet ir charakteris. Piktesni, agresyvesni buliukai yra brokuojami ir keliauja į skerdyklą. „Mums, veisėjams, labai svarbu parduoti ne tik geros genetikos, bet ir gero charakterio gyvulius", - pabrėžė P. Bireris, pridūręs, kad išbrokuojama apie 40 proc. vyriškos lyties prieauglio.

Šveicarijoje galvijo veislei įvertinti yra numatyta daug reikalavimų ir punktų. Pavyzdžiui, šarolė veislės galvijams svarbu, kad nebūtų siauros dubens ląstos geno, dėl kurio karvė negali pati apsiveršiuoti.

Mokykloje laikomi simentalų ir šarolė veislės galvijai

Galvijų pašarą sudaro 40 proc. kukurūzų ir 60 proc. žalienų, iš jų - 20 proc. liucernos siloso, 20 proc. natūralių pievų siloso ir 20 proc. šieno. 2002 m. statytame tvarte laikomi jauni buliukai, kurie specialiai rengiami parodoms, pratinami prie žmonių, kad jose patirtų mažiau streso. Beje, dėl švaros prieš parodą galvijams pririšamos ir uodegos, tačiau P. Bireris tvirtino, kad gyvulio gerovės tai nepažeidžia, nes jos gali ir atsigulti, ir judėti. Elitiniai mokyklos gyvuliai nuolat dalyvauja parodose.

Kitame moderniame atvirame tvarte tvartiniu periodu laikomos žindenės su prieaugliu. Tačiau ganykliniu periodu jos su tradiciniais šveicariškais skambalais po kaklu ganosi pievose.

Tvartai galvijams - erdvūs ir modernūs

Mokyklos karvės sėklinamos dirbtiniu būdu ir tik su rinktinių bulių sperma. Viena jos dozė, priklausomai nuo kokybės, kainuoja nuo 25 iki 110 Šveicarijos frankų (maždaug 70-310 Lt). Vidutiniškai karvei apvaisinti reikia 1,4-1,5 karto, o jos veršingumas 28-35 dieną po apsėklinimo nustatomas ultragarsu.

„Dirbant selekcinį darbą svarbiausia - nesustoti", - tvirtina P. Bireris. Vienas jo augintinis - simentalų veislės bulius - yra iškeliavęs į Latviją. Šveicaras pasidžiaugė, kad veislinis galvijas puikiai atlieka savo pareigas ir pirkėjų nenuvylė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai