Švedijoje populiarėja kupranugarių auginimas
2013-06-14

Stokholmas. Skandinavijos kraštovaizdžiui neįprasti gyvūnai užkariauja ne tik smalsuolių širdis, bet ir gurmanų skrandžius. Nors kupranugarių auginimo verslas reikalauja daug kantrybės ir atkaklumo, egzotiško užsiėmimo entuziastų gretos didėja, rašo lantbruk.com.

Švedijoje auginami tiek vienkupriai, tiek Azijoje paplitę dvikupriai kupranugariai. Vienkupriai gyvūnai prisitaikę prie karštų orų, todėl puikiai jaučiasi Afrikos, Indijos, Australijos dykumose. Švedijos žiemos jiems per daug atšiaurios. Dvikupriai gyvūnai, kuriems labiau patinka vėsesnis klimatas, paplitę Kinijoje, Mongolijoje ir Rusijoje. Jie gerai prisitaiko prie skandinaviško klimato, per žiemą užsiaugina tankią vilną, o pavasarį - gausiai šeriasi. Šiandien Švedijoje priskaičiuojama apie 100 kupranugarių (10 bandų). Dauguma vietinių kupranugarių kilę iš „Ormöga" ūkio, nors kai kurie augintojai atsiveža šių gyvulių iš kitų ES šalių.

Bengtas Erlingsonas (Bengt Erlingsson) „Ormöga" ūkį įkūrė prieš 20 metų. Šiuo metu jis augina 30 suaugusių gyvūnų, iš jų 2 - patinus ir 15 jauniklių. Ūkininkas mano, kad šių gyvulių Švedijoje daugėja. „Kupranugarių auginimas tampa populiariu pomėgiu. Jie gali daryti viską, ką ir arkliai, išskyrus šokinėti per kiūtis", - humoro nestokoja kupranugarių verslo pradininkas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Kupranugarių nauda - įvairiapusė. Jie ne tik pritraukia būrius turistų, bet ir teikia mėsą, pieną bei vilną. Palyginti su karvės pienu, kupranugarės piene yra daugiau vitamino C bei riebalų. Kupranugarių mėsa primena jautieną ir pasižymi dietinėmis savybėmis, nes yra gerokai liesesnė. Kupranugariai kaip ir karvės yra atrajotojai, tačiau jie neišrankūs pašarams, mažiau ėda, išskiria mažiau mėšlo.

Patelės neštumas trunka 13-14 mėnesių, prieauglio sulaukiama kas dveji metai. „Jaunikliai atvedami su „tuščiais kalneliais". Jie atrodo kaip tuščios odos klostės, tačiau netrukus prisipildo riebalinio audinio", - pasakojo B. Erlingsonas. Jau pirmą dieną jaunikliai atsistoja ant kojų, o patelę žindo apie metus. 3 metų amžiaus kupranugariai subręsta lytiškai, fiziologinę brandą pasiekia apie šeštus gyvenimo metus. Auginami gerose sąlygose, išgyvena iki 40-45 metų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai