Suprastėjus orams grūdų kainos pasaulyje kilo
2016-06-09

Vilnius. Kviečių kainos Europos biržose kilo, augant nerimui dėl per didelio lietaus kiekio Prancūzijoje. Artimiausias kviečių kontraktas per dviejų savaičių laikotarpį pabrango beveik 3,5 proc. Prancūzijoje kviečių derliaus perspektyvos prastėja - potvyniai ir liūtys pažeidė kviečių būklę ir pridarė nemažai nuostolių.

Vis dėlto, birželio pirmos savaitės pabaigoje lietui po truputį atsitraukiant, nerimas dėl derliaus kokybės taip pat mažta. DNB banko grūdų rinkos apžvalgoje pažymima, kad nors rinka jau „įsiskaičiavo" sumažėjusią produkciją Prancūzijoje, pasaulio mastu ir toliau konstatuojama, kad yra žaliavos perteklius.

Pasaulio grūdų tarybos (IGC) vertinimu, šį sezoną pasaulinė pasiūla bus didesnė už paklausą. „Net siaučiant liūtims Prancūzijoje, visos ES derliaus perspektyvos vertinamos vis geriau. Tai gali reikšti, kad dabartinis kviečių kainų kilimas ilgai netruks", teigia DNB banko analitikė Indrė Genytė-Pikčienė.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Sausra JAV kilstelėjo sojų pupelių kainas į aukščiausią lygį per 2 metus. Po to, kai potvyniai sumažino Pietų Amerikos sojų derlių, rinkos dalyviai pradeda baimintis, kad sausra JAV dar labiau sumažins pasaulines sojų atsargas.

Kainos augimą labiausiai lėmė baimė dėl La Ninja efekto. Todėl nors sojų pupelių kainos gali būti aukštesnės ir dėl brangesnės naftos, investuotojų nuotaikoms diriguoja orai. Artimiausiu metu sojų pupelių kainos gan stipriai koreliuos su orų prognozėmis JAV.

Rapsai taip pat pabrango - artimiausio kontrakto kainai per apžvelgiamą laikotarpį (gegužės 24-birželio 7 d.) kilo 2,4 proc. Prancūzijos Žemės ūkio ministerijos teigimu, šiais metais rapsų derlius gali būti mažiausias per praėjusius 3 metus. Tokį pasiūlos susitraukimą nulėmė vabzdžių užkratai ir blogos oro sąlygos.

Kaip aliejiniai augalai, rapsai brangsta ir dėl kylančių sojų pupelių ir naftos kainų. Brangstant šioms žaliavoms ir ženkliai mažėjant pasiūlai, rapsų kaina dar turi erdvės šiek tiek kilti.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai