BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Pasaulyje
Slovakija: dirbami laukai mafijos rankose

Briuselis/Berlynas. Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) atidžiai vertins informaciją, susijusią su Slovakijos valdžios ir Italijos mafijinių struktūrų veikla pasisavinant europines žemės ūkio išmokas.

Slovakijos valdžios (įskaitant premjerą ir kitus aukštus valstybės pareigūnus) ir italų mafijos nusikalstamą veiklą tyręs slovakų žurnalistas Janas Kuciakas (Ján Kuciak) vasarį buvo nužudytas.

OLAF nusprendė tirti galimą ES lėšų pasisavinimą po to, kai išankstinis tyrimas atskleidė tokio sukčiavimo galimybę. „Mes patvirtiname, kad pradinis esamos informacijos įvertinimas paskatino pradėti administracinį tyrimą dėl galimo sukčiavimo skirstant ES žemės paramos lėšas", - OLAF atstovą cituoja portalas euractiv.com.

Bioversija 2024 04 26 m7

Žemę atima naudodami smurtą ir šantažą

Vokietijos televizija „Deutsche Welle“ parodė reportažą apie Slovakijos nusikalstamų struktūrų brutalumą siekiant užvaldyti ES paramą. Slovakų ūkininkas Jurajus Berešas (Juraj Beres) pasakojo vokiečių žurnalistams, kaip neteko žemės, kurią iš valstybės nuomojo 28 metus.

Chuliganų gauja užpuolė 58 metų J. Berešą lauko kelyje, žiauriai sumušė, sunaikino rapsų lauką. Jo nuomos sutartis buvo tuoj pat anuliuota ir perrašyta ūkininko konkurento vardu.

J. Berešo teigimu, šalies rytuose nusikaltėlių gaujos siekia perimti didelius dirbamos žemės plotus, kuriems kasmet skiriama milijonai eurų paramos. Ūkininkas pažįsta dar mažiausiai 30 ūkininkų, kurių atžvilgiu naudotas šantažas, iš jų atimti laukai. Tačiau tik jis vienas ryžosi kalbėti viešai. Policija ir prokuratūra į jo skundus nesureagavo.

„Turime valdžią, kuri daro įtaka policijai, savivaldybėms, europinę paramą skirstančiai agentūrai. Ant kortos – didžiulės europinės paramos lėšos“, – televizijai „Deutsche Welle“ pasakojo slovakų ūkininkas J. Berešas, kuris nenuleidžia rankų ir žada kovoti dėl atimtų žemių.

Ekspertai pastebi, kad nors Slovakijos ekonomika išgyvena bumą, tačiau valdžios ir teisėtvarkos korupcija kelia nerimą.

Sukčiaujama plačiu mastu

Europos Parlamentas balandžio 19 d. priėmė rezoliuciją dėl žurnalisto J. Kuciako žūties aplinkybių nepriklausomo tyrimo, kartu išreikšdamas susirūpinimą dėl galimo organizuoto nusikalstamumo įsiskverbimo į Slovakijos ekonomiką ir politiką bei teisėtvarkos politizavimo.

Rezoliucijoje nurodoma, kad Europos Parlamentas (EP) susirūpinęs dėl kaltinimų korupcija, netinkamo ES lėšų panaudojimo, piktnaudžiavimo valdžia ir interesų konfliktų Slovakijoje, nes dėl to gali blogėti demokratijos padėtis.

EP ragina Slovakijos priežiūros bei teismines institucijas ir Europos kovos su sukčiavimu tarnybą (OLAF) ištirti visus įtariamus pažeidimus ir sukčiavimo atvejus, įskaitant PVM karuselinio sukčiavimo atvejus ir su Europos žemės ūkio fondu kaimo plėtrai bei kitais struktūriniais fondais susijusius atvejus.

Europos parlamentas ragina Slovakijos valdžią užtikrinti, kad būtų kruopščiai išnagrinėtos Slovakijos aukščiausiosios audito institucijos išvados dėl Žemės ūkio mokėjimo agentūros, o Europos Audito Rūmai raginami atlikti tyrimą ir paskelbti Specialiąją ataskaitą dėl išmokų žemės ūkiui Slovakijoje.

Parlamento Specialusis komitetas finansinių nusikaltimų, mokesčių vengimo ir slėpimo klausimais raginamas įvertinti įtarimus, susijusius su PVM sukčiavimu, pinigų plovimu ir netinkamu Europos lėšų panaudojimu, taip pat tai, ar numatytos pakankamos nacionalinės taisyklės dėl lėšų poėmio, jei įvykdoma su tuo susijusi nusikalstama veika.

MŪ inf., schutterstock.com nuotr.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos