Basf 22 10 17 Egles sanatorija 2022 12 01
Pasaulyje
Šią savaitę – lemiamas mūšis dėl glifosato

Briuselis. Šį trečiadienį visi Europos žemdirbiai ištempę ausis lauks žinių iš Briuselio. Valstybės narės Europos Komisijos nuolatinio augalų, gyvūnų, maisto ir pašarų komiteto posėdyje spalio 25 d. balsuos dėl ES pasiūlymo dešimčiai metų pratęsti glifosato naudojimo licenciją.

Prancūzija jau pareiškė nepritarimą tokiam pasiūlymui, manoma, kad Vokietija balsuodama gali susilaikyti.

ES sveikatos komisaras Vytenis Andriukaitis pareiškė, kad Europos Komisija tikisi palankaus balsavimo bent iš 16 šalių, atstovaujančių mažiausiai 65 proc. ES gyventojų. Žinoma, kad apie dešimt šalių, įskaitant Ispaniją, Jungtinę Karalystę ir Nyderlandus, palaiko glifosato licencijos atnaujinimą.

Bioversija 22 08 31

Tačiau jei  dvi didžiausios ES valstybės narės, Prancūzija ir Vokietija, nebalsuos už pritarimą, balsavimas gali patekti į aklavietę. V. Andriukaitis paliko atviras duris antram balsavimui, kuris vyktų lapkričio mėnesį. Gruodžio 15  dieną baigsis glifosato licencijos galiojimas.

ES ūkininkų skėtinė organizacija „Copa-Cogeca", atstovaujanti ES ūkininkų sąjungoms ir kooperatyvams, paragino ES iš naujo patvirtinti glifosato licenciją 15 metų, teigdama, kad „tvirti moksliniai įrodymai patvirtino jo saugumą".

„ES mokslininkai susitarė, kad glifosatas nesukelia jokių saugos problemų", - sakė „Copa" prezidentas Joachimas Rukviedas.

Anot jo, pagrindinės šioje byloje dalyvaujančios šalys - Vokietija, atsakinga už vertinimą,  Europos maisto saugos tarnyba ir Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) - aiškiai nurodė, kad nėra jokių su vartojimu susijusių saugos problemų dėl šios herbicidinės veikliosios medžiagos.

Kaip rašo „Farmers Weekly", Jungtinės Karalystės Nacionalinės ūkininkų sąjunga perspėjo, kad draudimas naudoti glifosatą, kuris naudojamas maždaug trečdalyje kviečių ir rapsų laukų Jungtinėje Karalystėje, padidins maisto gamybos išlaidas, pakenks maisto gamybai ir vien JK ūkininkams papildomai kainuos iki 1 mlrd. svaro sterlingų per metus.

Prancūzų ūkininkai pagrasino teisinėmis pasekmėmis, jei glifosatas bus uždraustas. Jie teigia, kad smarkiai išaugs gamybos sąnaudos, nes bus priversti naudoti didesnius kitų herbicidų kiekius, o laukai bus užteršti daugybe piktžolių rūšių.

Didžiausia Prancūzijos ūkininkų sąjunga (FNSEA) pareiškė, kad „nėra neginčytinų mokslinių įrodymų,  pateisinančių glifosato draudimą".

Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinę vėžio tyrimų agentūra (IARC) įvardija glifosatą kaip „tikėtiną kancerogeną". Europos piliečių internetinė kampanija prieš glifosato naudojimą, už kurios stovi žaliųjų organizacijos, per 4 mėnesius surinko daugiau kaip 1 mln. parašų.

Glifosato preparatai rinkoje naudojami daugiau nei 40 metų. Šiuo metu glifosato pagrindu pagaminti produktai sudaro 25 proc. pasaulio herbicidų rinkos.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija