Rusija sustabdė lietuviškos pieno produkcijos įvežimą (Atnaujinta ir papildyta)
2013-10-07

Vilnius. Motyvuodama susilpnėjusia pieno produktų kokybės priežiūra Lietuvoje, Rusija pirmadienį sustabdė lietuviškų produktų įvežimą. Rusijos tarnyba „Rospotrebnadzor“ pirmadienį oficialiai pranešė apie tai, kad davė nurodymą muitinei neįleisti pieno gaminių iš Lietuvos.

Oficialiai įvardytos trys Lietuvos pieno perdirbėjai - „Pieno žvaigždės", „Rokiškio sūris" ir „Žemaitijos pienas". Rusijos pretenzijų nesulaukė tik viena iš 4 Vilniaus biržoje kotiruojamų pieno perdirbimo įmonių – Vilkyškių pieninė.

Rusijos tarnyba „Rospotrebnadzor" pirmadienį oficialiai pranešė, kad davė nurodymą muitinei neįleisti pieno gaminių iš Lietuvos. „Rospotrebnadzor" pranešime nurodoma, kad „Pieno žvaigždžių" gamybos varškė „Svalia" ir „Žemaitijos pieno" grupės įmonės „Šilutės Rambynas" sūrio lazdelės neatitinka sanitarinių ir epidemiologinių reikalavimų. „Svalios" jogurte, anot Rusijos tarnybos, pritrūko bifido bakterijų ir jogurto kultūrų.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Be to, kai kuriuose „Svalios" ženklo produkcijos gaminiuose „Rospotrebnadzor" neva aptiko ftalatų, „Rokiškio sūrio" jogurto su miško uogomis riebumas taip pat neatitinka reikalavimų. „Pieno žvaigždžių" gaminama pieniška avižinė košė neatitiko skonio ir kvapo testo reikalavimų.

„Rokiškio sūrio“ valdybos pirmininkas Dalius Trumpa pirmadienį ryte teigė, kad apie eksporto sustabdymą kol kas neturi duomenų.

Informacijos apie Rusijos sprendimą sustabdyti lietuviškų pieno produktų importą pirmadienio rytą teigė neturinti ir Žemės ūkio ministerija.

„Nesame gavę oficialios informacijos, yra tik jų tinklalapyje („Rospotrebnadzor“ - red.) informacija. (...) Nėra kaip reaguoti, kol nėra oficialios informacijos. Be to, rytoj ministras išvyksta į Maskvą, galbūt ten susitikimų metu bus gauta informacijos", - sakė žemės ūkio ministro atstovė Ramunė Visockytė.

Lietuvos veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius Rusijos elgesį vadina neturinčiu precedento. „Nėra buvę Lietuvoje tokio beprocedūrinio atvejo, kaip šis. Jeigu būdavo pretenzijų, apie jas buvome informuojami oficialiai ir dabar tarsi turėtume gauti oficialų pranešimą. Kol kas nežinau, kaip viskas vyks toliau", - sakė J.Milius.

„Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, jog tai nėra pačių įmonių problema. Jis siūlo Lietuvai kreiptis į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) bei Europos Komisiją (EK), nes Lietuvos eksportuotojai yra diskriminuojami.

„Vienintelis kelias - diplomatiniu būdu kreiptis į Pasaulio prekybos organizaciją, Europos Komisiją ir pateikti labai aiškius argumentus, kad Lietuvos eksportuotojai yra diskriminuojami, jų produkcija yra iš dalies arba pilnai suvaržoma be objektyvių priežasčių, nes kitos valstybės, importuojančios Lietuvos produkciją, neranda neleistinų medžiagų, apie kurias užsimena Rusijos vartotojų teisių apsaugos tarnyba", -  sakė "Swedbank" Lietuvoje vyriausiasis ekonomistas.

„Pasekmės yra akivaizdžios toms įmonėms, kurios didelę dalį savo produkcijos realizuoja Rusijos rinkoje, bent jau trumpu laikotarpiu - tiesioginės finansinės pasekmės, kurios iš dalies jau jaučia maždaug mėnesį dėl iš dalies ar visiškai stabdomos produkcijos pasienyje. Svarbus aspektas - kaip valstybė turi elgtis tokioje situacijoje, nes tai nėra individualių įmonių problema, kurios turėtų ir galėtų rasti būdų, kaip ją išspręsti. Aišku, kad negali Lietuva negali svarstyti atsakomųjų priemonių - bandyti apriboti Rusijos eksporto tranzitą į Karaliaučių", - kalbėjo jis.

Spaudos konferencija Maskvoje

Pirmadienį įvykusioje Spaudos konferencijoje Maskvoje Rusijos vartotojų teisių priežiūros tarnybos „Rospotrebnadzor" vadovas Genadijus Oniščenka pareiškė laukiantis, kada bus atnaujintos derybos su Lietuva dėl pieno produktų tiekimo.

„Mes tikimės, jog derybos bus atnaujintos. Beje, Lietuva dar prieš 3-4 metus buvo pakankamai dėmesinga savo rinkai, labai aktyviai šia linkme dirbo ambasada, - spaudos konferencijoje Maskvoje sakė G.Oniščenka. Jis pabrėžė, jog dabar Rusiją neramina lietuviškų pieno produktų kokybės kriterijai ir vartotojų teisių apsauga.

Kalbėdamas apie lietuviškų pieno produktų importo sustabdymo įtaką Rusijos rinkai, G.Oniščenka sakė, jog importas iš Lietuvos sudaro tik apie 1 proc. į Rusiją įvežamų pieno produktų.

„Lietuva mums oro sąlygų nenustatinėja. Importas iš Lietuvos tesudaro apie 1 proc., tuo tarpu iš Baltarusijos - 20 proc. ir net daugiau“, - sakė jis.

ES Komisija pasitiki Lietuvos pieno produktais, ragina Rusiją elgtis proporcingai

Europos Komisija pirmadienį pareiškė pasitikinti Lietuvos pieno produktų saugumu ir paragino Rusiją elgtis proporcingai, jei būtų nustatyti kokie nors nukrypimai nuo sanitarijos standartų.

„Komisija visiškai pasitiki Lietuvos pieno produktų kokybe", - BNS agentūrai  teigė už sveikatos klausimus atsakingas Komisijos atstovas spaudai Fredericas Vincentas. Jo teigimu, Briuselis dar negavo informacijos iš Rusijos.

Komisijos atstovas pabrėžė, kad ES maisto produktų saugumo sistema užtikrina vartotojų apsaugą.

„Kai kuriais atvejais, ES nuomone, Rusijos Federacijos standartai yra pernelyg griežti ir viršija tai, kas moksliškai būtina užtikrinti vartotojų apsaugą. Komisija ragina Rusijos Federaciją elgtis proporcingai nustačius tam tikrą nuokrypį nuo Rusijos sanitarijos standartų pieno produktuose iš Lietuvos. Pagal Rusijos įsipareigojimus Pasaulio prekybos organizacijoje, bet kokie Rusijos įvesti apribojimai dėl sanitarijos priežasčių turi būti pagrįsti rizikos įrodymais, o priemonė turi būti proporcinga rizikos lygiui", - teigė EK atstovas.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai