Prancūzija nepritars ES siūlymui leidimą naudoti herbicidą glifosatą pratęsti 5 metams
2017-11-08

Paryžius. Prancūzija nepritars Europos Komisijos (EK) pasiūlymui leidimą naudoti prieštaringai vertinamą herbicidą glifosatą pratęsti 5, o ne 10 metų, nes laikosi nuomonės, kad leidimą būtų galima atnaujinti tik trejiems metams.

„Prancūzijos pozicija yra treji metai", - pareiškė aplinkos ministras Nikola Hulo (Nicola Hulot) Prancūzijos žiniasklaidai ketvirtadienį Briuselyje įvyksiančio Europos Sąjungos (ES) valstybių narių balsavimo šiuo klausimu išvakarėse.

Iš pradžių Komisija šio herbicido patvirtinimo galiojimą, kuris baigiasi gruodžio 15 dieną, rekomendavo pratęsti dar dešimtmečiui, tačiau, neslūgstant nuogąstavimams dėl galimos grėsmės, kurią šis chemikalas gali kelti žmonėms ir aplinkai, ekspertai, šiuo klausimu turėję balsuoti praėjusį mėnesį, tuomet atsisakė priimti galutinį sprendimą.

Glifosato kritikai, kurių priešakyje yra aplinkosaugos organizacija „Greenpeace", ragina visiškai uždrausti naudoti šį herbicidą Europoje. Spalį aktyvistai įteikė peticiją, kurią pasirašė daugiau kaip 1,3 mln. tokiam sprendimui pritariančių žmonių.

Jie atkreipia dėmesį į 2015 metais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros atliktą tyrimą, kuriame padaryta išvada, kad ši medžiaga yra „galbūt kancerogeninė".

Tačiau Europos maisto saugos agentūra ir Europos cheminių medžiagų agentūra teigia, kad glifosatas vargu ar gali sukelti vėžį žmonėms. Panašią išvadą padarė ir kiti 2016 metais vertinimą atlikę PSO ekspertai bei JT Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO).

Glifosatas pradėtas naudoti praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje kaip JAV bendrovės „Monsanto" gaminamos piktžolių naikinimo priemonės „Roundup" - o tai vienas populiariausių herbicidų pasaulyje - veiklioji medžiaga.

„Monsanto" tvirtina, kad glifosatas „atitinka ar net viršija visus patvirtinimo galiojimo pratęsimui visam laikotarpiui pagal Europos teisės aktus taikomus reikalavimus".

Glifosato klausimo ES vis negali išspręsti nuo 2016 metų birželio, kuomet baigėsi šiam herbicidui išduoto 15 metų patvirtinimo galiojimas, kuris tuomet buvo pratęstas 18 mėnesių - iki šių metų gruodžio 15 dienos.

AFP-BNS inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai