Po poros metų nebeliks cukraus gamybos kvotų
2015-04-22

Briuselis. Panaikinus baltojo cukraus ir izogliukozės gamybos kvotas 2017 m., cukrinių runkelių supirkimo kainos Europos Sąjungoje nukris vidutiniškai 15 proc., teigė Europos Komisijos žemės ūkio generalinio direktorato atstovai ekspertų grupės susitikime, kuriame buvo aptariama cukraus sektoriaus ateitis.

Prognozuojama, kad labiausiai cukrinių runkelių augintojų pelningumas (skaičiuojant 1 ha) kris Graikijoje ir Olandijoje. Panaikinus kvotas cukrinių runkelių derlius turėtų šiek tiek padidėti, bemuitis importas iš Afrikos, Karibų baseino ir Ramiojo vandenyno šalių sumažėti, o ES baltojo cukraus poreikius savarankiškai patenkins apie 2020-2021 metus.

ES cukraus gamyba turėtų susitelkti našiausiuose regionuose, o kainos - priartėti prie pasaulinių. Prognozuojama, kad didesnę rinkos dalį užims izogliukozė, tuo tarpu bioetanolio gamyba iš cukrinių runkelių mažės.

Kitų šaltinių prognozėmis, Anglija mažins gamybą 20 proc., Švedija, Danija, Nyderlandai, Belgija - tarp 15 ir 20 procentų. Tarp neketinančiųjų mažinti gamybą - Vokietija, Prancūzija, galbūt Lenkija ir Lietuva.

Dojus agro 19 09 10

Kaip žurnale „Mano ūkis“ rašo Lietuvos cukrinių runkelių augintojų asociacijos direktorius Kastytis Patiejūnas, dėl susidariusios padėties kentės ir cukrinių runkelių augintojai. Visų pirma - netiesiogiai, per stipriai mažinamus auginimo plotus. Antra, teks kuriam laikui pamiršti apčiuopiamus priedus prie minimalios ES cukrinių runkelių kainos, o gal net ir džiaugtis, kad šis saugiklis - minimali runkelių kaina - išvis egzistuoja (publikaciją „Cukraus sektoriaus kainų nuokalnė“ rasite 2015 m. žurnale „Mano ūkis“ Nr. 2).

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai