Plotai maži, o problemos didelės
2013-05-13

Kopenhaga/Kaunas. Ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse vaisių ir daržovių augintojai skundžiasi pesticidų trūkumu, mat šių produktų tiekėjams yra palyginti brangu registruoti produktą augalams, kurių plotai yra riboti - daržovių pasėliai Europos Šiaurės zonos šalyse sudaro mažiau kaip 4 proc. visų pasėlių plotų.

Apie tai praėjusią savaitę Danijoje susirinkę diskutavo Šiaurės šalių atstovai, kuruojantys mažais plotais auginamų augalų apsaugos produktų registraciją. Mažas plotas apibrėžiamas kaip plotas iki 3 000 ha šalies mastu. Lietuvoje mažo ploto apibrėžtis pakoreguota iki 5 000 ha.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Susitikimo Kopenhagoje dalyviai susitarė bendrai spręsti mažais plotais auginamų augalų apsaugos problemas

Kopenhagoje susirinko specialistai iš Švedijos, Norvegijos, Danijos, Estijos ir Lietuvos (pastaroji atstovavo ir Latvijos interesams). Lietuvos delegaciją sudarė trys atstovės - Alma Valiuškaitė (Pesticidų naudojimo daržininkystėje, sodininkystėje ir miškininkystėje darbo grupės vadovė), Miglė Stončienė (Valstybinė augalininkystės tarnyba) ir Zofija Cironkienė (Lietuvos daržovių augintojų asociacija).

Įstrigusius reikalus išjudintų specialus fondas

Daržovių pasėliai Europos Šiaurės zonos šalyse sudaro mažiau kaip 4 proc. visų pasėlių plotų ir tai neskatina firmų investuoti į specifinių šiam sektoriui skirtų augalų apsaugos produktų registravimą. Taigi, šiam sektoriui būtina valstybinė parama. Susitikimo dalyviai apgailestavo, kad Europos Komisija delsia priimti sprendimą dėl 750 tūkst. eurų skyrimo specialiam fondui. Tiek lėšų užtektų, kad būtų galima organizuoti mažiems plotams skirtų augalų apsaugos produktų registraciją ir sukurti bendrą duomenų bazę. Tiesa, iniciatyvų kurti tokią bazę jau yra - funkcionuoja Vokietijoje administruojamas tinklalapis eumunda.eu (European Minor Use Database), tačiau jis dar nėra galutinai užbaigtas.

Šiaurės zonos šalių informacinio tinklo veiklą koordinuos Danijos sodininkystės - daržininkystės asociacijos (Dansk Gartneri) konsultantė Anne Fabricius. Informacijos apsikeitimui šalių atstovai įsipareigoja du kartus per metus koordinatorei atsiųsti informaciją apie šalyje registruotus ar registruojamus produktus (nurodant produktą, aktyviąją medžiagą, gamintoją, augalų rūšis, žaladarius, registracijos datą, pesticidų likučių tyrimų duomenis ir kt.). Pirmuosius duomenis šalių atstovai įsipareigojo atsiųsti iki šių metų lapkričio 1 dienos.

Pasak susitikimo dalyvės Almos Valiuškaitės, akivaizdu, kad Danijoje ar Švedijoje yra labai stiprios augintojų organizacijos ir konsultavimo tarnybos, ir augintojai kartu su konsultantais sprendžia, kokių augalų apsaugos produktų labiausiai trūksta sodams bei daržams. Tačiau pagrindinius augalų apsaugos produktų biologinio efektyvumo tyrimus atlieka mokslininkai, Danijoje Aarhus universitete.

„Būtent augintojų organizacijos dažniausiai ir finansuoja visus reikalingus tyrimus, kad jų pageidaujamas produktas būtų įregistruotas", - pastebi A. Valiuškaitė. Mūsų šalies augintojai kol kas tvirtina nesą pajėgūs finansuoti tokių tyrimų.

Jau yra gerų žinių daržininkams ir sodininkams

Lietuvoje speciali darbo grupė buvo įkurta 2011 m. gruodžio mėnesį. Rezultatų jau yra - išduota 20 leidimų prekiauti analogiškais augalų apsaugos produktais, iš jų 10 skirti naudoti sodo ir daržo augalams. Šie augalų apsaugos produktai bus pateikti Lietuvos rinkai iš Anglijos, Prancūzijos, Belgijos ir Vokietijos.

Iš sodo ir daržo augalams registruotų analogiškų produktų galima būtų paminėti herbicidus Nuflon 450 SC (piktžolėms naikinti žirniuose, pupose, pastarnokuose, šakninėse petražolėse, bulvėse, morkose), Lingo (bulvėse, pupose, žirniuose), Roundup Flex ir Roundup Bioactive, Glyphomax 480,Etna, (vaismedžių pomedžiuose), Stomp CS (svogūnuose, česnakuose, poruose, morkose, šakninėse petražolėse, gūžiniuose kopūstuose, pupose, bulvėse), Leopard (morkose, bulvėse, įvairių rūšių kopūstuose, svogūnuose, česnakuose, žirniuose, pupose, obelų ir kriaušių pomedžiams, dekoratyviniams augalams, miško želdiniams, miško medelynams), Betanal MaxxPro OD (raudonuosiuose burokėliuose).

Taip pat moliuskocidas Sluxx (naikina šliužus, sraiges) bei fungicidas Difo 25% EC (obelims ir kriaušėms apsaugoti nuo rauplių). Išplėstas ir kai kurių registruotų augalų apsaugos produktų naudojimas sodo ir daržo augalams, taip pat miškams. Naujausia gera žinia sodininkams - išduotas leidimas 120 d. naudojimo laikotarpiui (nuo šių metų balandžio 20 d.) fungicidui Merpan 80 WG (veiklioji medžiaga kaptanas 800 g/kg), kuris skirtas obelų ir kriaušių apsaugai nuo rauplių.

Sprendimą dėl leidimo išdavimo prekiauti analogišku produktu priima Lietuvos augalininkystės tarnyba per 45 darbo dienas nuo paraiškos ir reikiamų dokumentų gavimo. Analogiški augalų apsaugos produktai gali būti tiekiami rinkai ir naudojami iš kitų ES valstybių narių, jei savo sudėtimi yra tapatūs augalų apsaugos produktui, kuris jau yra registruotas Lietuvoje.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai