Pietų Afrikoje ūkininkų žudynės atgaivino rasinius neramumus
2017-11-06

Keiptaunas. Tūkstančiai Pietų Afrikos gyventojų praėjusį pirmadienį išėjo į protesto mitingą Keiptaune apsirengę juodai, taip pagerbdami nužudytų ūkininkų atminimą ir atkreipdami dėmesį į padidėjusį smurtą ūkiuose. Pernai juose nužudyti 74 žmonės, šiemet - 71, daugiausia baltaodžiai ūkininkai.

Žiaurūs išpuoliai prieš ūkininkus tapo įprasti Pietų Afrikoje. Ūkininkai teigia, kad  gyvena baimindamiesi smurto. Žudynės tapo tokia problema, dėl kurios ūkininkai nusprendė namus apsupti elektrinėmis tvoromis ir vaizdo stebėjimo sistemomis.

Išpuoliai šiurpina

Lytagra 20 03 02

Vasarį airių kilmės ūkininkas ir jo anglė žmona buvo užpulti savo ūkyje Mpumalangos provincijoje, regiono šiaurės rytuose. Susana Howard ir Robertas Lynnas buvo užpulti savo namuose. R. Lynnas išgyveno, nepaisant to, kad jis buvo padegtas, subadytas, į jį šauta. Jo žmona buvo kankinama kaitinimo lempa, dusinta, o galiausiai nušauta.

Kitas 70 metų ūkininkas Bokkie Potjieteris buvo nužudytas, kai užpuolikas bandė pavogti jo automobilį. Užpuolikas perpjovė ūkininkui veidą mačete, įmetė jo kūną į pikapą ir bandė pabėgti, tačiau atsitrenkė į stulpą. Kaimyninių ūkių darbininkai atbėgo padėti vairuotojui, tačiau pamatė jau mirusį ūkininką. Kai žudikas bandė pabėgti, darbininkai jį sugavo ir nužudė.

Paskutiniu lašu tapo naujausias tragiškas incidentas Stelenbošo miestelyje, Vakarų kapo provincijoje, kai savo ūkyje nušautas vynuogių augintojas, 47 metų Joubert'as Conradie. Regione per kelias savaites įvyko dar keli panašūs nutikimai.

Tūkstantiniai protestai

„Gana, vadinasi, gana“ kampanija prasidėjo po to, kai vieno ūkio vadybininkas Chrisas Loubseris paskelbė emocingą vaizdo įrašą, prašydamas visus apsirengti juodai, pagerbti J. Conradie atminimą ir parodyti savo pasipriešinimą išpuoliams ūkiuose. Jis taip pat suorganizavo šalininkų kelionę į Keiptauną, kur pasipiktinę žmonės išreiškė savo poziciją dėl įvykių ūkiuose.

Ūkininkai ir jų rėmėjai visoje šalyje blokavo kelius. Tweeter foto

Visoje šalyje buvo blokuojami greitkeliai, nes ūkininkai į gatves išvažiavo su sunkvežimiais ir traktoriais. Plakatuose buvo skelbiama „Stop Farm Murders" („Sustabdykite žudynes ūkiuose").

Didžiausio Pietų Afrikoje žemės ūkio žurnalo „Landbouweekblad" specialiųjų projektų vadovė Liza Bohlmann leidiniui „AgriLand" sakė, kad į protesto akcijas „Gana, vadinasi, gana" įsijungė tūkstančiai žmonių.

Anot jos, prasiveržęs protestas yra kur kas daugiau nei liūdesys dėl mirusio ūkininko. Tai parodo šalies vadovams, policijai ir Vyriausybei, kad žmonės yra pavargę nuo neveiklumo. Pasak „Landbouweekblad“ atstovės, Pietų Afrikoje ūkininkai šitaip neprotestuoja, tai tiesiog jiems nebūdinga. Žmonės paprastai rašo laiškus ir aiškina politikams, jei nori kažką pakeisti, bet neišeina į gatves.

Pasirodė apartheido simboliai

Judėjimas už saugumą ūkiuose peraugo į didžiulę diskusiją apie rasinę šių užpuolimų potekstę, aistros verda žiniasklaidoje, socialinėse platformose, gatvėse.

Protestai parodė, kad žemės nuosavybės, žemės ūkio ir nusikalstamumo klausimai yra labai svarbūs apartheidą įveikusioje Pietų Afrikoje. Juodaodžius supykdė protesto akcijoje iškeltos senosios Pietų Afrikos vėliavos, kurios yra apartheido (rasinės segregacijos politikos) simbolis.

Protesto akcijose baltaodžiai iškėlė apartheido laikus menančias šalies vėliavas. Tweeter foto

Baltaodė moteris „Facebook“ paskelbtame vaizdo įraše pareiškė, kad senoji vėliava ją saugojo labiau nei dabartinė.

Net Meno ir kultūros ministras Nathi Mthethwa buvo priverstas išsakyti savo nuomonę. Jis „Tweeter" paskyroje pasmerkė Apartheido vėliavų demonstravimą proteste.

Vėl iškilo žemės klausimas, nes iki šiol dauguma šalies ariamos žemės lieka baltaodžių mažumos rankose, o daugelis nusivylę savo gyvenimu juodaodžių gyvena tankiai apgyvendintuose miesteliuose.

„Kaip 1 žmogus gali turėti 1000 hektarų, kai 18 žmonių miesteliuose dalijasi 80 hektarų žemės?" - „Tweeter" paskyroje klausė Masentle Rakhabeletsis.

Keithas Adamas Mahommedas piktinosi, kad sureikšminami ūkininkų nužudymai. Jis pastebėjo, kad Pietų Afrikoje per metus įvykdoma apie 19 tūkst. nužudymų, o šiemet nužudytas „tik"  71 ūkininkas. Kriminologai teigia, kad nėra tikslių duomenų apie tai, kiek žmonių gyvena ir dirba ūkiuose, todėl sunku teisingai analizuoti statistiką.

Ūkininkai imasi saugumo priemonių

Vienas didžiausių Vyriausybės saugumo kaime strategijos kritikų, „Laisvės fronto plius" lyderis, parlamento narys Pieteris Groenewaldas teigė, kad dabar manoma, jog tik baltieji ūkininkai tapo išpuolių aukomis, tačiau nukenčia ir juodaodžiai.

P. Groenewaldas akcentavo, kad išpuoliai žemės ūkiuose kelia didelį pavojų Pietų Afrikos maisto saugumui. Jis paragino suvokti ūkininkų nužudymų svarbą ir paklausti savęs, „ką šiandien valgėte pusryčiams?". Anot jo, be ūkininkų tauta imtų badauti.

Pasak politiko, jei ne ūkininkų naudojamos priemonės  saugumui didinti, kur kas daugiau  iš pernai ūkiuose užfiksuotų 638 išpuolių galėjo baigtis nužudymais.

Buvęs Afrikos ūkininkų asociacijos Pietų Afrikoje  generalinis sekretorius Aggrey Mahanjana sakė, kad dėl objektyvių priežasčių juodaodžiai ūkininkai nukentėjo mažiau. Anot jo, tarp kiekvieno 100 ūkininkų, kurie turi privačius ūkius, yra tik du juodaodžiai. Juodaodžiai turi nedaug ūkių nutolusiose vietose, dauguma jų užsiima bendruomenine žemdirbyste.

A. Mahanjana mano, kad baltųjų ūkininkų nužudymai susiję su tuo, kad ūkių savininkai nepažįsta žmonių, kurie jiems dirba. Anot jo, daugelis baltaodžių ūkininkų įdarbina žmones iš Zimbabvės, Mozambiko, kitų šalių. Jei ūkininkai nesumoka jiems, darbininkai savo pyktį išlieja su įniršiu.

Beje, nemažai Pietų Afrikos gyventojų nejaučia didelės nuoskaudos dėl ūkininkų bėdų, nes mano privilegijomis besinaudojantys ūkininkais yra apartheido eros reliktas.  

Ūkininkams nepadeda ir kai kurių žemvaldžių žiaurius elgesys. Neseniai du baltaodžiai ūkininkai buvo nuteisti 11 ir 14 metų laisvės atėmimu už tai, kad užpuolė juodaodį vaikiną, įgrūdo jį į karstą, grasino užkalti kartu su gyvate, panardinti į benziną ir padegti.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.02

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip pandemija veikia jūsų ūkio ir šeimos gyvenimą?
Orai