Basf 22 07 19 Lytagra 22 07 04
Pasaulyje
Pieno rinka stabilizuojasi?

Berlynas. Nepaisant neaiškumų dėl „Brexit“ scenarijaus ir tarptautinių prekybos konfliktų, pieno produktų rinka metų pradžioje tapo stabilesne, tačiau pasaulinė pieno gamyba yra sumažėjusi.

Portalas „Top agrar“ rašo, jog 2018 metų pabaigoje pieno pasiūla tiek Europoje, tiek pasaulyje buvo žemesnė nei ankstesnių metų vidurkis. Europoje tam įtakos turėjo nepaprastai sausa ir karšta vasara. Orų kataklizmai susilpnino pieno gamybą ir kituose regionuose: Australijoje įtakos turėjo karščiai, liūtys – Pietų Amerikoje.

Teigiama, kad buvusios sausros poveikis Vokietijos rinkoje matomas ir šių metų pradžioje. Tokios pasekmės stebėtos ir po 1976 bei 2003 metų sausrų. Pašarų kokybė prastesnė, o ir jų atsargų turima mažiau nei įprastais metais. Be to, 2018 m. pabaigoje fiksuotas ir melžiamų karvių skaičiaus mažėjimas. Lapkritį laikyta 4,1 mln. melžiamų karvių,  tai yra 2,3 proc. mažiau nei ankstesniais metai – didžiausias kritimas per pastaruosius dešimt metų.

Bioversija 22 02 02

Pasaulyje pieno produktų paklausa pernai didėjo, o Kinija jau keli metai išlieka didžiausia pieno produktu rinka tarptautiniu lygiu. Nepaisant lėtėjančio ekonomikos augimo, pieno produktų importas į šią šalį augo, vystėsi ir vidaus gamyba.

Vilčių teikia judėjimas pieno miltelių rinkoje. Ilgą laiką tai buvo „problemine zona“, kurioje ketverius metus stebėta žemos kainos fazė. Dabar pagrindiniuose gamybos regionuose - Europoje ir Šiaurės Amerikoje – pastebimas jų mažėjimas. 2018 m. lapkritį Vokietijoje pagaminta 10,9 proc., ES-28 - 6,3 proc., JAV - 12,1 proc., Kanadoje - 13,5 proc. mažiau, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu ankstesniais metais.

Tuo pačiu metu pasaulinėse rinkose pieno miltelių paklausa augo. Per pastaruosius penkerius metus didžiausių eksportuotojų eksportas padidėjo apie 550 000 tonų, o tai atitinka maždaug trečdalį ES metinės produkcijos. Sumažėjęs tiekimas kartu su didėjančiu eksporto poreikiu pritraukė rinkos dalyvių susidomėjimą ir ES intervencinėmis atsargomis. Rinka kiek atsigavo, o nuo 2018 m. spalio iki šių metų sausio kainos kilo apie 20 proc. Teigiama, kad jei rinka bus subalansuota, pieno baltymų kainos greičiausiai atsigaus.

Visiškai kristi pieno kainoms neleido išaugęs pieno riebalų populiarumas visame pasaulyje. Nors didžiausia kaina jau nebepasiekiama, tačiau sviesto kaina vis dar gerokai viršija istorines vidutines vertes ir taip toliau stabilizuoja pieno kainas. Sūrio rinka auga visame pasaulyje, auga ir gamybos apimtys, o importo paklausa didėja ne tik šalyse, kuriose istoriškai yra aukštas sūrio vartojimas, bet ir naujai jį atrandančiose Azijos rinkose.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar Lietuvos žemės ūkis geba prisitaikyti prie klimato kaitos?
Visos apklausos