Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
Pasaulyje
Orai - pagrindinė spekuliacijų tema grūdų rinkose

Vilnius. Kaip ir kiekvieną sezoną grūdų rinkoje galiausiai sulaukta spekuliacijų orų tema - nerimas dėl sausrų pastebimai kilstelėjo kviečių kainas Europoje ir JAV. Kainoms nepalanki JAV Žemės ūkio departamento (USDA) mėnesio apžvalga buvo greitai užmiršta, mat visų dėmesys krypo į orų prognozes.

Praeitos savaitės pradžioje pranešta apie pavasarinių kviečių pasėlių kokybę JAV, kuri kol kas yra prasčiausia per 29 metus. Būtent ši naujiena bei numatomi sausi ir karšti orai lėmė kviečių brangimą biržose. Kilusi panika dėl prastos kokybės ir galimai mažesnių derlių gerokai suaktyvino pirkėjus - MATIF biržoje penktadienį užfiksuotas apyvartos rekordas, kuris buvo bent kelis kartus didesnis nei ankstesnių savaičių dienomis.

Kviečių kaina Europos biržoje irgi atsidūrė pusantrų metų aukštumose. Gruodžio mėnesio kontrakto kaina MATIF biržoje per savaitę didėjo +4,00 Eur/t iki 177,25 Eur/t. Čikagos biržoje gruodžio mėnesio pristatymo kviečių kaina per savaitę didėjo +4,5% iki 502,75 USD/bu (184,7 USD/t).

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

Kol kviečių kaina pirmoje praėjusios savaitės pusėje dar buvo palyginti žema, aktyvesni buvo ir fizinės žaliavos pirkėjai. Dar pirmadienį daugelis rinkos dalyvių diskutavo apie didelį Saudo Arabijos kviečių įsigijimą. Iškart po to pasirodė pranešimas iš Tuniso, jog ši šalis ketina įsigyti 25 tūkst. tonų pašarinių miežių ir 92 tūkst. tonų kviečių su pristatymu rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais.

Fizinėje rinkoje ir vėl aktyviai dalyvauja Egiptas, antradienį nupirkęs 300 tūkst. tonų kviečių su pristatymu liepą. 180 tūkst. tonų kviečių bus atplukdyta iš Rusijos, po 60 tūkst. tonų - iš Ukrainos ir Rumunijos. Egiptas jau anksčiau pranešė, jog dėl mažesnio vietos kviečių derliaus didės importas iš Europos šalių, kuris šiemet bus ir ankstyvesnis.

Bet daugiausia dėmesio praėjusią savaitę sulaukė spekuliacijos dėl sausrų ir jų poveikio kviečių pasėliams. Dar pirmadienio vakarą USDA tradiciškai išleido pranešimą apie JAV kviečių pasėlių kokybę. Geros ir labai geros kokybės žieminių kviečių pasėlių dalis per savaitę padidėjo nuo 49 iki 50 proc., analogiškas pavasarinių kviečių pasėlių rodiklis sumažėjo nuo 55 iki 45 proc., o pernai tokiu metu siekė 79 proc. Skelbiama, jog tokia pavasarinių kviečių pasėlių kokybė yra blogiausia per 29 metus. Būtent tai ir tapo kibirkštimi tolimesniam žaliavos kainos augimui JAV ir Europos biržose.

Analogiškas rodiklis Prancūzijoje siekia 74 proc. ir jau ilgą laiką nemažėja, tačiau panikos dėl sausrų žalos netrūksta ir šiame regione. Vietos augintojai komentuoja, jog kasdien, kai temperatūra yra aukštesnė nei 25 laipsniai, o kritulių tądien nėra, prarandama po 1 proc. kviečių derlingumo.

Tiesa, dabartiniai sinoptikų modeliai prognozuoja gausesnius kritulius Europoje šios savaitės antroje pusėje, tačiau bent jau šiandien biržoje vis dar dominuoja pirkėjai, kuriuos gąsdina galimos sausros. Pasak vienos sinoptikų agentūros, pirmoji šios savaitės pusė Europoje bus sausa ir karšta, tuo tarpu Joninių savaitgalį lietus užklups ne tik Lietuvą bet ir visą vidurio-vakarų Europą.

Remiantis šiomis prognozėmis, paskutinė birželio mėnesio savaitė turėtų būti itin lietinga - kai kur Prancūzijoje ir kitose Europos šalyse per savaitę gali iškristi 4-5 cm lietaus, kas prilygsta kelių savaičių normai. Jeigu šios prognozės pasitvirtins, bendras dviejų savaičių kritulių kiekis Europoje šiek tiek viršytų normalų kritulių lygį būdingą šiam laikotarpiui. Tuo tarpu svarbiose JAV vidurio valstijose savaitgalis taip pat numatomas lietingas, tačiau kita savaitė gerokai sausesnė nei Europoje, o bendras kritulių lygis per būsimas dvi savaites bus žemesnis nei vidutinis.

Reikėtų ir toliau labai atidžiai sekti orų prognozes, nes gausesnis lietus Europoje ir JAV kaip mat sugrąžintų kainą į gerokai žemesnius lygius. Kol nėra tikslesnių orų prognozių artimiausiam laikotarpiui, labai sudėtinga prognozuoti ir kviečių kainos pokyčius biržoje. Jeigu Joninių savaitgalį ir paskutinę birželio savaitę išties netrūks lietaus, kviečių kaina savaitės pabaigoje gali būti ir mažesnė.

Aliejiniai augalai

Rapsų rugpjūčio mėnesio kontrakto kaina Paryžiaus MATIF biržoje per savaitę didėjo +3,75 Eur/t iki 362,75 Eur/t, lapkričio mėnesio kontrakto kaina didėjo +4,25 Eur/t iki 366,50 Eur/t. Rapsų ir apskritai aliejinių žaliavų rinkoje tokios panikos dėl sausrų nėra, tačiau bendros nuotaikos biržoje kelia ir šių žaliavų kainas. Rapsų kaina per trumpą laiką atsidūrė mėnesio aukštumose, tačiau ženklus gegužės mėnesio kainos kritimas dar neeliminuotas. Rapsų kainai nė motais ir pusmečio žemumose esanti naftos kaina - Brent rūšies naftos barelio kaina nusirito iki 47 JAV dolerių.

Panašu, jog rapsų rinkos dalyviai biržoje aktyviai pirko žaliavą, o į fundamentalius duomenis buvo numota ranka. Rinkoje taip pat pasirodė komentarų, jog šį sezoną numatomi didesni rapsų derliai ES, Ukrainoje ir Kanadoje, dėl to šios žaliavos paklausa ir pasiūla turėtų būti subalansuota. Tai reikštų, jog lyginant su kitomis aliejinėmis žaliavomis, rapsų premijos jų atžvilgiu nebus tokios didelės kaip buvo pernai. Taip pat Prancūzija praeitą savaitę pranešė, jog šį sezoną rapsų derlius turėtų didėti +1 proc. iki 4,77 mln. tonų, tačiau tai būtų -6 proc. mažiau nei 2012-2016 m. sezonų vidurkis.

Sojų pupelių kaina (pristatymas lapkritį) per savaitę Čikagos biržoje didėjo +0,2 proc. iki 950,00 USd/bu (349,1 USD/t). Sojų pupelių brangimą šįkart apribojo numatomi puikūs šios žaliavos derliai Pietų Amerikoje bei mažesnė sausrų įtaka JAV. Tiesa, antroje praėjusios savaitės pusėje sojų kainą aukštyn kilstelėjo geri eksporto rezultatai iš JAV ir nemažėjanti aliejinių žaliavų paklausa Azijoje.

Panika dėl galimų sausrų Europoje ir JAV taip pat turėtų kilstelėti ir aliejinių žaliavų kainas, tačiau brangimas tokiu atveju būtų kuklesnis nei kviečių rinkoje. Visgi kritulių trūkumas Europoje gali lemti šiek tiek prastesnį rapsų derlių šiame regione, todėl kaina biržoje gali greitai šuoliuoti aukštyn. Tiesa, rapsų brangimą veikiausiai ribos numatomi puikūs sojos pupelių derliai Pietų Amerikoje ir išliekantis aukštas euro bei JAV dolerio kursas. Visgi tikėtina, jog rapsų kaina MATIF biržoje dar turi potencialo šią savaitę kilstelėti keliais eurais aukščiau.

AB „Litagra", MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos