Mirtį nešančios ligos skverbiasi į Europos ūkius
2015-02-05

Edinburgas. Kiaulių ir paukščių augintojai dar ilgai negalės lengviau atsipūsti. Mirtinos virusinės ligos plinta po senąjį žemyną, o nauji susirgimų protrūkiai įrodo užkrato pavojingumą ir virulentiškumą. Ar ES pasirengusi atremti epidemijų protrūkį, klausia škotų portalas „Farmers Guardian".

Paukščių gripo protrūkiai nustatyti Škotijoje, Italijoje, Vokietijoje, o praėjusią savaitę - ir Bulgarijoje. Per kelis paskutinius mėnesius tai - dešimtas paukščių gripo atvejis Europoje. Infekcijos plitimo kelias nėra tiksliai žinomas, nors įtariama, kad virusus platina migruojantys laukiniai paukščiai. Keliama hipotezė, kad sukėlėjas persiduoda netiesioginio kontakto būdu per transporto priemones ar ūkių įrangą, todėl labai svarbu laikytis visų biosaugos reikalavimų.

Per dvejus metus Jungtinėse Amerikos Valstijose kiaulių epideminės diarėjos virusas (PEDv) išnaikino 10 proc. kiaulių populiacijos (apie 8 mln. gyvulių), o mirtingumas nuo ligos siekė 100 proc. Virusas aptinkamas Kanados, Meksikos, Kolumbijos ir įvairių Azijos šalių teritorijoje. Epidemiologai perspėja, kad liga plinta žaibišku greičiu ir užtenka mažo užkrato kiekio, kad virusas apimtų visą populiaciją.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pavojingo sukėlėjo atmaina nenustatyta Europos Sąjungoje, tačiau ji rasta Ukrainoje, kuri ribojasi su Lenkija, Slovakija, Vengrija ir Rumunija. Skelbiama, kad komercinis kiaulių ūkis Ukrainoje patyrė milžiniškų nuostolių, nes per 2 sav. nugaišo apie 30 tūkst. paršelių. Škotijos specialistai nurodo, kad vienintelis būdas, kaip apsaugoti ES nuo viruso, uždrausti gyvų kiaulių ir pašarų, pagamintų iš kiaulienos, importą iš užkrėstų šalių.

„Visi kiaulių laikytojai privalo prisiimti asmeninę atsakomybę, kad į ūkį nepatektų užkratas. Ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į transporto priemonių biologinį saugumą. Į kiaulininkystės komplekso teritoriją negalima įsileisti nė vieno kruopščiai neišvalyto ir nedezinfekuoto sunkvežimio", - perspėja žinomas britų veterinarijos gydytojas dr. Džonas Karas (John Carr), turintis ilgametę praktiką kiaulių ligų ir gerovės srityje.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai