Leidimas naudoti glifosatą gali būti pratęstas dar penkiolikai metų
2016-03-01

Briuselis. Europos Komisija greičiausiai atnaujins plačiai naudojamo herbicido glifosato naudojimo licenciją, nepaisydama mokslininkų abejonių dėl šios medžiagos saugumo.

Europos Komisija pasiūlė atnaujinti glifosato licenciją dar penkiolikai metų. Pasiūlymas numato leisti naudoti glifosatą iki 2031 m., tačiau šį siūlymą dar svarstys ES ministrų Taryba kovo 7-8 dienomis.

Glifosatas yra pagrindinė plačiai naudojamo herbicido „Roundup" veiklioji medžiaga. Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinė vėžio tyrimo agentūra (IARC) teigia, kad ši medžiaga yra galimai kancerogeninė žmonėms ir tikrai kancerogeninė gyvūnams, t. y. gali sukelti vėžį. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) nusprendė, jog glifosatas vargu ar yra kancerogeninis.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Ginčai dėl saugumo

EFSA pasiūlė saugumo priemones, kuriomis būtų įmanoma sugriežtinti galimą glifosato patekimą į maistą, pavyzdžiui, duoną. EFSA sprendimas įžiebė priešišką reakciją - 96 žinomi Europos mokslininkai kreipėsi laišku į ES sveikatos komisarą V. Andriukaitį, reikalaudami EFSA tyrimą pripažinti negaliojančiu dėl jo neišsamumo, nes nebuvo vertinama daug svarbių dalykų, reikšmingų sveikatai.

EFSA vykdomasis direktorius Bernhardas Urlas atsikirto irgi laišku, teigdamas, kad pavojaus grėsmė įvertinta objektyviai, o išvados argumentuotos, nes EFSA atliko daug glifosato tyrimų iki tol, kol pateikė galutinę išvadą.

Niko von Vestenholco (Nick von Westenholz), Pasėlių apsaugos asociacijos (CPA - Crop Protection Association ) vadovo, teigimu, EFSA nuodugniai ištyrė glifosatą ir nustatė, kad jis nėra nei kancerogeninis, nei genotoksiškas (pažeidžiantis genetinę informaciją).

Jis pabrėžė, kad kalbas apie glifosato žalą daugiausiai skatina aplinkosaugos aktyvistai ir žiniasklaida. N. Van Vestenholco įsitikinimu, jei žmonės remtųsi rimtais moksliniais tyrimais, jie būtų patenkinti sužinoję, kad ši medžiaga saugi naudoti.

Savo ruožtu aplinkosaugos aktyvistai kaltina EFSA neigiamos glifosato įtakos organizmui ignoravimu. Jų nuomone, ES šalys nuolaidžiauja pramonei ir ūkininkams ir nekreipia dėmesio į pavojingus sveikatai pesticidus.

Europos Parlamento Žaliųjų/Europos laisvojo aljanso Žemės ūkio ir visuomenės sveikatos komiteto atstovo Martino Hauslingo (Martin Häusling) teigimu, endokrininiai sutrikimai dėl glifosato naudojimo dar nebuvo ištirti. Jis apkaltino Europos Komisiją rizikavimu naudoti glifosatą, nes, esą yra akivaizdžių įrodymų dėl neigiamo medžiagos poveikio aplinkai ir sveikatai, todėl glifostas neturėtų būti naudojamas ES.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai