Kviečių kainas pasaulyje nulems kukurūzų derliaus nuėmimas
2016-10-04

Vilnius. Praėjusi savaitė grūdų rinkoje išsiskyrė neįprastai mažais savaitiniais kainų pokyčiais. Be to, suaktyvėjo fizinė kviečių prekyba, netrūko pranešimų apie puikius kviečių derlius ir milžiniškas jų atsargas, nurodoma „Litagros" parengtoje grūdų rinkos apžvalgoje.

Penktadienį taip pat buvo paskelbta JAV Žemės ūkio departamento (USDA) apžvalga apie maisto žaliavų atsargas ir numatomą derliaus kiekį JAV. Būtent šis pranešimas ir lėmė paskutinę prekybos valandą kilstelėjusią kviečių kainą.

Gruodžio mėnesio kviečių kontrakto kaina MATIF biržoje per savaitę mažėjo -0,75 EUR/t - iki 160,50 EUR/t. Čikagos biržoje gruodžio mėnesio pristatymo kviečių kaina mažėjo -0,7 proc. - iki 402,0 USd/bu (147,7 USD/t). Euro bei JAV dolerio kursas per savaitę nežymiai didėjo nuo 1,1226 iki 1,1235.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Panašu, jog Rusijos palaužtas Egiptas išjudino kviečių prekybos rinką. Be minėtų Egipto įsigijimų ankstesnę savaitę, neseniai apie savo stambius pirkimus pranešė ir kitos Šiaurės Afrikos šalys, nurodoma „Litagros" parengtoje grūdų rinkos apžvalgoje.

Marokas savaitės viduryje pranešė, jog ketina įsigyti maždaug 300 tūkst. tonų kviečių su pristatymu iki šių metų pabaigos. Skelbiama, jog labiausiai pageidaujami kviečiai iš JAV, nors anksčiau šią rinką užėmė Prancūzija, kuri sugebėdavo užauginti tinkamos kokybės derlių.

Penktadienį buvo pateiktas dar vienas Maroko pasiūlymas - ši šalis ketina papildomai įsigyti 130 tūkst. tonų kviečių su pristatymu per tris mėnesius nuo sandorio sudarymo dienos. Taip pat antradienį Tunisas pranešė, jog pirks 67 tūkst. tonų kviečių, 25 tūkst. tonų miežių bei 42 tūkst. tonų kietųjų kviečių.

Tikėtina, jog artimiausiu metu dar drąsiau savo pirkimo pasiūlymus teiks ir Egiptas. Ši šalis jau turi užtikrintą tiekėją - kviečiais aptekusią Rusiją, o penktadienį Ukrainos žemės ūkio pareigūnas pranešė, jog taip pat prisijungia prie kviečių pardavėjų Egiptui gretų, rašoma „Litagros" parengtoje grūdų rinkos apžvalgoje.

Verta paminėti, jog tiek pirmadienį, tiek penktadienio pavakarę gruodžio mėnesio kviečių kaina buvo nukritusi žemiau 160 EUR/t, o tą neabejotinai lėmė naujienos iš JAV. Praėjusios savaitės pradžioje buvo atnaujintos orų prognozės JAV, kurios numatė šiek tiek sausesnius orus, leidusius įsibėgėti kukurūzų derliaus nuėmimui. Iki praėjusio pirmadienio šioje šalyje tebuvo nuimta 15 proc. kukurūzų, o užsitęsę lietūs lėmė atsilikimą nuo ankstesnių sezonų derliaus nuėmimo rodiklių.

Vėliau įtampą grūdų rinkoje kėlė USDA pranešimas apie kviečių ir kukurūzų atsargas JAV, kuris buvo paskelbtas tik penktadienį vakare. Kukurūzų atsargų rezultatai buvo nežymiai mažesni nei analitikų prognozių vidurkis, todėl prekybos pabaigoje kukurūzų bei kviečių kainos šovė į viršų. Tapo akivaizdu, jog visi lūkesčiai kviečių rinkoje buvo sutelkti į kukurūzų atsargų rezultatą.

Kviečių atsargų rezultatas gerokai viršijo analitikų spėjimus, tačiau kviečiams brangti tai nesutrukdė. USDA pranešė, jog rugsėjo 1-ą dieną JAV kviečių atsargos sudarė 68,8 mln. tonų, kai prognozių vidurkis buvo ties 66,5 mln. tonų.

Šios savaitės kviečių kainos lūkesčiai

„Litagros" parengtoje grūdų rinkos apžvalgoje nurodoma, kad kviečių kainas ir toliau didžiąja dalimi turėtų lemti pranešimai iš JAV, o tiksliau - naujienos apie kukurūzų derliaus nuėmimą bei būsimą šios žaliavos pasiūlos ir paklausos santykį.

Įtampą Europoje tebekelia išliekantys sausi orai Ukrainoje, Prancūzijoje ir kitose šalyse. Visgi artimiausio kontrakto kaina vargu ar peržengs 162 EUR/t ribą, kurios nepavyksta „pralaužti" jau kelias savaites.

Taip pat panašu į tai, jog penktadienį kviečių kaina kiek nepelnytai kilstelėjo į viršų sekdama kukurūzų kainos pokyčius. Tikėtina, jog šią savaitę gruodžio mėnesio kviečių kaina išliks panašiame lygyje ties 161,0 EUR/t.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai