Kodėl maisto embargas neišgelbėjo Rusijos ūkininkų
2016-06-17

Paryžius/Berlynas/Maskva. Rusijos planai tęsti dar pusantrų metų europietiškų maisto produktų embargą atspindi protekcionizmo tendencijas. Rusijos Vyriausybė aiškina, kad tokiu būdu atsižvelgiama į daugkartinius šalies gamintojų prašymus. Prancūzijos radijas RFI ir vokiečių televizija DW analizuoja, kam Rusijoje labiausiai naudingas embargas ir ką jis atnešė ūkininkams.

RFI kalbintas nedidelės įmonės Sverdlovsko srityje vadovas Vasilijus Melničenka mano, kad Rusijos Vyriausybė vykdo kryptingą valstietijos ir ūkininkijos naikinimo politiką. Mažoms žemės ūkio įmonės labai sudėtinga pasiskolinti pinigų bankuose, nėra lėšų kokybiškai žemės ūkio technikai pirkti, žemdirbiai priversti brangiai mokėti už išteklius, ypač elektros energiją.

Anot V. Melničenkos, šalyje vis mažiau ruošiama žemės ūkio specialistų. Nė vienos iš šių problemų embargas nepadeda išspręsti. Verslininko manymu, embargas naudingas stambiems žemės ūkio holdingams, nes tokiu būdu jų konkurentai buvo išstumti iš Rusijos rinkos.

V. Melničenkos ūkis augina daržoves, mėsą ir grūdus. Verslininkas pasakojo, kad kurių rusiškos technikos atsarginių dalių kaina per keletą mėnesių pakilo 3-4 kartus, tiek pat pabrango ir sėkla. Akivaizdu, kad augančios gamybos sąnaudos visų pirma mažina rusų perkamąją galią.

Anot RFI, trąšų, sėklų, kuro, paskolų brangimo pasekmes gerai iliustruoja Rusijos Juodžemio regiono ūkininkų situacija. Dėl rublio kurso kritimo apie 50 ūkių stambių atsidūrė ties bankroto riba, nes paskolas jie užsienio valiuta. Grąžinti kreditus žemdirbiai neturi iš ko, o už kiekvieną pavėluotą dieną kaupiasi nuo 0,3 iki 0,5 proc. delspinigių.

Problemos derlinguose regionuose

Kita problema yra derlingame Kubanės regione, kur vyksta aktyvus valstybinės žemės pardavimas faktiškai atimant iš ūkininkų jų dirbamas žemes. Kubanės žemdirbiai paskelbė, kad protestuodami rugpjūčio mėnesį rengs traktorių žygį į Maskvą.

Rusijos analitinė kreditų reitingų agentūra (AKRA) prognozuoja, kad realiosios Rusijos gyventojų pajamos mažės dar pustrečių metų. Pasak agentūros ekspertų, reikia tikėtis visų prekių brangimo. Būtent vartotojų pajamų mažėjimas neigiamai veikia verslą, įskaitant žemės ūkį

Anot RFI, AKRA ekspertas perspėja, kad Rusijos žemdirbiai pasmerkti žlugti, jeigu nesikooperuos, o realios kooperacijos požymių nematyti.

Rusijos valdžios atstovai įvairiai vertina vadinamosios importo pakeitimo programos efektyvumą. Žemės ūkio ministras Aleksandras Tkačiovas teigia, kad šalis dėkinga prezidentui V. Putinui už sankcijas, kurios atvėrė „galimybių langą". Valstybės Dūmos agrarinio komiteto narys deputatas Eugenijus Rulkovas, kurį kalbino RFI, teigia, kad per dvejus importo pakeitimo srityje nieko reikšmingo nenuveikta, o vienintelė viltis - Kinijos ir Vietnamo investuotojų atėjimas.

ES žemės ūkis atsilaikė

Vokietijos televizija DW teigia, kad embargas leido Rusijai atitverti savo žemės ūkį nuo vakarų konkurentų ir Pasaulio prekybos organizacijos reikalavimų. DW apžvalgininko manymu, būtent antrasis motyvas buvo svarbesnis iš pat pradžių.

„Rusija vis tik tikėjosi, kad nuo embargo nukentėję ES ūkininkai darys didelį spaudimą savo vyriausybėms, kad ES atšauktų sankcijas. Tačiau ES agrarinis sektorius sugebėjo persiorientuoti į kitas rinkas, o Briuselio finansinė parama sušvelnino padėtį. Vienintelis pieno sektorius dar išgyvena krizę, tačiau jis nepajėgus pakeisti Briuselio politikos", teigia DW..

Gamyba auga ne vien dėl embargo

„Rosstat" duomenimis, nuo sankcijų įvedimo pradžios Rusijoje išaugo pagrindinių kategorijų draudžiamų importuoti produktų gamyba: vištienos mėsos gamyba 2015 m., palyginti su 2014 m., išaugo 11 proc., kiaulienos - 13 proc., jautienos - 12,5 proc., žuvies ir jūros gėrybių - 0,7 proc.

Pieno gamybos apimtys, anot Žemės ūkio ministerijos, nepasikeitė, tačiau pabrėžiama, kad pieno primilžis iš karvės vidutiniškai padidėjo 4,1 proc. Be to, kaip nurodo DW, remdamasi Rusijos pieno gamintojų organizacijomis, embargas išlaisvino apie 20 proc. Rusijos rinkos nuo importuojamų produktų, todėl laimėjo perdirbėjai, visų pirma sūrių ir sviesto gamintojai.

Teigiamą tendenciją nurodo ir Rusijos žemės ūkio mašinų gamintojai. Jų teigimu, žemės ūkio produkcijos gamyba 2015 metais padidėjo 35 proc., šiemet augimas sudaro 25 proc.

DW kalbinti ekonomistai ragina nesusieti augimo tempų vien su embargu. Pasak jų, jei ne rublio devalvacija, tokio efekto nebūtų.

Protekcionizmo politika

ES ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas pavadino Rusijos vyriausybės planus ES šalims taikomą maisto embargą pratęsti iki 2017 metų pabaigos protekcionizmu.

„Dėl Rusijos sprendimo blokuoti Europos prekių importą buvo apribotos pasirinkimo galimybės vartotojams, o tai neigiamą poveikį padarė ir kainoms", - V. Ušacką cituoja naujienų agentūra BNS.

Nuo 2014 metų rugpjūčio Maskva draudžia daugumos maisto produktų importą iš Vakarų šalių, visų pirma iš ES, kuri paskelbė Rusijai sankcijas dėl Krymo aneksijos ir paramos separatistams Ukrainos rytuose.

MŪ inf.

Vaderstad 12 05
Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai