Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
Pasaulyje
Kas naujo Baltarusijos žemės ūkyje

Minskas. Kaimyninės Baltarusijos ūkiuose prasideda aktyvusis derliaus dorojimo etapas. Valdžia patvirtino derliaus nuėmimo planus. Šalies vadovas nurodė sukurti ateities kaimo koncepciją. Prekyba pieno produktais su Rusija tebėra įtempta. Baltarusiai ketina įdirbti Egipte 1,5 mln. ha žemės ūkio naudmenų.

Gomelio srities žemdirbiai pradėjo grūdų ir ankštinių augalų derliaus dorojimą. Prikultas pirmas tūkstantis tonų grūdų. Javapjūtė visu tempu turėtų įsibėgėti šios savaitės pabaigoje. Grūdinių ir ankštinių augalų plotai regione užima 385 tūkst. ha. Praėjusių metų derlius sudarė 1 mln. 95 tūkst. t. Derlių dorojo 1300 kombainų.

Bresto sritis žemdirbiai jau baigė doroti žieminių bastučių derlių, nukulta beveik 60 proc. žieminių miežių. Šią savaitę planuojama pereiti prie rapsų ir grūdų derliaus dorojimo. Žemdirbiai tikisi, kad derlius bus praėjusių metų lygio. Regiono laukuose šį sezoną dirbs 1500 derliaus nuėmimo kombainų.

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

Derliaus nuėmimo planas

Žemės ūkio ministerija patvirtino 2017 m. grūdinių ir ankštinių augalų derliaus nuėmimo darbų planą, pagal kurį grūdinių ir ankštinių augalų derlius bus dorojamas 2 mln. 297 tūkst. ha plote (98 proc. praėjusių metų ploto), iš jų rugių - 264 tūkst. ha, kviečių - 688 tūkst., kvietrugių - 507 tūkst., miežių - 445 tūkst., avižų - 167 tūkst., sorų - 10 tūkst., grikių - 15 tūkst., ankštinių augalų - 201 tūkst. ha.

Be to, šalyje auginama 27 tūkst. ha bulvių, 364 tūkst. ha rapsų ir bastučių (iš jų 350,5 tūkst. ha grūdams), 99 tūkst. ha cukrinių runkelių, 48 tūkst. ha linų, 156 tūkst. ha kukurūzų grūdams.

Valstybės reikmėms numatoma supirkti 860 tūkst. t grūdų, 2 mln. 85 tūkst. t cukrinių runkelių, 82 tūkst. t salyklinių miežių, 120 tūkst. t rapsų, 19 tūkst. t linų pluošto.

Plane nurodyta, kad vienam kombainui šį derliaus sezoną teks nukulti 2200 ha javų ir 68 ha rapsų.

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, šalyje yra 2896 grūdų valymo ir džiovinimo kompleksai. Atskirų džiovyklų yra daugiau kaip 1 tūkst.

Ministerija planuoja, kad grūdų derlius šiemet sudarys 8,8 mln. t, iš jų 5,7 mln. t pašariniai grūdai. Bulvių tikimasi prikasti 1,28 mln. t, cukrinių runkelių - 4,8 mln. t; planuojamas linų derlius - 180 tūkst. t, aliejinių rapsų - 765 tūkst., daržovių - 528 tūkst., vaisių ir uogų - 125 tūkst. tonų (šie duomenys apima ir ūkininkų ūkius).

Ateities kaimas

Baltarusijos prezidentas yra nurodęs Vyriausybei sukurti iš esmės naują požiūrį į „ateities kaimą". Šalies vicepremjeras Michailas Rusyjus pareiškė, kad ateities kaimas siejamas su darbo vietomis, su stambiais prekiniais pieno, kiaulininkystės kompleksais, o jų buvimą įmanoma užtikrinti kuriant stambias kontroliuojančias bendroves (holdingus).

Anot vicepremjero, kontroliuojančios bendrovės, kaip daugiašakės struktūros, užtikrina stabilumą gamybiniu ir ekonominiu požiūriu. Jei kontroliuojančioms bendrovėms priklausančios įmonės dirbtų atskirai, jų pelnas būtų paskirstomas netolygiai, jos nebūtų apsaugotos nuo nuostolių, teigė Vyriausybės atstovas.

Santykiai su Rusija

Rusija liepos pradžioje panaikino ribojimus vienai baltarusių sūrių gamybos bendrovei, tačiau tai nekeičia bendro Rusijos požiūrio, kad Baltarusija prisideda prie to, jog vakarietiški pieno produktai, nepaisant embargo, patenka į Rusiją.

Rusijos duomenimis, 2012 m. iš Baltarusijos į šalį įvežta 796 tūkst. tonų pieno produkcijos, 2013 m. - 863, 2014 m. - 923, 2015 m. - 1012 tūkst. tonų, 2016 m. - irgi daugiau kaip 1 mln. tonų. Anot Rusijos, tokios apimtys gerokai viršija Baltarusijos vidaus gamybos pajėgumas ir gali būti realizuotos tik importuojant pieną iš ES šalių. Anot „Rosselchoznadzor" tarnybos, Baltarusija eksportuoja į Rusiją apie 1,5-2 kartų daugiau, nei ji yra pajėgi gaminti savarankiškai, nepažeisdama vidaus vartojimo. Baltarusija nesutinka su tokia pozicija.

Dirbs žemę Egipte

Baltarusija ketina prisijungti prie projekto, kuriuo Egiptas siekia padidinti dirbamos žemės plotus 1,5 mln. ha, o taip pat prisidėti prie mėsos ir pieno komplekso kūrimo šioje Afrikos šalyje. Baltarusija taip pat pasirengusi plėtoti Egipte šiltnamių ūkius. Šiemet Baltarusija pasirašė sutartį su Egiptu dėl ruginių miltų tiekimo.

Baltarusijos užsienio reikalų ministerija praneša, kad Italijos verslininkai domisi šalies pieno sektoriumi ir galimybe dalyvauti perdirbant pieną Baltarusijos teritorijoje. Baltarusijoje registruota apie 200 bendrų įmonių su Italija.

Baltarusija ir Moldova pasirašė protokolinį susitariamą bendradarbiavimo žemės ūkio srityje.
Šalys ketina įgyvendinti bendrus projektų sėklininkystės, gyvulininkystės, melioracijos, išteklių taupymo technologijų ir kt. srityse.

Parengta pagal Baltarusijos žiniasklaidos pranešimus

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos